KERESÉS A KÖNYVTÁR KATALÓGUSÁBAN
Könyvismertető
Directed digital dissidence in autocracies : how China wins online / Jason Gainous [et al.]. New York : Oxford University Press, 2024
A 2024-es évszámmal, de már 2023 októberében megjelent, négyszerzős monográfia írói középkorú (negyvenes-ötvenes) amerikai politológusok, szociológusok, médiakutatók: hárman az Egyesült Államokban tanítanak, a negyedik egy Kínában működő, közös USA–kínai egyetemen.
Munkájuk esettanulmány: azt mutatják be, hogy egy autokratikus állam (esetünkben a kommunista Kínai Népköztársaság) hatóságai miként képesek az Internetet és általában a digitális kommunikációt transzformálni. Az eredendő elképzelések szerint demokratikus és az individuum szabad önkifejezésének teret adó eszközök ennek az állami beavatkozásnak köszönhetően éppen ellenkező funkciót fognak betölteni, a hatalmi szerkezet stabilitását kezdik szolgálni. Ennek az átalakításnak, átfordításának központi fogalma a címben szereplő „directed digital dissidence”, az irányított digitális ellenzékiség, azaz az online ellenzéki vélemények kormány általi manipulációja, elterelése.
A „nagy kínai tűzfal” felállítása és az országon belüli direkt, önleleplező cenzúra mellett igen hatékony eszközöket jelentenek ezek a módszerek, melyekkel a pártállam elleni elégedetlenséget lehet szétoszlatni, a bürokrácia alacsonyabb (helyi, tartományi) szintjeire, legfőképpen pedig más, nem-állami szereplőkre és a külföldi hatalmakra irányítani. A könyv fontos pozitívuma, hogy gondolatmenetének alapját nem a nyugati világban született elméleti spekulációk képezik, hanem egy, a kínai állampolgárok körében végzett nagyszabású, véletlen mintavételes kérdőív feldolgozása. Ezáltal nem egy előzetes teóriához keresnek példákat, hanem az élő gyakorlatból próbálnak általánosítani.
A könyv online katalógusunkban: https://catalogus.jak.ppke.hu/hu/record/-/record/PPKE_JAK257764
A kötet online adatai: https://academic.oup.com/book/55291
* * * * *
* * * * *