Tíz hónapnyi felkészülés, több mint hatvan online gyakorló kör és három nemzetközi pre-moot, valamint rengeteg élmény és kihívás után áprilisban véget ért az idei Vis Moot nemzetközi választottbírósági perbeszédverseny.
A csapat először az írásbeli beadványokon dolgozott és kutatta a különböző eljárásjogi és anyagi jogi kérdéseket, amik idén a Finland Arbitration Institute szabályzatát és a Bécsi Vételi Egyezmény (CISG) alkalmazhatósági kérdéseinek átfogó vizsgálatát jelentette. Tatár-Kis Bálint és Székely Réka vizsgálta az eljárásjogi kérdéseket, míg Rendes Réka és Kálnoky Katalin az anyagi jogi felvetéseket kutatta. Az írásbeli szakasz után azonnal nekilátott a csapat a szóbeli felkészülésnek, ahol továbbra is anyagi-eljárás jogi párokban folyt a gyakorlás. A mootieknak lehetősége volt a korábbi évek legjobbnak számító csapataival tárgyalni az online alkalmakon, amiket a felkészítő tanárok vezényeltek le, mint választottbírói panel. Ezek a gyakorló körök, az érvek kipróbálásán túl, nagyban hozzájárultak ahhoz is, hogy az élesben történő szerepléskor magabiztos „jogi képviselőként” képviselhette a csapat „ügyfeleit”.
A verseny felkészülésben fontos állomást jelentettek a nemzetközi és hazai pre-mootok, ahol már élőben gyakorolhatta a csapat mind az alperesi mind a felperesi oldalt, a tárgyalás során a választottbírák folyamatos kérdéseire válaszolva. Ezek az utak segítették a csapatot a jogi érvelés-technika igazi elsajátításában, de természetesen nem csak szóbeli és előadói képességük fejlesztésében jelentettek pótolhatatlan lehetőséget, de értékes nemzetközi kapcsolatokkal és életre szóló barátságokkal is gazdagodtak valamennyien: Brnóban, Belgrádban és Budapesten is. Így idén is megtapasztalhatták a Vis Moot „szellemét”, ahol sokkal többről van szó, mint maga a verseny: a nemzetközi kapcsolatépítés és tapasztalatszerzés is legalább ennyire hangsúlyos.
Az igazi csúcspontot természetesen a bécsi döntő jelentette, ahol többek között egy német (Heinrich Heine University Düsseldorf), egy amerikai (Pace University), egy örmény (Yerevan State University) és egy maláj egyetem (University of Malaya csapataival) mérhették össze tudásukat.
Külön büszkeség az egyetem számára, hogy Kálnoky Katalin kiemelkedő teljesítményével elnyerte a Martin Domke díjat, mint az egyik legjobb szónok, ezzel a résztvevő egyetemek legjobbjai közé helyezve a Pázmányt.
Köszönet illeti a fantasztikus felkészítő tanárokat Kozma Gábort, Fehér Lili Hannát, Pongrácz Liliánt, Arijit Sanyalt, Szakál Lucát és Szilágyi Ferencet, akik végig kísérték a csapatot szakmai tudásukkal, idejükkel és bátorító jelenlétükkel. Köszönet a szponzoroknak is (Nagy és Trócsányi ügyvédi iroda, Arbitral Women), akik támogatásának hála megvalósulhatott több nemzetközi részvétel.
„A Vis Moot nem csupán egy verseny volt, hanem egy formáló, közösségépítő élmény, amelyből nemcsak jogászként, hanem emberileg is rengeteget tanultunk.” – a csapat.
Ha úgy érzed, szívesen kipróbálnád magad a nemzetközi kereskedelmi jog világában, magabiztos angol tudással rendelkezel, szeretnéd fejleszteni az érvelési készségeidet és csatlakoznál egy elkötelezett, összetartó csapathoz, jelentkezz egy rövid motivációs levél csatolásával a jövő évi Pázmány Vis Moot csapatba a vismootpazmany@proton.me email címen!
További részletek hamarosan – addig is figyeld a Kar kommunikációs felületeit!