Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Jövő Jogásza
Tárgy kódja: JOIT413XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Jogi Informatikai Oktatási Csoport
Tárgyfelelős oktató: dr. Aczél-Partos Adrienn
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

Az Innováció a jogban: LegalTech, Legal Design és a digitális kor gyakorlata tantárgy második szemesztereként a Jö Jogásza kurzus célja, hogy a hallgatók gyakorlati fókusszal elmélyítsék a jogi innováció területén megismerteket. A tárgy kiemelt hangsúlyt fektet a technológiai alapok, mint például az adatelemzés, mesterséges intelligencia és a dokumentumautomatizáció gyakorlati alkalmazási eseteinek megismertetére.

A képzési és kimeneti követelmények figyelembevételével, a tantárgy elsősorban a jogász szakterület-specifikus szakmai ismeretek területére koncentrál. Azonban, mivel a tantárgy a digitális korban a jogban alkalmazott technológiai megoldásokat és innovatív megközelíseket vizsgálja, szorosan kapcsolódik az alapvető szakmai ismeretekhez kapcsolólasztható ismeretkökhöz is.

Kimeneti követelmények:

A hallgatók a tantárgy elvégzésével a következő tudás-, képesség-, attitűd-, autonómia- és felelősségelemeket sajátítanak el:

Tudás: A hallgatók megismerik a LegalTech és a legal design alapjait, a digitális kor jogi kérdéseit és a jogi innováció jelentőségét. Megismerik a technológiai eszközöket, mint az adatelemzés, mesterséges intelligencia és dokumentum-automatizáció, és megértik, hogyan alkalmazhatóak ezek a jogban.

Képesség: A hallgatók képesek lesznek alkalmazni a design gondolkodást és a felhasználói kutatást a jogi problémák megoldásában. Képesek lesznek prototípusok készítésére és tesztelésére, valamint hatékonyan kezelni a jogi operációkat és interdiszciplináris együttműködést folytatni más szakemberekkel.

Attitűd: A hallgatók pozitív hozzáállást alakítanak ki a jogi innováció, a LegalTech és a legal design iránt, és felismerik az emberközpontú tervezés jelentőségét a jogban.

Autonómia és Felelősség: A hallgatók képesek lesznek önállóan és felelősségteljesen működni egy digitális jogi környezetben. Megértik, hogyan használják a technológiát etikusan és felelősen a jogi gyakorlatban, figyelembe véve az adatvédelmi és egyéb jogi szempontokat. Képesek lesznek önállóan döntéseket hozni a jogi technológiai eszközök alkalmazásáról, és felelősséget vállalni ezeknek a döntéseknek a következményeiért.

ötelező:
az előadásokon, gyakorlatokon elhangzottak

Gellén Klára: Jog, Innováció, versenyképesség (Wolters Kluwer, 2017.)
Technológiai jogi Szakkönyvek Modul: A Technológiai jogi Szakkönyvek Modulba tartozónyvek a Jogtár felületén érhetők el, a könyvekbe saját jegyzetek és könyvjelzők helyezhetők el.

 

Anlott:
Omar Hatamleh - Tilesch György: Mesterség és intelligencia - Vegyük kezünkbe sorsunkat az MI korában (Libri Könyvkiadó, 2021.)
Michael Lewrick, Patrick Link, Larry Leifer: DESIGN THINKING PLAYBOOK - Mindful Digital Transformation of Teams, Products, Services, Businesses and Ecosystems (John Wiley & Sons Inc, 2018.)

pan>Ida Engholm: Quick Guide to Design Thinking (Strandberg Publishing, 2021.)

Gyekiczky Tamás: Jogrendszerek a digitális társadalomban - A Digitális Társadalom és a jogrendszerek kapcsolata (Wolters Kluwer, 2020.)

 

;margin-bottom:13px;margin-left:0px;text-align:justify;">A tantárgy teljesítése után a hallgatók olyan képességeket és ismereteket szereznek, amelyek segítik őket abban, hogy alkalmazkodjanak a digitális kor jogi környezetéhez, és hatékonyan alkalmazzák az innovatív eszközöket és módszereket a jogi gyakorlatban. Ennek eredményeként képesek lesznek javítani a jogi szolgáltatások minőségét, hatékonyságát és hozzáférhetőségét, valamint hozzájárulni a jogi innovációhoz általában.

 

Tantárgy tartalma:

szechenyi-img-alt