Sportjog

TEMATIKA

A tantárgy oktatója: Dr. Bérces László c. egyetemi docens

Az oktatás célja:

A sportjog, mint vegyes szakjogág bemutatása a hazai jogszabályi rendelkezések, illetőleg egyéb nemzetközi dokumentumok alapján. Az előadások során a hallgatók megismerkednek többek között a sportirányítás általános rendszerével, valamint a sportolók jogállásának, illetőleg a sportrendezvények lebonyolításának kérdéseivel.

A tantárgy tartalma:

1. A sportjog fogalma. A sportjog, mint vegyes szakjogág. A sport magánjoga és a sport közjoga
  2. A sportjogi szabályozás fejlődéstörténete
  3. Az amatőr sportoló jogállása
  4. A hivatásos sportoló jogállása
  5. A sportszervezetek jogállása (sportegyesületek, sportiskolák, utánpótlás nevelés fejlesztését végző alapítványok)
  6. A sport gazdasági vállalkozások
  7. A sportban meghonosodott kereskedelmi szerződések (reklámszerződés, szponzori szerződés, arculat átviteli szerződés, közvetítési jogok értékesítése). A sportszervezetek vagyoni értékű jogai
  8. A sport versenyrendszere. A licenc engedély
  9. A sportfegyelmi felelősség és a fegyelmi eljárás
  10. A sportszövetségek jogállása
  11. Dopping a sportban, dopping vétségek
  12. A doppingeljárás
  13. A sport állami finanszírozása
  14. Összefoglalás
  15. Zárthelyi dolgozat

Számonkérési és értékelési rendszer:  évközi jegy, az ötfokozatú értékelési rendszer szerint jeles (5), jó (4), közepes (3), elégséges (2) és elégtelen (1) minősítéssel történik

Irodalom:

• Az előadásokon elhangzottak
  • A 2011. évi CLXXII törvény által módosított sportról szóló 2004. évi I. tv.
  • Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. tv.
  • A 39/2004.III.12. Korm.rendelet a sportfegyelmi felelősségről
  • Bérces László: A sportegyesületek jogállása. In: A Magyar Sportjog Alapjai, HVG ORAC kiadó, Budapest, 2000.)
  • Bérces Viktor: A magyar sport intézménytörténeti fejlődése és igazgatása napjainkig. Jogelméleti Szemle, 2013/2. szám.
  • Bérces Viktor: Sportjogi alapvetések. Iustuum, aequum, salutare, 2013/3. szám.
  • Sárközy Tamás: Sportjog; HVG-ORAC kiadó, Budapest, 2004.
  • Sárközy Tamás (szerk.): A magyar sportjog alapjai; HVG-ORAC kiadó, Budapest, 2000.

Feltöltve: 2023. szeptember 12.