Az idei találkozó „Morality in Politics: Inescapable Hindrance or Necessity" címmel került megrendezésre a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Global Round Table közös szervezésében, a World Academy of Art and Science, a Római Klub EU Fejezete és a European Movement Split közreműködésével.
A Global Round Table egy innovatív, újító szándékú szakmai fórum, amelynek elsődleges célja, hogy politikai irányzatoktól mentesen alakítson ki a gyakorlatba átültethető álláspontokat az európai demokráciához és politikai folyamatokhoz kötődő globális jelentőségű kérdésekben. A gazdasági és politikai döntéshozók számára megfogalmazott vélemények mellett másodlagos célkitűzésként a kezdeményezés a fiatal generáció és a civil társadalom vezetőinek ösztönzéséhez is hozzá kíván járulni. A Global Round Table által szervezett konferencia-sorozat keretében minden évben más-más aktuális téma kerül megtárgyalásra kerekasztal-beszélgetés formájában, melynek során a téma kiemelt szakértői, tudósok, politikusok nyílt eszmecsere útján keresnek választ a felvetett problémákra.
A 2015. május 8-9-i kerekasztal-beszélgetésen a világ számos pontjáról érkezett magasrangú szakértők és állami vezetők vettek részt, így többek között Tőkés László püspök, Prof. Ivo Josipović horvát államelnök és Prof. Ismail Serageldin, az Alexandriai Könyvtár alapító elnöke. Magyarországot Prof. Martonyi János miniszter (1998-2002, 2010-2014), továbbá a Pázmány Péter Katolikus Egyetem részéről Prof. Varga Zs. András dékán, Prof. Schanda Balázs prodékán és Prof. El Beheiri Nadja tanszékvezető asszony képviselte.
A Global Round Table 2015. évi rendezvénye az erkölcs és a politika kapcsolatát vizsgálta a közelmúlt európai és globális eseményei tükrében azzal a céllal, hogy ösztönözze a politikai és társadalmi vezetők fokozottabb erkölcsi felelősségét, és az erkölcs jelentőségének jobb megértését. A résztvevők egyetértettek abban, hogy az erkölcs és a politika területe egymással szorosan összefügg, felelős politikai döntések nem hozhatók meg a szélesebb erkölcsi következmények figyelembevétele nélkül. A 21. század kihívásainak megoldása során az alapvető erkölcsi értékek fontos útmutatóként szolgálhatnak. A kerekasztal résztvevőinek javaslata értelmében az objektív erkölcsi normákat a politikai döntéshozatal, az állami vezetők kiválasztása, a nemzetközi kapcsolatok alakítása és az oktatás során is szem előtt kell tartani.
/Debisso Kinga/
Fotó: PPKE ITK Vízmű