Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Jogállami kihívások a terrorizmus jegyében
Tárgy kódja: JOKI450XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Közigazgatási Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Sabjanics István
Tárgyleírás:

Tematika: 1. Az állam jogállami szerepfelfogásáról, ennek változásairól a XX-XXI. században; 2. Alapjogi súlypont eltolódás a XXI. század hajnalán (magántitok, biztonság, önrendelkezés); 3. A kivételes jogrend értelmezése, a jogállamiság érvényesülésének korlátai; 4. A ‘protego ergo obligo’ elv jelentése és újraértelmezése; 5. A ‘salus populi suprema lex esto’ elv elméleti megalapozása és gyakorlati bizonytalanságai; 6. Jogalkotói válaszok a terrorizmusra és a jogbiztonság; 7. A terrorizmus tudományos és jogi értelmezése, illetve eltérő értelmezései nemzetközi kitekintésben (nemzetközi jogi akadályok); 8. Körkép a tagállami terrorveszélyekről és kezelési módszerükről; 9. A terrorizmus kezelése testközelben (kirándulás) I.; 10. A terrorizmus kezelése testközelben (kirándulás) II.; 11. A terrorizmus multidiszciplináris megközelítése I.; 12. A terrorizmus multidiszciplináris megközelítése II.

Irodalom: Bibó István: Az államhatalmak elválasztása. Bibó István munkái centenáriumi sorozat (sor.szerk.: Dénes Iván Zoltán), Argumentum Kiadó - Bibó István Szellemi Műhely, 2011

Buuren, Jelle van: Security as a commodity. The ethical dilemmas of private security services. In: Centre for European Policy Studies. INEX Policy Brief. No. 6. March 2010.

Dworkin

erif"; mso-bidi-font-size: 12.0pt" lang="CS">, Ronald: The Threat to Patriotism. The New York Review of Books. 2002. január 31.

Frivaldszky János: A demokratikus kormányzat természetjogi kötöttségéről. In: Klasszikus természetjog és jogfilozófia. SZIT, Budapest. 2007. pp. 436-449.

Gill, Peter: Democratic and Parliamentary Accountability of Intelligence Services after September 11th. DCAF Working Paper No. 103. Geneva, 2003.

Hoffman, Bruce: Inside Terrorism. Columbia University Press (1998).

Hussain, Nasser: The Jurisprudence of Emeregency. Univeristy of Michigan Press 2003

Locke, John: Két értekezés a kormányról

Posner, Richard. A.: The Best Offense. In: The New Republic, 2002. szeptember 2.

Rossiter, Clinton L.: Constitutional Dictatorship, Princeton University Press 1948

Sabjanics István: A terrorizmus jelentette jogállami kihívásokról. In: Új Magyar Közigazgatás 4. évfolyam 2011/6-7. szám. Complex Kiadó, Budapest 2011. 67-71. p.
Sabjanics István: Review on some actual legal issues regarding anti-terrorism legislation. In: Tradecraft Review 2012/1. Special Issue. 212-218. p.

Sabjanics István: Elméleti alapvetések a különleges jogrend vonatkozásában. In: Magyar Rendészet 2013./ 2. szám

Sabjanics István: Minősített időszakok az Alaptörvényen innen és azon túl. PPKE Jog- és Államtudományi Doktori Iskola  (megjelenés alatt)

Schmitt, Carl: Legalitás és legitimitás. Attraktor, 2006.

Schmitt, Carl: The Concept of the Political. The University of Chicago Press, Ltd., London 2007

Tálas Péter: Kelet-Közép Európa és az új típusú terrorizmus. In: A terrorizmus anatómiája. Szerk. Tálas Péter. Zrínyi Kiadó. Budapest. 2006.

Varga Zs. András: Beyond Rule of Law. In: IUSTUM AEQUUM SALUTARE 2013:(2) pp. 117-127. (2013)

Varga Zs András: A közhatalom jogalkalmazói kontrollja mint a jó kormányzás előfeltétele. In: Szigeti Szabolcs, Frivaldszky János (szerk.) A jó kormányzásról: Elmélet és kihívások. Budapest: L'Harmattan Kiadó, 2012. pp. 241-268. (Jezsuita könyvek) 12., Agóra

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

európai és nemzetközi igazgatás JMLJ-ENI mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK