Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Élet a börtönön belül, a börtönélet belső szabályai
Tárgy kódja: JOBJ40NXA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Büntető Anyagi, Eljárási és Végrehajtási Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Pöstyéni Réka
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

Aspeciálkollégium célja, hogy a hallgatók megismerjék a büntetés-végrehajtásiintézetek belső rendjét, a fogvatartottak büntetés-végrehajtási intézetbelitartózkodásának legfontosabb szabályait és jellemzőit

Tantárgy tartalma:

A kurzus lényeges részétképezi a fiatalkorú, a női és a férfi fogvatartottak közötti különbségekbemutatása, különös tekintettel a börtönszocializációra, börtönhierarchiára ésaz agresszivitásra a börtönben. Ezen felül szintén bemutatásra kerülnek akülönböző részlegek, rezsimek és szabályaik, valamint a speciálkollégiumkitekint az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet, mint a büntetés-végrehajtásspeciális intézményének belső szabályaira is, elsősorban a fegyelemsértésekeltérő jellegének bemutatása céljából. A kurzus részét képezné egy alkalommalegy büntetés-végrehajtási intézet látogatása, hogy a tanultakat a hallgatók agyakorlatban is megtapasztalhassák.

Követelmények:

A kurzuson való aktív részvétel és írásbeli beszámoló(véleményalkotási feladat, valamelyik, az órákon elhangzott témában)

Beszámoló:a háromfokozatú értékelési rendszer szerint jól megfelelt (5), megfelelt(3),  nem felelt meg (1) minősítésseltörténik.

Ajánlott irodalom:

Balogh Attila: Kábítószer-prevenciós részlegek abüntetés-végrehajtási intézetekben. BörtönügyiSzemle, 2005/1. szám, 93-104.

Boros János: Agresszivitás a börtönben. Igazságügyi Minisztérium, Tudományosés Tájékoztatási Főosztály, Budapest 1980. 5-41.

Boros János: Szervezet éserőszak. A börtönök működését elősegítő tényezők. BelügyiSzemle, 2000/7-8. szám, 129–134.

Feh&eacu

te;r Lenke – Parti Katalin:A női elítéltek helyzete a magyar büntetés-végrehajtási intézetekben. Börtönügyi Szemle, 2003/3. szám. 19-34.

Fekete Mária – Grád András: Pszichológia éspszichopatológia jogászoknak. HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó Kft., Budapest, 2012.480-495., 514-516.

Fiáth Titanilla: Börtönkönyv. Kulturálisantropológia a rácsok mögött. Háttér Kiadó, Budapest, 2012.

Fliegauf Gergely: Börtönártalmak. In: FliegaufGergely – Ránki Sára: Fogva tartott gondolatok. L’Harmattan, 2007. 31-125.

Fliegauf Gergely: Új lehetőségek a fiatalkorúakbüntetés-végrehajtásában. BörtönügyiSzemle, 2002/2. szám, 5-10.

Hegedűs Judit: Javítóinézetben élő fiatalok és azerőszak. Belügyi Szemle, 2000/7-8. szám, 69-80.

Makai Tibor: A Budapesti Fegyház és Börtön kábítószer-prevencióskörletének működése. Börtönügyi Szemle, 2009/1.szám, 69-76.

Nagy Anita: Szabadulás a büntetés-végrehajtási intézetből, BíborKiadó, Miskolc, 2015. 153-184.

Lajtár István: Fogvatartotti jogok a jogállami elvek tükrében. In:Tiszteletkötet dr. Kovács Tamás 75. születésnapjára, OKRI, Budapest, 2015.289-302.

Solt Ágnes: Nők, férfiak, fiatalok a börtönben. In: Vókó György(szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 53., OKRI, Budapest, 2016. 181–202.

Szűcs András: A fogvatartottakkal kapcsolatos bánásmódtörvényességének helyzete Magyarországon (Egy ügyészségi vizsgálattapasztalatai). Börtönügyi Szemle, 2003/3.szám. 9-18.

Vókó György: A fogvatartottak munkávalfoglalkoztatásának sajátosságai. In: Tiszteletkötet dr. Kovács Tamás 75.születésnapjára, OKRI, Budapest, 2015. 313-332.

Vókó György: Fogvatartottakkal való bánásmód Magyarországon. In: Virág György(szerk.): OKRI Szemle, OKRI, Budapest, 2009. 55-80.

/p>

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat