Nemzetközi magánjog 1
A tantárgy oktatója: Dr. Raffai Katalin
kredit: 4
félév: 7
óratípus: előadás+gyakorlat
óraszám: nappali: 2+1; levelező: 12+2
előhallgatás: Polgári jog 2.
számonkérés: írásbeli vizsga
A tantárgy tartalma:
Nemzetközi magánjog 1. tárgy keretében a hallgatók megismerkednek azokkal a belső jogi, uniós jogi és nemzetközi egyezményeken alapuló szabályokkal, amelyek meghatározzák, hogy a több állam jogához kapcsolódó magánjogi (polgári jogi, családi jogi és munkajogi) jogviszonyokban melyik állam bíróságának, hatóságának van jogosultsága eljárni, mikor van a magyar bíróságoknak, hatóságoknak eljárási jogosultságuk, és az ilyen ügyek elbírálása során milyen szabályok alapján kell meghatározni az alkalmazandó anyagi jogot. Ismertetésre kerülnek a hazai eljárási szabályoktól való eltérések, továbbá azok a szabályok is, amelyek a külföldi ítéletek elismerésére és végrehajtására vonatkoznak és meghatározzák, hogy a külföldi ítéleteket Magyarországon milyen feltételek esetén kell elismerni, illetve végrehajtani.
NMJ1 GYAKORLAT TELJESÍTÉSI FELTÉTELEK
2024/2025
NAPPALI TAGOZAT
- Aláírás megszerzésének a feltételei (kötelező):
- A gyakorlati órákon kötelező a részvétel. Hiányzásra max. 1 alkalommal van lehetőség.
- Órai aktivitás. Szerezhető: max.10 pont
- Kis ZH megírása. Szerezhető: max. 20 pont.
- Az aláírás megszerzésének feltétele az órai jelenlét, valamint a szorgalmi időszakban szerezhető órai aktivitáspontokból és a ZH pontszámából a hallgatónak összesen el kell érni min. 10 pontot.
- Megajánlott jegy ZH-ra bocsátás feltételei (opcionális):
- Aláírás megszerzése feltételeinek teljesítése.
- Kiselőadás tartásával elérendő min. 10 pont.
III. Tájékoztatás:
- Évközi kis ZH megírására minden csoportnál a páros/páratlan heti 3. óra keretén belül kerül sor. Teszt típusú ZH (feleletválasztós), maximum 10 percben. Szerezhető max. 20. pont. A megírt dolgozat kiértékelésének határideje négy munkanap.
- Kiselőadás tartása előre meghatározott időpontban. Szerezhető pontszám max. 20 pont:
Jelentkezési feltételek:
- kiselőadás tartására kizárólag első gyakorlaton lehet jelentkezni, később erre nincs lehetőség,
- bármikor le lehet jelentkezni, erről a hallgató a kiselőadás kitűzött időpontja előtt legalább egy héttel, emailben vagy Teamsen tájékoztatja az oktatót,
- a kiselőadások időpontját a gyakorlatvezető az első gyakorlati órán határozza meg,
- az ismertetés időpontjának megváltoztatására kivételes esetben, előre nem látott ok bekövetkezése esetén (pl. betegség, TDK vagy egyéb verseny részvétel stb.) az oktatóval történt előzetes egyeztetést követően van lehetőség.
Kiselőadás értékelési szempontok:
- Prezentáció (diasor) készítése, max. 6 dia (első dia a hallgatók és a jogeset adatait tartalmazza); a jogeset ismertetésére szánt összesen 10 perces időkeret betartása, előadásmód és a hallgatók közötti együttműködés, max.5 pont.
- Jogeset szakszerű feldolgozása, és a diasornak a Teams csoporthoz való feltöltése az előadást megelőző nap 24.00 óráig. max. 15 pont.
Jogeset feldolgozás szempontjai:
- tényállás rövid ismertetése (különös tekintettel a kollíziós tényállás sajátosságai pl. lényeges külföldi elem mibenléte, alkalmazandó jog kérdése stb.),
- a jogesetben felmerülő joghatósági típus/kapcsoló elv megnevezése,
- a vizsgált jogforrás/jogszabályhely pontos megnevezése (amelyre az EUB értelmezése irányult),
- a tagállami bíróság által megfogalmazott kérdés/ek összefoglaló ismertetése,
- az EUB döntésének rövid bemutatása, következtetések.
A megajánlott jegy ZH megírásának időpontjáról a hallgatók Neptun üzenetben kapnak tájékoztatást. A megajánlott jegy elfogadása nem kötelező.
LEVELEZŐ TAGOZAT
- Az aláírás megszerzésének feltételei (kötelező):
- Kötelező részvétel az órarend szerinti időpontban megtartott gyakorlati órán.
NAPPALI ÉS LEVELEZŐ TAGOZAT
- Az aláírás megszerzésének feltételei az óralátogatás alól felmentett hallgatók tekintetében (külföldi ösztöndíj, kedvezményes tanrend).
- A gyakorlatvezetőt a szorgalmi időszak kezdetétől számított egy hónapon belül megkeresi a hallgató, és egyeztetnek a beadandó kisdolgozat elkészítéséről, az oktató által kijelölt témában.
- Formai követelmények a beadandó kisdolgozathoz: Times New Roman betűtípus, 12-es betűméret, szimpla sortáv, min. 15.000 - max.20.000 leütés, irodalomjegyzék (papír alapú és elektronikus), hivatkozások (lábjegyzet), docx formátum.
- A dolgozaton kérjük feltüntetni a nevet, Neptun kódot, nappali tagozaton a csoport számot, illetve tagozatot (bármelyik adat hiányában a dolgozatot nem tudjuk elfogadni).
- Beadás: elektronikusan elküldve (docx-ben) a gyakorlatvezetőnek., a megadott határidőre.
II.Korábban megszerzett aláírás elfogadása:
Azoknak a hallgatóknak, akik a 2023/2024-es tanév során lehallgatták a tárgyat, megszerezték az aláírást, és csak vizsgakötelezettségük maradt, nem kell újra teljesíteni a gyakorlatot. Az aláírást igazoló Neptun-kivonatot a gyakorlatvezetőnek kell megküldeni, a szorgalmi időszak kezdetétől számított egy hónapon belül. A Neptun-igazolás bemutatását követően a gyakorlatvezető elfogadja a már megszerzett aláírást.
A tanszék elővizsgát nem tart.
A GYAKORLATI ÓRÁK TEMATIKÁJA:
- Nemzetközi magánjogi alapfogalmak, normatan, jogesetek megoldási mechanizmusa.
- Jogforrások (külső és belső, jogforrások hierarchiája). Joghatóság fogalma és típusai. Elismerés és végrehajtás. Jogesetek.
- Általános részi fogalmak: előkérdés, minősítés, hozzáigazítás, renvoi, külföldi jog alkalmazása, külföldi jog mellőzése. Jogesetek.
- Nemzetközi kötelmi jog I (Róma I rendelet, Kódex). Jogválasztás, közrend, imperatív szabályok. Jogesetek.
- Nemzetközi kötelmi jog II (Róma II rendelet, Kódex). Jogesetek.
- Nemzetközi családjog (Róma III rendelet, Tartási rendelet, Kódex). Nemzetközi öröklési jog. Jogesetek.
TANANYAG:
BURIÁN László – RAFFAI Katalin – SZABÓ Sarolta: Nemzetközi magánjog Budapest, Pázmány Press, 2019.
RAFFAI Katalin – SZABÓ Sarolta – VADÁSZ Vanda: Nemzetközi magánjog. Jogszabály- és jogesetgyűjtemény. [Főszerkesztő: SZABÓ Sarolta], Budapest, Pázmány Press, 2019.
Az előadásokon és a gyakorlatokon elhangzottak.
AJÁNLOTT IRODALOM:
MÁDL Ferenc – VÉKÁS Lajos: Nemzetközi magánjog – Nemzetközi gazdasági kapcsolatok joga. Budapest, ELTE Eötvös kiadó, 2022.
CSEHI Zoltán (szerk.): Magyarázat a nemzetközi magánjogról. Budapest, Wolters Kluwer Hungary, 2020
VÉKÁS Lajos – Nemessányi Zoltán – OSZTOVITS András: A nemzetközi magánjogról szóló törvény kommentárja. Budapest, HVGORAC, 2020