Kovács Péter: A nemzetközi jog fejlesztésének lehetőségei es korlátai a nemzetközi bíróságok joggyakorlatában, Budapest, PPKE JÁK, 2010. ISBN 978-963-9206-77-9
A monográfia letölthető innen.
A könyv a legfontosabb nemzetközi bíróságok, a Nemzetközi Bíróság, az Emberi Jogok Európai Bírósága, az Emberi Jogok Amerikaközi Bírósága, az ex-jugoszláv törvényszék és történelmi elődeik gyakorlatának összehasonlító elemzését végzi el, azt kutatva, hogy az ítéletek vagy tanácsadó vélemények szóhasználata alapján beazonosíthatók-e a jogfejlesztés vagy éppen ezzel ellentétesen a visszafogottság okai.
A szerző e művéért kapta meg az MTA doktora címet.
„Az ügy jelentéktelen, tehát eldöntését nyugodtan a Nemzetközi Bíróságra bízhatjuk!"
Így van ez, de még sincs így! Ezt a kiábrándító felfogást a nemzetközi jogászok nem voltak hajlandók elfogadni. Elismerték, hogy a nemzetközi bíráskodás útja nehéz, göröngyös és kátyúkkal teli, de mégis járható! Erről szól a szerző, Kovács Péter professzor gazdagon dokumentált, jól felépített, izgalmas munkája, mely példák hosszú során keresztül mutatja be, hogyan győzték le a bírák az előttük tornyosuló nehézségeket, hogyan kerülték ki az alattomos csapdákat, és érték el azokat az eredményeket, amelyeket súlyos hiba lenne lebecsülni. A szerző a legnehezebb utat választotta, mert a nemzetközi „bíróságok" joggyakorlatáról szól, amelyeknek kora, hatásköre, jogfelfogása eltérő.