SCHLETT ANDRÁS (szerk.): Földindulások – sorsfordulók. Kollektivizálás, agrárvilág és vidéki változások a XX. század második felében

2012.04.04.

A tanulmánykötet három fejezetből és tizenkét tanulmányból áll. A kötet első része a magyarországi kollektivizálás fordulatait mutatja be. Olvashatunk a téeszesítés szakaszairól, előkészítésük főbb állomásairól, valamint a paraszti ellenállás megnyilvánulási formáiról is. 1953 nyaráig rohamos ütemben folyt a kollektivizálás, fel kellett számolni az árutermelő gazdagparasztságot, miközben a termelést fokozni kellett és a beszolgáltatási előírásokat is folyton növelték. A mezőgazdaság állami támogatást nem kapott, sőt az elvonás jellegű adó- és árrendszer révén tulajdonképpen finanszírozta az erőltetett léptékű iparosítást. A kulákok elleni harc egyik fontos állomása volt a statáriális, úgynevezett „három napos gyújtogatók" perei. A harmadik hullámban alakított szövetkezetek viszont már sok tekintetben eltértek a sztálini modelltől (háztáji gazdaságok, részesművelés elfogadása, a szövetkezeteken belüli munkaszervezés rendjének megváltozása stb.), de az átszervezés alapvető iránya ebben a szakaszban is a termelőszövetkezeti típus kialakítása volt. A szervezésben is változtak a módszerek. Míg az ötvenes években a falu „végét" (sokszor naplopó lumpeneket) mozgósították, addig most a falu „elejét", a módos és rátermett gazdákat próbálták megnyerni-kényszeríteni, mert őket, tekintélyüknél fogva, könnyebben követte a falu népe. Sokat számított az is, hogy nincstelenekből vagy módosabbakból állították föl a téeszt. Létrejöttek „bőrkabátos" és „mezítlábas" téeszek, sokszor az elnevezés is árulkodó volt: a gazdag és öntudatosabb helyeken Petőfi, Kossuth, Rákóczi néven alakultak, míg a „kódis" vidékeken maradt a „Vörös Hajnal" vagy a „Lenin Útja" elnevezés.

A második rész tanulmányai kitekintést nyújtanak a környező szocialista országok kollektivizálási folyamatára. Érintik a jugoszláviai agrárpolitika hatását, annak magyar vonatkozásait vizsgálva, a székelyföldi kollektivizálás menetrendjét, mikéntjét, végül pedig a csehszlovákiai agrárpolitika metamorfózisait. A vizsgált időszakban a keleti zónában szabályszerű versenyfutás kezdődött a „testvérpártok" között azzal kapcsolatban, hogy ki kollektivizál gyorsabban, azaz ki tudja jobban szovjetizálni a saját agráriumát. A környező országokban zajló folyamatok áttekintésével választ kaphatunk arra, hogy milyen azonosságok és eltérések voltak a módszerekben, illetve melyek voltak a helyi sajátosságok.

Végezetül a kötet harmadik része a hozzánk időben legközelebb álló, a posztszocialista agrárátalakulás kulcskérdéseivel, földpolitikájával, jogi és gazdasági útvesztőivel foglalkozik. A mezőgazdaság a kilencvenes években újra politikai és közgazdasági viták kereszttüzébe került. Az évtized elején a termelés és a tulajdonszerkezet átalakításának megkezdése egybeesett a bel- és külpiaci lehetőségek beszűkülésével, az agrárolló nyílásával, a termelés jövedelmezőségének drasztikus csökkenésével, a pénzügyi lehetőségek jelentős beszűkülésével. Az agrárátalakulás nagy hibája volt a termelés-feldolgozás-forgalmazás vertikális láncolatainak a szétszakítása. A magyar politikai elit nagy történelmi lehetőséget szalasztott el ezen a téren. Csaknem két évtizeddel a történelmi rendszerváltás után, Magyarországon már nem csak a szakemberek jelentős része, de a szélesebb közvélemény számára is egyre világosabbá vált, hogy a mezőgazdaság folyamatos válságának okait a kilencvenes évek alapvetően elhibázott agrárátalakításában kell keresnünk. Ehhez társult az uralkodó monetarista gazdaságszemlélet, mely folyamatosan szivattyúzta ki a tőkét az agráriumból. Napjaink fejleményei azonban minden kétkedőt meggyőzhetnek arról, hogy a mezőgazdaság stratégiai ágazat, és így is kell rá tekintenünk.

Események

22.
2024. júl.
JAK
Jogászi eskütétel és diplomaátadók (jogász, igig)
Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar
23.
2024. júl.
JAK
Deák Ferenc Intézet Oklevélátadó
Szent II. János Pál pápa terem (Díszterem)
05.
2024. szept.
JAK
Digitalization of Public Administration in Europe 2024 Budapest – Young research
04.
2024. okt.
JAK
Annual conference on state aid law
14.
2024. nov.
JAK
Nyílt nap
E1 előadó
28.
2024. nov.
JAK
Nyílt nap
E1 előadó
További események
szechenyi-img-alt