KERESÉS A KÖNYVTÁR KATALÓGUSÁBAN

 

 

 

*      *      *      *      *      *

 

KÖNYVISMERTETŐ

 

 

Richard Susskind: A holnap ügyvédei (Tomorrow’s Lawyer)
ORAC Kiadó, 2025 

Richard Susskind neve nem cseng ismeretlenül azok számára, akik a jogi szakmák jövőjét szeretnék megérteni vagy éppen formálni. Az ügyvédség vége című könyvében 2012-ben, vagy A szakmák jövője: hogyan változtatja meg a technológia a szakemberek munkáját? című művében 2018-ban már foglalkozott ezekkel a kérdésekkel.   A magyar nyelven most megjelent kötet egyszerre tudományos igényű és olvasmányos, hasonlóan a korábbi műveihez. Célja pedig nem kevesebb, mint a 21. századi jogászi hivatás átfogó újraértelmezése a technológiai fejlődés fényében.

Susskind professzor három szerepkört egyesít magában: gyakorló jogász, üzleti tanácsadó és jogtudós. Ennek köszönhetően a könyvben ötvöződik a jogi piac működésének mély ismerete, a stratégiai gondolkodás és az elméleti fogalomalkotás precizitása. A szerző a kvantumugrás állapotában lévő jogászi világot mutatja be, amelyben a mesterséges intelligencia, az automatizáció és a digitális platformok gyökeresen átalakítják az ügyvédség, a jogtanácsosi és a bírói hivatás mindennapjait.

A kötet egyik legnagyobb erőssége, hogy nemcsak problémákat tár fel, hanem megoldási javaslatokat is kínál. Ezek a gyakorlati útmutatások különösen hasznosak lehetnek irodavezető ügyvédek és jogi igazgatók számára, akiknek nemcsak jogászként, hanem vezetőként is alkalmazkodniuk kell a változásokhoz. Ebből a szempontból a mű a menedzserirodalom egyik kiemelkedő darabja, ami ritkaságszámba megy a jogi szektorban.

Ugyanakkor A holnap ügyvédei messze túlmutat a szűken vett jogásztársadalmon. A könyv részletesen foglalkozik a jogi szolgáltatások piacának gazdasági és marketing szempontú elemzésével, így értékes olvasmány lehet technológiai és pénzügyi befektetők, tanácsadók számára is, akik a jogi innovációk területén keresnek lehetőségeket.

A könyv akadémiai körökben is releváns: jogszociológusok, gazdasági jogászok, valamint a jog és technológia határterületeivel foglalkozó kutatók számára új elméleti megközelítéseket kínál. A jogi alrendszer funkcionális differenciálódásának modelljei, valamint a mesterséges intelligencia jogászi szerepének értelmezése új kutatási irányokat nyithat meg például a jog és gazdaság, illetve a jog és tudáselmélet metszéspontjain.

A kötet a Könyvtár olvasótermében szabadpolcon megtalálható, a bibliográfiai leírása itt nézhető meg:
https://catalogus.jak.ppke.hu/hu/record/-/record/PPKE_JAK264871 

 

*      *      *      *      *      *

 

 

*      *      *      *      *      *