KATONA KLÁRA - SZALAI ÁKOS (szerk.): Hatékony-e a magyar jog?

2013.03.17.

Bevezető gondolatok

Milyen ösztönző hatásai vannak a magyar jogszabályoknak? Igaz-e, hogy a jogrendszer elő-

segíti a társadalom, a gazdaság hatékony működését? Célja lehet-e ez a jogrendszernek, elvárásként állítható-e a társadalmi hatékonyság elősegítése a jogszabályok módosításakor?

A közgazdaságtan hatékonyság-fogalma több olyan elemet tartalmaz, amely a joggazdaságtani (vagyis a jogszabályokat a közgazdaságtan eszközeivel vizsgáló) irodalom szerint egy-egy jogintézmény, vagy éppen egy-egy jogrendszer vizsgálatakor értékelési szempontként felvethető a teljesség igénye nélkül: A jogrendszer elősegíti-e, ösztönzi-e azokat a magatartásokat, a társadalom tagjai közötti olyan kooperációkat, amelyek senkinek nem okoznak kárt, de néhányan jobban járnak miattuk? – Ezt nevezi a közgazdaságtan Pareto-hatékonyságnak.

Ha egy jogszabályváltozásnak vesztesei is vannak, akkor hogyan viszonyul az ő veszteségük az  ugyanazon változáson nyerők nyereségéhez képest? – Ez az ún. kompenzációs kritérium.

A jogintézmények optimális mértékű humán-,  fizikai és társadalmi tőke felhalmozásra ösztönöznek-e? – Ez pedig a dinamikus hatékonyság.

(Létezik ezen túl az elosztás igazságosságát külön kihangsúlyozó hatékonyságmodell – a mely számára az sem mindegy, hogy melyik csoport a nyertes és melyik a vesztes.)

A jogtudomány egyes területein meghonosodott hatékonyságfogalom a közgazdaságtan nyelvén sokszor egyszerűen hatásosság: eléri-e az adott szabály azokat a célokat (és milyen költséggel, milyen károkat okozva), amelyet célként elé tűznek?

A két szakma képviselői gyakran használják ugyanazokat a szavakat más-más tartalommal. Sok félreértés származik abból, a két tudományterület közötti párbeszédet nehezíti, hogy nem ismerjük fel: a „másik nyelven" ugyanaz a szó mást jelent.

Ezen félreértések feloldásának egyik első lépése lehet az, ha szembesítjük a két tudományterület képviselőit azzal, hogy a két szaknyelv a gyakorlatban, egy-egy probléma elemzésekor hogyan, milyen értelemben használja ezt a roppant fontos szót. Ezen probléma megoldása irányába tett első lépésként szervezte meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának Heller Farkas Közgazdaságtudományi Intézete 2012. május 11-én Hatékony-e a magyar jog? címmel első joggazdaságtani konferenciáját. A konferencia témái átfogták a tulajdonjog, a szerződési jog, a kártérítési jog, az eljárásjog, a társasági jog, a munkajog, a pénzügyi jog, a környezetjog, a fogyasztóvédelmi sza-

bályozás és az alkotmányjog területét.

Az olvasó a konferencián elhangzott elő adások alapján készült írásokból tart a kezében egy válogatást.

Budapest, 2012. december 19.

KATONA Klára és SZALAI Ákos

a kötet szerkesztői