Európajog 1.
A tanóra[1] típusa: előadás és szeminárium és óraszáma:
heti 2+1 N, félévi 12+2 L az adott félévben: heti 2+1 N, félévi 12+2 L
Oktatás célja
Az előadás célja, hogy általános képet nyújtson a hallgatók számára az Európai Unió történeti fejlődéséről, intézményeiről, jogforrásairól és alkotmányos keretrendszeréről. Amíg a főelőadások az Európai Unió integrációs fejlődésének elméleti alapjaira fókuszálnak, a kiegészítő szemináriumi órák az Európai Unió jogalkotását meghatározó elveket vizsgálják gyakorlati szempontból, ill. az EUB vonatkozó gyakorlatát.
Tantárgy tartalma
- Az európai regionális szervezetek bemutatása. Az európai integráció előzménye és történetének kezdetei. Az Európai Közösségek integrációjának fejlődése Maastrichtig.
- Az Európai Unió létrejötte és fejlődése Maastricht-tól az Alkotmányszerződésig. A Lisszaboni Szerződés. Az Európai Unió céljai, értékei. Az integráció bővülése.
- Jogforrástan. Jogforrási hierarchia. Az uniós jog elsődleges és másodlagos forrásai.
- Az uniós jog alapvető fogalmai. Az uniós jog és a nemzeti jog viszonya. Hatásköri kérdések. A szubszidiaritás és az arányosság elvei. Az uniós jog elsőbbsége. Az uniós jog közvetlen alkalmazhatósága és közvetlen hatálya.
5. Az uniós jogalkotás és egyéb döntéshozatali formák. Az egyes intézmények szerepe az uniós jogalkotásban. - Az Európai Unió intézményrendszere I.: Az Európai Tanács, az Európai Unió Tanácsa.
- Az Európai Unió Intézményrendszere II.: Az Európai Bizottság. Komitológia.
- Az Európai Unió Intézményrendszere III. Az Európai Parlament, az európai parlamenti választások.
- Az Európai Unió Bírósága, a Törvényszék. A bíróság eljárások általános típusai. Az előzetes döntéshozatali eljárás.
- A kötelezettségszegési eljárások, a semmiségi és a mulasztási eljárás, a nemzetközi szerződések ex ante vizsgálata, a kártérítési eljárás
- Az EU és Magyarország.
- Integrációs elméletek.
Számonkérés és értékelés rendszere
Kollokvium, amely az ötfokozatú értékelési rendszer szerint jeles (5), jó (4), közepes (3), elégséges (2), elégtelen (1) minősítéssel történik.
Irodalom
Kötelező irodalom
Szabó Marcel – Gyeney Laura - Láncos Petra Lea – Pünkösty András: Az Európai Unió jogának alapjai, Pázmány Press, Budapest 2021.