Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A joguralom és a közhatalom gyakorlásának kontrollja
Tárgy kódja: JDDO323XA0
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 6
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Doktori Iskola
Tárgyfelelős oktató: Dr. Varga Zsolt András
Tárgyleírás:

Oktató: Dr. Varga Zs. András

Tárgy kódja, neve: JDDO323XA0 A joguralom és a közhatalom gyakorlásának kontrollja

Oktatás célja:

A tantárgy a Jó kormányzás kötelező tárgy ismereteire támaszkodik. Célja egyrészt a joguralom, mint közös európai alkotmányjogi hagyományhoz és mint a magyar alkotmányos önazonossághoz tartozó érték jelentéstartalmának és gyakorlatának elmélyítése, másrészt a közhatalom gyakorlását ellenőrző intézményrendszerhez tartozó egyes eszközök (bírói kontroll, ombudsmani jogvédelem, ügyészi közérdekvédelem) mélyebb ismertetése.

Tematika:

1. A jog szerepe Európa történetében

2. A jog primátusának eredete

3. Jogállam-felfogások

4. Alkotmányosság és jogállamiság Magyarországon

5. A jogállamiság mint normatív fogalom

6. Jogállamiság és a végrehajtó hatalom gyakorlása

7. Jogállmaiság és bírói kontroll

8. Jogállamiság és jogvédelem

9. Jogállamiság és közérdekvédelem

10. Ellensúlyok

Irodalom:

LIPTÁK Laura Martina: Ügyészség és közérdek. In: Lapsánszky András, Smuk Péter, Szigeti Péter (szerk.): Köz/érdek. Elméleti és szakmai megoldások egy klasszikus problémára. Budapest: Gondolat, 2017., 123-142.

CSINK Lóránt, SCHANDA Balázs (szerk.): Összehasonlító módszer az alkotmányjogban. Budapest: Pázmány Press, 2017., 85-109.

VARGA Zs. András: Ombudsman, ügyész, magánjogi felelősség. Alternatív közigazgatási kontroll Magyarországon, Budapest: PPKE JÁK, 2012.

VARGA Zs. András: Eszményből bálvány? A joguralom dogmatikája. Budapest: Századvég, 2015.

&n

bsp;

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Jog- és Államtudományi Doktori Iskola képzése JDLÁ-JOGX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Levelező magyar 8 félév JÁK