A mesterséges intelligencia alkalmazásainak etikai és jogi kihívásai
Mindenkit sok szeretettel várunk!
Regisztráció
A mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásának etikai-jogi összefüggései kihívásait járjuk körbe.
Lehet-e etikus egy rendszer? Lehet-e értéksemleges? Hogyan szabályozta az Európai Unió az AI Act-be az etikai kérdéseket? Plágiumetikai kérdésekre keresünk választ felsőoktatási közegben, valamint szerzői jogi kérdések vonatkozásában. Elemző bemutatásban tárul fel a kiszolgáltatott csoportok helyzetének szabályozása az MI korában a bíróságokon. Egy kutatónk nyomán kapunk betekintést abba a kérdésbe, hogy mit jelent a szuperintelligencia régen és ma (a tanulómodellek világ-leképezésének vallási aspektusa). Genomikai nyelvmodellek alkalmazási lehetőségeinek egyes dilemmáit ismerhetjük meg., valamint a nagy nyelvi modellek alkalmazási lehetőségeit a felsőoktatásban. Szó lesz a MI manipulatív alkalmazásai jogi és etikai megítéléséről, valamint az MI etikai kódexeiről.
57.Béke Világnapi üzenetében (2024.01.01.) a Szentatya úgy fogalmazott, hogy a mesterséges intelligencia területén elért figyelemre méltó előrelépések gyorsan növekvő hatást gyakorolnak az emberi tevékenységekre, a személyes- és társadalmi életre, a politikára és a gazdaságra. Ferenc pápa nyílt párbeszédrekívánt felszólítani, ezen "új, bomlasztó lehetőségekkel és ambivalens hatásokkal felruházott technológiák"jelentőségéről. Emlékeztetett már 2023 augusztusában arra, hogy azon kell dolgoznunk, hogy az erőszak és a megkülönböztetés logikája ne verjen gyökeret az ilyen eszközök előállításában és használatában, a legsebezhetőbbek és kirekesztettek kárára. A MI koncepciójának és használatának felelősségteljessé tétele azért szükséges, hogy az emberiség és közös otthonunk védelmének szolgálatába álljon.
A konferencia a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Teremtésvédelmi Kutatóintézet GENEZIS Kiválósági Diákműhely és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Vallás és Társadalom Kutatóintézet szervezésében kerül megvalósításra.
Szervező:
Teremtésvédelmi Kutatóintézet
Támogatók:
A „Fenntarthatóság, állóképesség – az éghajlatváltozás és az ahhoz való alkalmazkodás társadalmi kihívásai” című projekt keretében támogatva. Támogató: Technológiai és Ipari Minisztérium – azonosító: EKPPF/922/2021-ITM_SZERZ