Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Vállalati pénzügyek
Tárgy kódja: JAKG236XX0
Óraszám: N: 2/0/0, L: 9/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Heller Farkas Közgazdaság-tudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Katona Klára Krisztina
Tárgyleírás:

    Tantárgy leírása:

    A tantárgy célja, hogy a hallgatók ismerjék meg a modern vállalati pénzügyek fogalomrendszerét, áttekintést kapjanak a vállalkozások pénzügyi döntéseinek legfontosabb kérdéseiről, valamint jártasságot szerezzenek a pénzügyi döntések során széles körben alkalmazott számítási módszerekben és technikákban.

     

    Tananyag fő témakörei:

    1, A pénzügyi menedzsment fejlődésének főbb állomásai; A pénzügyi menedzsment és a pénzügyi vezető funkciói. A pénzügyi döntések tartalma, típusai. A pénzügyi döntések célja

    2, A pénz időértéke . A pénz időértékének fogalma, jelentősége. Jövőérték-számítás, jelenérték-számítás. Speciális pénzáramok (annuitás, örökjáradék). A pénzügyi számítások gyakorlati alkalmazása.

    3, A kötvények értékelése. Kötvényekkel kapcsolatos fogalmak. A klasszikus kötvény piaci ért&

    eacute;ke (elméleti árfolyama). A kötvények nettó és bruttó árfolyamának becslése. A kötvények hozamának számítása. A kötvényárfolyamok kamatláb-érzékenysége (duration, módosított duration).

    4, A részvények értékelése. Részvényekkel kapcsolatos fogalmak. Elsőbbségi részvények árfolyamának és hozamának becslése. Törzsrészvények árfolyamának és hozamának becslése. Törzsrészvényekkel kapcsolatos mutatók (EPS, P/E).

    5, Beruházási döntések. Beruházásokkal kapcsolatos fogalmak. A beruházási döntések általános jellemzői. A beruházásokkal kapcsolatos pénzáramlások becslésének alapelvei. A pénzáramlások típusai, tartalmuk. A beruházási javaslatok pénzügyi értékelése.

    Döntési problémák, döntési kritériumok. Megtérülési idő. Nettó jelenérték (NPV), belső megtérülési ráta (IRR). Speciális döntési helyzetek (eltérő méretű, eltérő élettartamú projektek értékelése)

    6, A beruházások kockázata. Honnan származik a pozitív nettó jelenérték? A beruházások kockázatának forrásai. A beruházások kockázatának becslése fedezeti pontszámítással.

    7, Kockázat és hozam: A kockázat fogalma és jelentősége a pénzügyekben. Egyedi eszközök hozamának és kockázatának becslése. Portfoliók hozamának és kockázatának becslése.

    Portfolió-elemzés, a hatékony portfoliók jellemzői. A tőkepiaci árfolyamok modellje (CAPM). A modell feltételezései, kulcsparaméterei. A kockázat és hozam kapcsolatát leíró értékpapír-piaci egyenes (S

    ML).

    8, Tőkeáttétel és kockázat. A tőkeáttétel fogalma, főbb típusai. A működési tőkeáttétel, mint az üzleti kockázat egyik forrása. A pénzügyi tőkeáttétel és a pénzügyi kockázat. A kombinált tőkeáttétel.

    9, A vállalati tőkeköltség. A vállalati tőkeköltség értelmezése, jelentősége a beruházási döntésekben. A vállalati tőkeköltség számítása (adósság, visszaforgatott nyereség, új részvény kibocsátásának költsége). A vállalati átlagos tőkeköltség (WACC) számítása, alkalmazásának feltételei.

    10, Döntés a tőkeszerkezetről. A finanszírozási döntések főbb jellemzői. Tőkeszerkezeti döntések: adósság és/vagy saját tőke. Mérlegelési szempontok: költség, kockázat, rugalmasság, ágazati sajátosságok. Az optimális tőkeszerkezet meghatározása. A tőkeszerkezetre vonatkozó döntések EBIT/EPS elemzéssel. A tőkeszerkezetre vonatkozó elméletek.

    11, Osztalékpolitika. Az osztalékpolitika jelentősége, az osztalékpolitikát befolyásoló tényezők. Osztalékfizetési stratégiák. Az osztalékfizetés főbb formái. Osztalékfizetés a gyakorlatban.

    12, Forgótőke menedzsment. A forgótőke jelentősége, körforgása. A forgótőke nagyságára ható tényezők. A forgóeszközök optimális szintje. A forgóeszközök szintjének hatása a cég hozamára és kockázatára. A forgóeszközök finanszírozásával kapcsolatos döntési problémák. Finanszírozási stratégiák. A különböző finanszírozási stratégiák kockázat-hozam jellemzői. A rövid lejáratú források főbb típusai. A rövid távú likviditás mérése.

    13, Készletekkel kapcsolatos döntések. A vállalati készletek főbb fajtái és rendeltetésük.        Az optimális készletszint meghatározása. A gazdaságos rendelési mennyiség modellje (EOQ), a modell feltételez&eac

    ute;sei.

    14, A követelések (vevőállomány) menedzselése. A követelések keletkezése, a kereskedelmi hitel jelentősége. A vállalatok fizetési feltételekre vonatkozó döntései. A fizetési feltételek lényeges elemei.

    15, A vállalatok pénzgazdálkodása. A pénztartás jelentősége, motívumai. A vállalat pénzállományának optimalizálása, az optimalizáláshoz használatos modellek.

     

    Kötelező irodalom:

    Richard A. Brealey - Stewart C. Myers: Modern Vállalati Pénzügyek. Panem, Bp., 2005.

    Zvi Bodie - Alex Kane - Alan J. Marcus: Befektetések. Aula, Budapest 2005.

    Aswath Damodaran: A befektetések értékelése – Módszerek és eljárások. Panem, Bp., 2006.

    Philippe Jorion: A kockáztatott érték. Panem, Budapest 1999.

    John C. Hull: Opciók, határidős ügyletek és egyéb származtatott termékek. Panem, Bp.,2000.

    Sulyok-Pap Márta: Vállalati pénzügyek. Példatár. Bp., Aula, 2001.

      

     

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

közszolgálati JALG-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
szechenyi-img-alt