MBA Záróvizsga tételsor (2025)

 

PROJEKTMENEDZSMENT, ÜZLETI TERVEZÉS

  1. Milyen stratégiai elemzések, döntések és akciók szükségesek az üzleti terv kialakításához? Egy konkrét vállalati példán keresztül szemléltesse!
  2. Mi a projekt, milyen a jó projekt? Hogyan kell projektet tervezni? Egy konkrét vállalati példán keresztül szemléltesse!
  3. Hogyan befolyásolja a szervezeti felépítés az üzleti tervezést? Egy konkrét vállalati példán keresztül szemléltesse!
  4. Milyen stratégiai célok tűzhetők ki? Milyen növekedési és adaptációs stratégiai célokat ismer? Egy konkrét vállalati példán keresztül szemléltesse!
  5. Melyek a marketingterv fontosabb részei? Egy konkrét vállalati példán keresztül szemléltesse!
  6. Melyek a műszaki megvalósíthatóság tervezésének fontosabb lépései? Egy konkrét vállalati példán keresztül szemléltesse!
  7. Milyen módon tervezhető az emberi erőforrás? Egy konkrét vállalati példán keresztül szemléltesse!
  8. Melyek a pénzügyi megvalósíthatóság számításának legfontosabb lépései? Egy konkrét vállalati példán keresztül szemléltesse!

 

STRATÉGIAI MENEDZSMENT

  1. Melyek a stratégiai menedzsment előnyei és hátrányai korunk gyorsan változó körülményei között? Van-e stratégiai menedzsment gyakorlat vagy működnek-e annak egyes elemei az ön munkahelyén vagy egy ön által ismert vállalatnál?
  2. Melyek általában egy vállalkozás látható és rejtett versenyelőnyei? Hova sorolná a szervezeti kultúrát? Saját tapasztalatai alapján milyen rejtett versenyelőnyei lehetnek egy magyar kisvállalkozásnak?
  3. Mit értünk egy vállalkozás intellektuális tőkéjén, melyek főbb elemei és hogyan befolyásolják ezek a versenyképességet? Ön hogyan fejlesztené az együttműködés kultúráját, ami a cégek egyik legfontosabb intellektuális tőkeeleme?
  4. Melyek a legfontosabb környezeti és szervezeten belüli stratégiai elemzési módszerek? Vállalati tapasztalatai szerint melyeket használják ezek közül a gyakorlatban?
  5. Mire használható a forgatókönyvírás? Képes-e arra egy kisvállalkozás, hogy forgatókönyvírásba kezdjen? Ha nem, milyen helyettesítő megoldást választhat?
  6. Mi a különbség az értéklánc és az ellátási lánc között? Hogyan lehet az érték- és az ellátási lánc kiépítését a költségcsökkentés és a kockázatcsökkentés szempontjait egyaránt figyelembe véve optimalizálni? Milyen nehézségeket jelent ez a feladat a járműipar számára?
  7. Mi a kiegyensúlyozott értékelőrendszer (Balanced Scorecard) lényege, melyek főbb elemei és miért hasznos alkalmazása a céges gyakorlatban? Hogyan segítheti a módszer hatékonyabb alkalmazását a mesterséges intelligencia?
  8. Használható-e az ESG (Environmental, social, governance) értékelő rendszer a céges hatékonyság javítására?  Mit gondol, azoknak a cégnek is érdemes használniuk, amelyeknek egyelőre még nem kötelező? Ha igen miért, ha nem, miért nem?

 

MARKETINGMENEDZSMENT

  1. Ismertesse a marketingmenedzsment fogalmát, részletesen térjen ki a marketingmenedzsment folyamatának lépéseire is!
  2. Hasonlítsa össze a 4P és a 4C modellt! Említsen mindegyikre konkrét példát is!
  3. Ismertesse a holisztikus marketingkoncepció pilléreit és fejtse ki, hogy miért fontosak ezek a mai modern piacon!
  4. Vezessen végig egy vásárlási döntési folyamatot egy példán keresztül!
  5. Fejtse ki részletesen, hogyan és milyen módszerekkel vizsgálható egy vállalkozás mikro- és makrokörnyezete!
  6. Ismertesse, hogy mi a különbség az SZCP marketing és a réspiaci marketing között! Térjen ki a piaci rés fogalmára és említsen néhány konkrét példát is!
  7. Ismertesse példák említésén keresztül, az influenszer-marketing előnyeit, illetve lehetséges hátrányait!
  8. Ismertesse a leghatékonyabb marketingkommunikációs eszközöket, a termékéletciklus különböző szakaszaiban!

 

EMBERI ERŐFORRÁS MENEDZSMENT

  1. Mutassa be azt a HR modellt (pl. Michigan, Harvard) amelynek alkalmazását már megtapasztalta valamilyen formában a gyakorlatban. Példák segítségével mutassa be a modell előnyeit és hátrányait.
  2. Hogyan kapcsolódhat egymáshoz a vállalati felsővezetés és az emberi erőforrás menedzsment? Mutasson be egy stratégiai vezetői dilemmát, amelyben a HR hozzájárulása kritikus lehet.
  3. Sorolja fel a legfontosabb EEM alrendszereket és egy gyakorlati példa segítségével mutassa be hogyan illeszthetőek jól ezek az alrendszerek egymáshoz.
  4. Mutassa be a munkavégzési rendszer modell összetevőit és egy gyakorlati példán keresztül mutassa be, hogyan használható ez a modell munkakörök kialakításához. Egy konkrét munkakör példáján keresztül mutassa be hogyan lehetséges a munkahelyi stressz szempontját is figyelembe venni ebben a folyamatban.
  5. Mit értünk emberi erőforrás áramlás rendszer alatt, milyen folyamatok tartoznak hozzá? Mutasson be egy példát, saját tapasztalata alapján, ennek a rendszernek a gyakorlati alkalmazására, reflektáljon a vezetők választási lehetőségeire ezen a területen.
  6. Melyek azok az EEM rendszerek, amelyekben a legnagyobb lehetőségek kínálkoznak az AI alkalmazására? Milyen előnyöket, kihívásokat, illetve kockázatokat lát az AI térnyerésében ezen a szakmai területen?
  7. Milyen témákat tart a munkavállalói-jóllét és a vállalatok társadalmi felelősségvállalása szempontjából a legfontosabbnak az EEM területén? Egy konkrét példa vagy vállalati kihívás kapcsán mutassa be, hogy az etikus EEM gyakorlat hogyan járulhat hozzá a kívánt célok eléréséhez.