Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Dokumentumok a legaltech világában
Tárgy kódja: JOIT412XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Jogi Informatikai Oktatási Csoport
Tárgyfelelős oktató: dr. Aczél-Partos Adrienn
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

Az adott tárgy gyakorlati tudást ad át egy meghatározott jogi munkakörnyezetben arra vonatkozóan, hogy modern technológia alkalmazásával miként lehet kontrollált módon gépi asszisztenciát bevonni a mindennapi jogi munkafolyamatba.

A dokumentumok a fizikai vagy digitális térben megjelenő bizonyosságokat jelentik, amelyek rögzítik a jognyilatkozatokat és képesek joghatás kiváltására, és amelyet nagy mennyiségben, rövid idő alatt, számottevő hatékonysággal lehet feldolgozni valamely technológiai eszköz igénybevételével. A tárgy elvégzését követően a hallgatók képesek lesznek arra, hogy ehhez önállóan meg tudják határozni a mindenkori jogi munkafolyamathoz szükséges technológiai igényt, érteni fogják annak logikai folyamatait és működését, céljukat és a kívánatos eredményt meg fogják tudni határozni, és ki fogják tudni mutatni a munkafolyamat hatékonyságának növekedését.

A félév során áttekintésre kerülnek a dokumentum és szöveg elemző gépi tanulási technológiák, a dokumentum kezelő rendszerek és dokumentum automatizáló platformok (contract lifecycle management), bemutatásra kerül a DLT technológia használata a jogban (smart contract), és a szöveg és tartalom generáló alkalmazások használhatósága, kontrollja és irányíthatósága (NLP – LLM- chatGPT).

Tantárgy tartalma:

1.:     Legaltech példák a joggyakorlatban, fogalmak

Ügyvédi irodai működés

Nagyvállalalati környezet

Közigazgatás

Bíróságok

2-3.:     Dokumentum automatizáció

Tag-elés

No code, low code rendszerek

Minta alapján előállított dokumentumok

Szerkesztés gépi tanulással

Szabadszavas szerkesztés

Minta kereskedelem

Szerződés tárgyalása, jóváhagyása egy platformon belül

Verziókövetés

Folyamat szabályozás

Jóváhagyási szintek

Szerződés aláírása

Határidők kezelése

Szerződés archiválása

4-5.:     Dokumentum, mint adat feldolgozása

Adatszoba összeállítása

Dokumentumok osztályozása gépi módszerrel

Dokumentumok szövegének mintázata

Mintázatok szűrése

Dokumentumok annotációja

Anali

tika

Jelentés készítés

6.:     DLT a jogi területen

Kód mint jog?

Smart contract keletkezése, működése, joghatása

Vita rendezés és jogvita

7-8.:    Dokumentum és ügykezelés

Ügyvédi adminisztrációs kötelezettségek

Nyilvántartási kötelezettségek

Bejelentési kötelezettségek

Pénzmosással összefüggő kötelezettségek

Ügyviteli szempontok

Határidő kezelése

Kollaboratív támogatás

Ügyfélkommunikáció (belső + külső)

Postakönyv

Arciválási kötelezettségek

9. óra:    Kormányzati alkalmazások, földhivatal

="MsoNormal" style="font-family:Calibri;line-height:115%;margin-bottom:13px;margin-left:0px;text-align:justify;">        Bírósági felületek, iratbeadás, betekintés, kapcsolattartás

10-11.:     Nyelvi modellek (LLM, chatGPT)

Felhasználási lehetőségek, korlátok

Irányítás és kontroll

ChatGPT prompting

12.:     Hallgatói csoportba szervezve bemutató tartása egy szabadon választott jogi terület technológiai eszközökkel támogatott működésének bemutatása és az erről szóló anyag leadása (PPT). A bemutató célja az, hogy számot adjon a megszerzett tudásról, milyen eszközt milyen területein, milyen hatékonysággal lehet használni, miként lehet azt bevezetni, mik a kockázatai a változásnak, mik az eredményei a fejlesztésnek.

Számonkérési és értékelési rendszere:

Szóbeli beszámoló a számonkérés formája, melynek során prezentációt kell a félév során készítenie a hallgatónak, amit be kell mutatniuk hallgatói csoportba szervezve. 2 hiányzás megengedett, amennyiben ennél több van, úgy az az aláírás megtagadását vonja maga után.

Irodalom:

Az előadáson elhangzottak, és a bemutatott diák a kötelező tananyag részét képezik.

an style="font-size:11pt;">Ajánlott Irodalom:

Ződi Zsolt: Jogi technológiák. Budapest: Ludovika, 2022.

Lucy Bassli: The Simple Guide to Legal Innovation; https://www.americanbar.org/products/inv/book/393955952/

Sophia Adams Bhatti et al. (eds): The LegalTech Book; https://onlinelibrary.wiley.com/doi/book/10.1002/9781119708063

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK