Ünnepi kötettel köszöntötte Lábady Tamás c. egyetemi tanárt hetvenedik születésnapján a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kara. A (L)Ex Cathedra et Praxis című gyűjtemény 35, confessio-jellegű írásának nagyobb része pályatársak, tanítványok tollából származó jogtudományi munka, illetve tudományos igényű tanulmány a klasszikus polgári jog, a kereskedelmi jog, az orvosi és családjog, valamint az alkotmányjog témaköreiből, de tartalmazza Bíró László családreferens püspök írását is a test teológiájáról.
„Lábady Tamástól megtanulhattuk: a jog nem pusztán jogszabályok gyűjteménye, hanem a joghoz hozzátartozik az erkölcsi érték, és hozzátartozik a kultúra is – hangsúlyozta Főtisztelendő Prof. Dr. Szuromi Szabolcs Anzelm O. Praem rektor, aki tolmácsolta Őeminenciája, Főtisztelendő Dr. Erdő Péter bíboros, prímás, érsek, a PPKE nagykancellárjának gratulációját is. „Arra a kultúrára és műveltségre, amit Lábady Tamás képvisel közöttünk, továbbra is szüksége van nem csak a Pázmány Péter Katolikus Egyetemnek, hanem az egész magyarországi és nemzetközi jogásztársadalomnak is" – hangsúlyozta a rektor.
Prof. Dr. Varga Zs. András dékán kiemelte: Lábady tanár úr az ékes példája annak, hogy a legnagyobb emberek tudnak a legnagyobb alázattal viselkedni, Prof. Dr. Sólyom László akadémikus pedig felidézte: az ünnepelt a Pécsi Ítélőtábla elnökeként „reneszánsz udvart", szellemi központot teremtett. „Lábady Tamás életének tanulsága, hogy úgy tudott mindig kiállni a jog alapjaiért, hogy erkölcsi meggyőződését is következetesen érvényesíteni tudta" – hangsúlyozta az Alkotmánybíróság első elnöke.
Prof. Dr. Vékás Lajos akadémikus szerint az elmúlt negyed század monografikus- és tankönyvirodalmának csúcspontját alkotta meg Lábady Tamás „A magyar magánjog (polgári jog) általános része" című munkájával. Az új Polgári Törvénykönyv megalkotásával kapcsolatos, közel másfél évtizedes együttműködésük kapcsán felidézte: „Vitáink voltak, néha éles vitáink is, nehezen voltak öszeegyeztethetőek a nézeteink. Lábady Tamás ezekben a vitákban mindig a meggyőződését képviselte, és nem lobbiérdekeket – és a meggyőződés mindig lefegyverző, még akkor is, ha a vitapartner az adott kérdésben más álláspontot képvisel. Nagy szerencséje az új Polgári Törvénykönyvnek, hogy ő a kezdetektől a törvény elfogadásáig kísérte ezt a folyamatot, meghatározó kézjegye ott van az új kódexen."
„A kötet vissza-visszatérő kérdése az emberi felelősségé. Központi eleme az ember magatartásáért való helytállása, s az: egymást meg tudjuk-e mérni... Ezekben az írásokban visszatükröződik mindaz, amit Lábady Tamástól tanultunk" – mutatta be a kötetet szerkesztője, Prof. Dr. Csehi Zoltán tanszékvezető.
Az ünnepelt elsőként a feleségének mondott köszönetet: „Az elmúlt fél évszázadban, ebben a szerelmi háromszögben, amelyben házasságunk alatt éltünk – hiszen mellette a másik szerelmem a magánjog volt –, mindig hűségesen kitartott mellettem... Óriási áldozat volt tőle élni egy férfival, és segíteni a másik szerelme iránti rajongásában. Akárhogy szemlélem, ami vagyok, ami lettem: kettőnk érdeme."
(G.D.)