Tantárgy adatlapja
Tanegység célja:
A nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények társadalmi, erkölcsi és kriminológiai hátterének bemutatása és elemzése.
Tanegység tartalma:
A speciális kollégium során az emberi viselkedést alapvetően meghatározó két ösztönalapú hajtóerő, az agresszió és a szexualitás kontrolljának megjelenési formáival ismerkedhet meg a hallgató. A nemi bűncselekmények megértéséhez az emberi szexuális viselkedés ismerete szükséges. Annak a folyamatnak a feltárása, amely kultúra függő és meghatározza egy adott társadalom szexuális kontrollrendszerét, a kötelező, az elfogadott vagy éppen tiltott magatartások megjelenési formáinak változásait és mindennek okait és következményeit.
A szexuális viselkedés magában foglalja a „normális” szexualitás, a szexuális devianciák, a szexuális rendellenességek és a szexuális bűncselekmények fogalmát, amelyek időben, térben különböznek és átfedhetik egymást. A foglalkozások során a szexuális magatartások (jogi és erkölcsi) informális és formális szabályozásának és a mindennapi életben való ellentmondásainak bemutatására és megbeszélésére kerül sor.
Követelmények:
a kurzuson való intenzív részvétel és szóbeli beszámoló.
Ajánlott irodalom:
Buda Béla: A szexuális viselkedés. Animula, 2002
Rózsa János: Szexuális bűnözés, KJK, 1977
Szomora Zsolt: A nemi bűncselekmények alapkérdései. Rejtjel, 2009
Tamási E: Tiltás vagy támogatás. A prostitúci&o
acute; szabályozásának alternatívái. Magyar Jog, 2012/6.sz.
Virág György: Miért erőszakolják meg a férfiak a nőket. Kriminológiai Tanulmányok, 2013, 50.sz. 225-244.o.