Felkészült jogászként a digitális átalakulás évszázadában: Digitális transzformációs szakjogász képzés a Pázmányon
A digitális kor jogi és igazgatási kihívásaira kíván választ adni a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Deák Intézetének új képzése, a Digitális transzformációs szakjogász és Digitális transzformációs igazgatási szakember képzéspár. A szeptemberre meghirdetett képzés ajánlható minden jogi, igazgatási, közszolgálati, illetve közigazgatási területen dolgozó szakembernek, akinek a munkája érinti a digitális transzformációt, adatkezelést vagy az e-közigazgatási rendszereket.
A képzés megalakulásáról, felépítéséről és céljáról dr. Aczél-Partos Adrienn szakfelelőssel és dr. Sántha György oktatóval beszélgettünk.
Miért jött létre a képzés?
Azt láttuk, hogy a politológus, igazgatásszervező, szociológus, közgazdász képzésekbe az elmúlt években mélyen integrálódott a digitalizáció mint tudás (tartalom) és mint képzési módszer (forma). Ezeken a helyeken a digitalizáció nem csupán szabadon választható kurzusok formájában jelenik meg, hanem szervesen beépült a képzések egészébe: módosultak az elméleti alapok, ami hatással volt az alapképzések tartalmára és a tantárgyi struktúrákra is. A szociológusok és a közgazdászok esetében például nemhogy szakirányú továbbképzések indultak az elmúlt években (pl. Üzleti adatelemző vagy Fintech menedzsment szakközgazdász), de egyenesen új alapszakok is létrejöttek (pl. digitális társadalom vagy üzleti adattudomány alapszakok).
A jogászképzés nem követte ezt a változást?
A jogászképzés tartalma a rendszerváltozás óta alig változott. Gyermekeink szinte ugyanazokból az egyetemi jegyzetekből tanulják a római jogot és az egyetemes és a magyar jogtörténetet, mint egykoron mi magunk. A különbség most az, hogy amikor ők végeznek, már egy 99%-ban digitálisan transzformált jogász szakmába érkeznek meg, amelynek műveléséhez nagyon fontos lenne megfelelő elméleti és gyakorlati felkészítést kapniuk. (Pl. egy okiratszerkesztő jogász számára előfeltétel egy minősített elektronikus aláírás tanúsítvány beszerzése.) Ehhez képest a jogászképzésben csak elvétve találunk digitalizációval kapcsolatos tantárgyakat, olyan jellegű szakirányú továbbképzés pedig sehol sincs, amely a digitális átalakulással kapcsolatos társadalmi ismereteket és jogi szabályozási alapokat rendszerezné a jogász kollégák számára.
A most meghirdetett, digitális transzformációs szakjogász képzés célja, hogy válaszokat adjon a digitális kor jogi és igazgatási kihívásaira, és felkészítse a hallgatókat a digitális transzformációval összefüggő jogi, technológiai, közigazgatási és adatkezelési feladatokra. A gyorsan fejlődő technológiák – a mesterséges intelligencia, a blockchain vagy a big data – új jogi és szervezeti válaszokat igényelnek, amelyekre ez a képzés átfogó tudást nyújt.
Hogyan épül fel a képzés?
A képzés két féléves, összesen 120 kontaktórából és 60 kreditből áll. A tematika interdiszciplináris, jogi, informatikai és közigazgatási tárgyakat egyaránt tartalmaz. A tantárgyak lefedik az információs társadalom kialakulásának és az infokommunikációs technológiák létrejöttének történeti áttekintését, a digitális technológiai innovációkat, az adatkezelés, az adathasznosítás jogát, a kiberbiztonságot, a digitális szolgáltatások szabályozását, szerzői jogi szabályokat, valamint a LegalTech és e-közigazgatás gyakorlati kérdéseit.
Komoly elvárás a szakirányú továbbképzésekkel kapcsolatban a gyakorlatorientáltság. Ez hogyan valósul itt meg?
A képzés kifejezetten gyakorlatorientált, hiszen számos tantárgy (pl. „LegalTech (elmélet és gyakorlat)”, „Elektronikus ügyintézés (elmélet és gyakorlat)”, „Információk a kibertérben, jogi adatbázisok”) gyakorlati órákkal, workshop-jellegű feldolgozással, konkrét adatbázis- és platformhasználattal operál. A cél a digitális közigazgatással, a szervezeti adatmenedzsmenttel és a technológiai alkalmazások felhasználásával kapcsolatos általános gyakorlat elsajátítása.
Kik oktatnak a képzésen?
Az oktatók elismert egyetemi és gyakorlati szakemberek, akik több szakterületet képviselnek, többek között jogtudomány, információtechnológia, közigazgatási informatika, üzleti adatmenedzsment, szellemi tulajdonvédelem, valamint több, a digitalizációban aktív szakpolitikai és gyakorlati szakértő is részt vesz oktatóként a képzésen.
Mennyiben tér el más, hasonló képzésektől?
A képzés egyedisége az interdiszciplinaritásban és a gyakorlatorientáltságban rejlik. A jogász szakmát érintő digitális átalakulással kapcsolatos hasonló átfogó és a mindennapi tudást rendszerező szakirányú képzés más jogi karokon nem található. A képzés egyszerre biztosít technológiai, közigazgatási és jogi ismereteket, és fókuszál a naprakész EU-s és hazai szabályozásokra, valamint a legújabb digitalizációs trendekre (pl. AI Act, eIDAS 2.0, Data Act, DMA, DSA). A program kifejezetten felkészít a digitális állam működésének és szabályozásának megértésére.
Kiknek ajánlható?
Elsősorban jogi, igazgatási, közszolgálati, illetve közigazgatási területen dolgozó szakembereknek, akiknek a munkája érinti a digitális transzformációt, adatkezelést vagy az e-közigazgatási rendszereket. Ajánlható továbbá azoknak is, akik a LegalTech, adatjog vagy a digitális állampolgárság aktuális kérdéseiben szeretnének jártasságot szerezni.
Hogyan hasznosítható az így megszerzett végzettség?
A képzés a témában egy általános vagy megalapozó képzésnek tekinthető, amely rendszerezi a jelentkezők digitalizációval kapcsolatos ismereteit. Ebből fakadóan minden más, digitalizációval kapcsolatos szakirányú képzést ez után javaslunk elvégezni – legyen szó, a digitális adatok védelméről, szellemi alkotásokról vagy a mesterséges intelligenciáról.
A megszerzett végzettség ezen felül korszerű és gyakorlati tudást biztosít a digitális jogalkalmazás, adatmenedzsment és az államigazgatás digitalizációs folyamatai terén. Alkalmas szakértői, tanácsadói, vezetői vagy fejlesztési feladatok ellátására a közigazgatás, az igazságszolgáltatás, az adatvédelmi szféra vagy a piaci digitális szolgáltatók körében.
Jelentkezési határidő: augusztus 24.
Jelentkezés: https://jak.ppke.hu/dfti
A képzés részletei: https://jak.ppke.hu/kepzeseink-jogaszoknak-deak-intezet