KERESÉS A KÖNYVTÁR KATALÓGUSÁBAN
* * * * * *
KÖNYVISMERTETŐ
Kit terhel a felelősség az első világháborúért? Politikusok, diplomaták és keresztény véleményformálók narratívái / Fridvalszky János
(Gondolat, 2024)
Frivaldszky professzor könyve nem hadtörténet, nem politika-, diplomácia- vagy sajtótörténet, bár messzemenően támaszkodik e tudományágak eredményeire is. Leginkább talán eszme- és mentalitástörténeti vizsgálatnak nevezhető, amely a főcímben feltett kérdés mélyére kíván tekinteni. Célja ugyanis nem az, hogy egy újabb válasz szülessen a száztíz éve tartó vitában, hogy ki volt az, aki Európa nagyhatalmai közül először visszaütött. Mélyebbre tekint: ennek a felelőskereső (és ezzel: a mindenki másban felelőst látó, tehát önmagát a felelősség alól felmentő) gondolkodásmódnak a feltárására, analízisére törekszik.
Az Osztrák-Magyar Monarchia és benne a Magyar Királyság, illetve Olaszország konkrét példáján mutatja meg: miként űzték a politikai vezetők az említett felelősségáthárító műveletsort, és hogyan kaptak ehhez segítséget a közvéleményt meggyőző tömegmédiától (akkoriban a nyomtatott sajtótól) és – nagyrészt – az egyházak képviselőitől. Ugyanakkor mindezzel szembeni kontrasztként felmutatja a diplomatából lett pápa, XV. Benedek tevékenységét, annak komplex külpolitikai, etikai és teológiai vonatkozásaiban. A mű állandó párbeszédben van a jelennel, ismételten figyelmeztet a több mint egy évszázaddal ezelőtti események ma is érvényes politikai etikai, politikafilozófiai és teológiai tanulságaira.
A könyv online katalógusunkban: https://catalogus.jak.ppke.hu/record/-/record/PPKE_JAK254049
Ajánlott olvasmány a téma eseménytörténetéhez: https://catalogus.jak.ppke.hu/record/-/record/PPKE_JAK196674
A könyv a Szaktárs adatbázisban is elérhető az egyetemi Shibboleth azonosítóval.
* * * * * *
* * * * * *