Ronald Reagan amerikai elnök halálának huszadik évfordulójára rendezett közös konferenciát a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kara és a Ronald Reagan Emlékbizottság egyetemünk Szent II. János Pál pápa teremében. Az eseményen köszöntőt mondott Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. Condoleezza Rice korábbi amerikai külügyminiszter videoüzenetben üdvözölte a résztvevőket.
Semjén Zsolt köszöntőjében kiemelte, hogy ez az évforduló különösen alkalmas arra, hogy számvetést készítsünk a reagani életút hatásáról a világpolitikára, a nemzetközi kapcsolatok, valamint a biztonságpolitikai kihívások átalakulására, vonatkoztatva ezt hazánkra is. Arról is beszélt, hogy nem pusztán múltidézés ez a konferencia, a jövőt tekintve is súlyos üzenete van Reagan elnök szellemi örökségének, amely egyre aktuálisabb.
A miniszterelnök-helyettes – aki egyúttal az emlékbizottság elnöke – kitért arra is, hogy mára elképesztő ellenszélbe kerültek a reagan-i konzervatív, keresztény és patrióta, család- és embercentrikus gondolkodás premisszái a világban, Magyarország ezen gondolatok menedéke – emelte ki.
Semjén Zsolt visszaemlékezett Condoleezza Rice volt amerikai külügyminiszter korábbi szavaira, aki Ronald Reagan budapesti Szabadság téri szobrának 2011-es avatásán hangsúlyozta: az 1848-as forradalom és az 1956-os szabadságharc nemcsak a magyar, de az egyetemes történelem kulcsfontosságú eseményei voltak, amelyek inspirálták a szabad világban élőket. Ronald Reagan az események hatására megfogadta, hogy mindig küzdeni fog az elnyomás alatt élőkért – húzta alá.
Beszédében kitért arra, hogy Közép-Kelet-Európa szabadságának visszanyerését három embernek köszönheti: Ronald Reagan elnöknek, Szent II. János Pál pápának és Gorbacsov elnöknek, akinek józan belátására szükség volt, hogy elkerüljük a III. világháborút. Hozzátette: jelképes, hogy Reagan halálának 20. évfordulóját éppen az egyetem Szent II. János Pál pápáról elnevezett teremben rendezik.
Végezetül kifejezte reményét, hogy hamarosan a Pázmányon is megkezdheti működését egy műhely, amely a reagani örökség szellemében keresi a változó világrend alapjait.
Condoleezza Rice, korábbi amerikai külügyminiszter videóüzenetében kiemelte, Ronald Reagannek nagyon fontos küldetése volt, hogy a szovjet birodalomnak véget vessen. Az elnök kitartott elvei mellett, konzervatív értékeket vallott és mélyen hitt az Isten, haza, család elvekben és a demokráciában. Condolezza Rice kifejezte háláját, hogy az emlékbizottság tovább viszi az egykori amerikai elnök munkáját, erősíti a szolidaritást a magyarok és az amerikaiak között.
A történeti – jogtörténeti - nemzetközi jog – nemzetközi kapcsolatok témakörben megrendezett konferencián felszólalt Derek Westfall, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének gazdasági és politikai tanácsadója, és korábbi helyettes vezetője, aki Ronald Reagan örökségéről beszélt az amerikai társadalomban. Westfall kiemelte, sok szempontból a magyarok jobban érthetik Reagan szellemi hagyatékát, hiszen Magyarország részben az egykori elnök tetteinek köszönheti átalakulását.
Prof. Steven F. Hayward, az UC Berkeley professzora, a „The Age of Reagan” című könyv szerzője Ronald Reagan elnökségének tanulságairól beszélt a 21. században. Mint fogalmazott, meglepő látni, hogy a korábbi elnök manapság háttérbe szorult. Szerinte nem igaz az a megállapítás, hogy a mai amerikai fiatalok nem sokat tanulhatnak tőle, hiszen példáját érdemes közelről tanulmányozni és nyomon követni. Hozzátette: nemcsak jogászokat, hanem államférfiakat is kellene képezni, és ez az intézmény ezzel is foglalkozik.
John O’Sullivan, a Danube Institute elnöke és igazgatója, a „The President, the Pope and the Prime Minister” című könyv szerzője Ronald Reagan, Margaret Thatcher és Szent II. János Pál pápa egyidejű, nagyhatású világpolitikai jelenlétét fejtette ki előadásában. Mint mondta, mindhárom személy veszélyes időben lépett színre, mégis sikerült nekik egyidejűleg a történelem magaslataira lépni.
Az emlékkonferencia további részében előadott Dr. Szemerkényi Réka, a miniszterelnök korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója, Magyarország korábbi washingtoni magyar nagykövete, az International Republican Institute vezető tanácsadója, Prof. dr. Horváth Attila, egyetemi tanár, alkotmánybíró, Prof. dr. Szabó Marcel, egyetemi tanár, alkotmánybíró, a Ronald Reagan Emlékbizottság alelnöke, valamint Dr. Szántó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója.
Forrás: https://bit.ly/4bP1Dt0