Munkaidő a jövőben

2023.10.25.

Kártyás Gábor, a Munkajogi Tanszék egyetemi docense idén elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíját. A 2023 szeptemberében indult, kétéves kutatási programban célja a munkaidővel kapcsolatos új fejlemények vizsgálata lesz. Az alábbi interjúban arról beszélgettünk, milyen kihívások előtt áll a munkaidő szabályozás. Vajon a jövő munkavállalója napi 24 órában köteles lesz főnöke rendelkezésére állni? Esetleg ellenkezőleg, a saját beosztása szerint dolgozik majd, legfeljebb heti 30-32 órát, és a maihoz képest sokkal több ideje jut a magánéletre?

Az utóbbi években a munka világa a szemünk előtt alakul át. A Covid-járvány alatt megtapasztaltuk, hogy a távmunka milyen sok munkakörben alkalmazható zökkenőmentesen. A mesterséges intelligencia egyre több szakmában válik mindennapos munkaeszközzé. Dél körül Budapest belvárosában minden utcában láthatóak a mobil-applikációk segítségével dolgozó ételfutárok. A rengeteg változás közül miért pont a munkaidővel akart foglalkozni?

Olyan témát kerestem, amin jól szemléltethető, hogyan alakulnak át a klasszikus, hosszabb ideje velünk élő jogintézmények a technológiai változások hatására. Elsősorban az érdekel, mi az, amiben változnia kell a jogi kereteknek, de mi az a legfontosabb, védett magja a szabályozásnak, ami kortól és technikai körülményektől függetlenül érvényes marad. A munkaidő, úgy látom, alkalmas erre. Tele van a mindennapokból jól ismert jogintézményekkel, mint a nyolc órás munkanap, a fizetett szabadság vagy a kötelező pihenőidők. Ugyanakkor azt is látjuk, sok ezek közül recseg-ropog egy digitális munkakörnyezetben, ahol például már nincs világos határa a munkaidőnek és a pihenésnek.

Ráadásul a munkaidő régebb óta az egyik kedvenc témám. Egyrészt, ez valóban minden munkavállalót és munkáltatót érintő, mindennapos kérdés, ahol rengeteg a gyakorlati probléma. Másrészt, nagyon bonyolult, de összességében logikus rendszert képező szabályokból áll, amelyben mindig találni új kérdéseket, megválaszolandó problémákat.

A technikai fejlődés számos dolgot hozott az életünkbe, amellyel egyszerűbben, hatékonyabban tudunk dolgozni. Ott van például az internet és a számos online applikáció, a fordítóprogramoktól a különféle adatbázisokig. Ezek nélkül ma már el sem tudjuk képzelni az életünket. De lehetnek kockázatai is ennek a gyors fejlődésnek, mondjuk éppen a munkaidő kapcsán?

A technológiai fejlődés önmagában nem pozitív és nem is negatív jelenség, a kérdés, mire használjuk ezeket a nagyszerű új vívmányokat. A munkajog szempontjából nézve, a legfontosabb az, hogy az újdonságok hozta előnyöket méltányosan osszuk szét a munkavállaló és a munkáltató között. Ha egy modern munkahely azt jelenti, hogy a munkáltató a legkülönfélébb technikai eszközökkel a munkavállaló minden rezdülését ellenőrizheti, miközben a munkavállaló továbbra is köteles a munkáltató által előírt helyen és kötött munkaidőben rendelkezésre állni, akkor nem hiszem, hogy ezzel előbbre ment a világ. Vagy ha a távmunka révén egy európai munkáltató akár a legszegényebb országokból is toborozhat munkaerőt, aki a helyi, európai munkavállalók bérének töredékéért is elvégzi a feladatot, akkor ez csak kiélezi a munkavállalók közötti versenyt, és a világ fejlettebb részén is a munkafeltételek lerontása irányába hathat.

De egy jól végiggondolt ellenőrzési rendszer egyben azt is lehetővé teheti, hogy a munkavállaló sokkal nagyobb autonómiával dolgozzon. Például térben és időben is kötetlenül, hiszen nem kell többé reggel nyolctól délutánig az irodában lennie ahhoz, hogy a munkáltató kontroll alatt tarthassa a munkafolyamatokat. A kulcskérdés tehát olyan megoldások keresése, amelyek nem csak egyoldalú előnyökkel járnak valamelyik fél – többnyire a munkáltató – számára.

A Covid alatt sokan megtapasztalhatták a munka és a magánélet egybecsúszását, hiszen nehéz a határokat megtartani, ha a családi élet, a pihenés, a hobbi és a munka ugyanabban a térben zajlik. Ez lesz a jövő munkarendje?

Az világosan látszik, hogy a munkavállalók részéről egyre nagyobb az igény az autonómiára, azaz arra, hogy nagyobb befolyásuk legyen a saját munkakörülményeikre. A munkáltatóknak egyre nehezebb lesz toborozni olyan munkakörökbe, amelyeket – bár távolról és szabad beosztásban is betölthetők lennének – mégis kötött munkarendben kell ellátni.

Ez azonban álláspontom szerint nem jelenthet egyet a munkaidő parttalanná, korlátlanná válásával. Azaz, egy távmunkában vagy bármely kötetlen munkarendben dolgozó munkavállaló esetén is tudatosítani kell – éspedig mindkét félnek –, hogy a munkaviszonyban teljesítendő munkaidő véges. A felmérések azt mutatják, hogy ez egyelőre nehezen megy. A tipikus távmunkás kedvezményként, juttatásként tekint arra a lehetőségre, hogy legalább a munkaidő egy részében otthonról dolgozhat, és ezért „megnyomja” ezeket a napokat, önként, és sokszor nem is tudatosan, többet dolgozik, mint az irodában. Ám az a lehetőség, hogy bárhonnan és bármikor dolgozhatunk, nem azt jelenti, hogy állandóan rendelkezésre is kell állnunk.

Ehhez kapcsolódóan egyre többet hallani a lecsatlakozáshoz való jogról. Magyarországon is van már olyan szabály, amely szerint a munkavállaló éjszaka vagy ünnepnapon kikapcsolhatja a mobilját?

Ilyen szabály mindenhol van, ahol a munkajog korlátozza a munkaidőt, az Európai Unió tagállamaiban legalábbis biztosan. Ugyanis nem másról van szó, mint hogy a munkavállalónak csak a munkaidejében kell rendelkezésre állnia és a munkáltató részére munkát végeznie. Ha a munkaidőm lejár, ezek a kötelezettségeim is véget érnek. A munkaszerződésem aláírásával csak az abban szereplő óraszám erejéig vállalok ilyen kötelezettségeket, nem a teljes életemre kiterjedően. Tehát, ha a munkaidőn kívül csörög a céges mobil, vagy érkezik egy új üzenet a főnökömtől, figyelmen kívül hagyhatom addig, amíg újra be nem vagyok osztva munkavégzésre. Ennek a jogi megítélése tehát meglehetősen egyszerű. A gyakorlatban persze, elismerem, nem feltétlenül könnyű ragaszkodni a munkaidő és a magánélet ilyen határaihoz. A mai felgyorsult, instant világunkban elvárásnak tűnik, hogy a felettesünk hívását mindig felvegyük, még hétvégén, vagy a szabadság alatt is.

Éppen ezért fogalmazódott meg az az igény, hogy a munkaidő behatároltságára jobban fel kell hívni a figyelmet. Ez a lecsatlakozáshoz való jog, avagy a right to disconnect. Az elnevezés szemléletes, arra utal, hogy kell lennie egy olyan időszaknak, amikor a munkavállaló hátrányos következmények nélkül távolodhat el a munkájától úgy, hogy digitális eszközökkel sem kell elérhetőnek lennie. Ismétlem, ez ma a munkaidő-szabályozás mellett egy munkaviszonyban evidencia. De talán ez a divatos elnevezés segít, hogy jobban beépüljön a köztudatba. Az Európai Unió új irányelvet is tervez kibocsátani ebben a témában. Ennek az lenne az újszerűsége, hogy ilyen érinthetetlen, lekapcsolódott időszakokat nem csak a munkaviszonyban kellene garantálni – ahol ez ma is megvalósul a kötelező pihenőidő szabályokkal –, hanem minden foglalkoztatási jogviszonyban, tehát egy megbízási vagy vállalkozási szerződésben is.

A munkaidő és magánélet közötti határok eltűnése a másik oldalról is problémát okozhat. Mi a helyzet azokkal a munkavállalókkal, akik munkaidőben, online állítják össze a nagybevásárlást, a netbankjukban intézkednek, vagy csak online csevegnek a barátokkal, rokonokkal?

Igen, az éremnek két oldala van. Nemcsak a munka tud benyomakodni a magánéletünkbe, de ugyanezekkel a technikai eszközökkel a magánélet is ott lehet a munkaidőben. A jogi megítélés itt is egyszerű. A munkáltató minden hatalommal fel van ruházva annak eléréséhez, hogy a munkaidőt – nevéből eredően – valóban munkával töltsék a munkavállalói. Utasítási és ellenőrzési jogán keresztül gondoskodhat róla, hogy a munkaidő a számára hasznos tevékenységekkel teljen, és akár teljesen megtilthatja a magáncélú időtöltést.

Ennek a gyakorlati átültetése azonban megint csak nem ilyen magától értetődő. Aligha vennék jó néven a munkavállalók, ha a munkáltató egy iskolai osztályfőnökhöz hasonlóan, a munkanap elején elkobozná a mobiltelefonokat, vagy komoly szankciókkal fenyegetné azokat, akik munkaidőben ránéznek az üzeneteikre. Egy bizonyos szintű tolerancia mindenképpen szükségesnek tűnik, legalábbis akkor, ha ezt a tevékenység megengedi. Egy vonatvezetőnél nyilván nem jöhet szóba, hogy üzeneteket írjon, még akkor sem, amikor csak áll a vonat az állomáson a továbbindulásra várva.

Sok kihívás van tehát a munkaidő mederben tartása kapcsán. Ezek a technikai újdonságok éppenséggel a munkaidő csökkentését is elhozhatnák, elvégre miért dolgozunk ugyanannyit, mint 50 éve, ha ma sokkal hatékonyabbak tudunk lenni? Túl optimista várakozás lenne a munkaidő csökkenését remélni?

Ez jogos kérdés. Az a napi 8 órás, heti 5 napos munkarend, ami ma általánosnak tekinthető, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet első, még 1919-ben elfogadott egyezményén alapul. Nagyon haladó elgondolás volt a 8 órás munkanap, ami akkoriban még inkább a kivétel volt, mint a szabály. Ám ez valóban több mint 100 éve volt. Legfőbb ideje lenne abban gondolkodni, hogy a technikai fejlődésre tekintettel az emberiség megengedjen magának ennél kevesebb munkaidőt. Erre már vannak kezdeményezések, egyes uniós tagállamokban 40 óránál már pár órával rövidebb a standard heti munkaidő.

Ennek persze van egy foglalkoztatás-politikai oldala is, hiszen ha kevesebb a munkaidő, akkor több munkavállalóra van szükség a munkaerő-piacon. Ez magasabb munkanélküliséggel küzdő országokban segítheti a munkaidő csökkentésére irányuló törekvéseket, de ahol éppen munkaerő-hiány van – mint ahogy jelenleg Magyarországon is –, ott a rövidebb munkaidő csak tetézheti a bajt. Ezért is inkább csak óvatos, fokozatos változtatásra lehet esély.

Egyébként nem kevésbé érdekes érv számomra a munkaidő rövidítése mellett, hogy számos kutatás szerint a 8 órás munkanap egyszerűen nem hatékony. Például, ha a munkavállaló hozzászokik, hogy 16 óra 30 perc előtt úgysem mehet haza, akkor nem fog kapkodni a feladataival, akkor sem, ha azokkal igazából már délután kettőre végezhetne. Inkább módot talál arra, hogy munkaidőben elcsevegjen a munkatársakkal, vagy – ahogy említettük – magánügyekben netezzen. A rövidebb munkaidő az intenzívebb munkavégzést erősítheti, a több szabadidőért cserébe.

Mennyire lehet azt előre látni, hogy hogyan fog kinézni például a jogi területen dolgozók munkaideje 10-20 év múlva? Esetleg nem is lesz már munkaidő, csak ellátandó feladat, esetleg akkor és addig lehet majd pihenni, amíg nincs újabb tennivaló?

Ez egyet jelentene a parttalan munkaidővel, amit az előzőekben is érintettünk, és amit én nagyon veszélyesnek, kerülendőnek látok. Az ügyfeleknek is el kell fogadniuk, hogy a jogi szolgáltatás sem érhető el mindig, legalább is, ha az ügyfélnek egy emberre van szüksége jogi szakértőként. Ha a kérdéséhez elég egy jogi adatbázissal dolgozó mesterséges intelligenciát megkérdezni, akkor ő rendelkezésre fog állni, éjjel-nappal, akár karácsony este is.

Azt, hogy milyen lesz a munkaidő, még egy adott szakmára szűkítve sem lehet általában megmondani. Ebben ugyanis rengeteg a munkáltatói szervezet jellegétől, a pontos tevékenységtől függő igény, mozzanat, ami befolyásolja, milyen lehet az optimális terhelés és beosztás. Az is erősödő trendnek látszik, hogy a jog csak általános kereteket ad a munkaidő kialakításához, de ezen belül a felek alakíthatják ki saját gyakorlati igényeik szerint a pontos működést.

Különösen hatékony lehet, ha ez kollektív szerződésekben történik, azaz a munkáltató nem egyedileg, hanem a szakszervezettel kötött megállapodásban, minden munkavállalóra kiterjedően alakítja ki a munkarendet. Nem véletlen, hogy jelenleg Európában sok újszerű, innovatív megoldás a kollektív szerződéses gyakorlatban jelenik meg. Az uniós jogban a munkaidő-szabályozás 20 éve változatlan terület. De sok olyan kollektív szerződésről tudunk, ami kifejezetten kreatívan nyúl ezekhez a tradicionális keretekhez. A már említett lecsatlakozáshoz való jog megvalósítása mellett ilyenek a munkavállaló igényeihez igazoldó szabadságolási tervek vagy a munkaidő rövidítésére szolgáló megoldások. Például, a kollektív szerződés alapján a munkavállaló választhat, hogy az éves rendes béremelést pénzben kéri-e vagy a munkaidő arányos rövidítésében. A kutatásom egyik fókuszterülete éppen ezeknek a kollektív szerződéses megoldásoknak a felderítése lesz.

„A Kulturális és Innovációs Minisztérium ÚNKP-23-5 kódszámú Új Nemzeti Kiválóság Programjának a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból finanszírozott szakmai támogatásával készült.”

Események

22.
2024. júl.
JAK
Jogászi eskütétel és diplomaátadók (jogász, igig)
Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar
23.
2024. júl.
JAK
Deák Ferenc Intézet Oklevélátadó
Szent II. János Pál pápa terem (Díszterem)
05.
2024. szept.
JAK
Digitalization of Public Administration in Europe 2024 Budapest – Young research
04.
2024. okt.
JAK
Annual conference on state aid law
14.
2024. nov.
JAK
Nyílt nap
E1 előadó
28.
2024. nov.
JAK
Nyílt nap
E1 előadó
További események
szechenyi-img-alt