(Deák Intézet)

 


I. Szakdolgozat

Intézetünk szakirányú továbbképzésein mind a jogász, mind a nem jogász hallgatóink szakdolgozat elkészítésével zárhatják le a képzést; ez a záróvizsgára bocsátás egyik előfeltétele. A szakdolgozatra alapvetően a mintatanterv szerinti utolsó félévben kerül sor, de el is halasztható.

 

1. Alapvető tudnivalók a szakdolgozatról
  • Szakirányú továbbképzéseink szakdolgozattal zárulnak. A szakdolgozat leadható jogviszonyon belül (az utolsó aktív félév részeként) vagy jogviszonyon kívül (az abszolutórium megszerzése utáni 5 éven belül bármelyik félévben). Az utóbbi esetben nem kell a későbbi félévben beiratkozni, a szakdolgozat beiratkozástól függetlenül benyújtható, költsége nincs.
  • A szakdolgozat várható félévében a féléves időbeosztásban meghatározott időpontig be kell jelenteni a megírandó szakdolgozat tervezett címét. A bejelentést a Neptunon lehet megtenni (leírását lsd. alább), és fel kell tölteni hozzá egy papíralapú űrlapot kitöltve és a témavezető által aláírva (lsd. alább). A címbejelentést az intézetvezető bírálja el: vagy jóváhagyja, vagy indokokással elutasítja; utóbbi esetben új cím jelenthető be.
  • A témavezetőnek jogász végzettséggel kell rendelkeznie. Jóváhagyás nélkül, automatikusan témavezető lehet, aki jogászként a képzésen vagy az Egyetemen oktat. Ha a képzés vonatkozó tantárgyának oktatója a témavezetést nem vállalja, abban az esetben:
    • bármelyik felsőoktatási intézmény tudományos fokozattal rendelkező oktatója témavezetőnek választható;
    • vagy tudományos fokozat hiányában írásbeli ajánlást kell beszerezni a szakfelelőstől. Kérjük, mindkét esetben először a képzés vonatkozó oktatóját keressék, és ha ő elutasítja a jelentkezést, akkor a választott témavezető bejelentésével együtt a felkérés elutasítását is csatolják.
  • A címbejelentés során pontos címet kérünk megadni, nem általános témát. A címből világosan ki kell derülnie annak, hogy a szakdolgozat kifejezetten jogi témájú; kifejezetten az Ön aktuális képzésének tematikájába vágó jogi témáról szól (nem pedig pl. jogtörténetről, jogpolitikáról, jogelméletről vagy általános, a képzéshez nem vagy csak alig kötődő témáról); és hogy az Ön aktuális képzéséhez készült (nem korábbi munka felhasználása). Elutasítás esetén a hallgató indokolást kap és új bejelentést tehet (a határidők figyelembe vételével).
  • Az utolsó félévben minden esetben fel kell venni a Szakdolgozati konzultáció nevű órátlan tárgyat (akkor is, ha a hallgató a szakdolgozat tényleges benyújtását csak későbbi félévben tervezi). A tárgyra a hallgató a szorgalmi időszak végén gyakorlati jegyet kap, a tárgy teljesítése nélkül abszolutóriumot nem szerezhet. A tárgy teljesítésének előfeltétele a címbejelentés.
  • A szakdolgozatot a féléves időbeosztásban meghatározott időpontig lehet benyújtani a Neptun rendszeren (részletesen lsd. alább).
  • A szakdolgozat minimális terjedelme 80.000 leütés (szóközökkel együtt); nem-jogász hallgatók számára 60.000 karakter (szóközökkel együtt). A formai követelményeket a mindenkori Tanulmányi és vizsgaszabályzat szabályozza. A dolgozat nem mellőzheti a korrekt hivatkozási rendszert, amely lábjegyzetekkel történik; a tudományos szerkesztésre irányadó továbbá a kari folyóirat, az IAS szerkesztési szabályzata.
  • A szakdolgozatot a témavezető a jóváhagyás előtt az MTA Sztaki KOPI plágiumszűrő webes alkalmazásában ellenőrzi (az ezzel járó időt érdemes tehát belekalkulálni a dolgozat ütemezésébe). Amennyiben az alkalmazás nem talál plágiumot, a dolgozat eredetiségéről szóló plágiumnyilatkozatot a hallgató és a témavezető eredeti aláírásával együtt a Neptun rendszerbe feltöltött verzióba be kell illeszteni (megtalálható űrlapjaink között).

 

2. Címbejelentés a Neptunon
  1. A címbejelentés során pontos címet kérünk megadni, nem általános témát. A címből világosan ki kell derülnie annak, hogy a szakdolgozat kifejezetten jogi témájú; kifejezetten az Ön aktuális képzésének tematikájába vágó jogi témáról szól (nem pedig pl. jogtörténetről, jogpolitikáról, jogelméletről vagy általános, a képzéshez nem vagy csak alig kötődő témáról); és hogy az Ön aktuális képzéséhez készült (nem korábbi munka felhasználása).
  2. Kattintson a Neptun rendszerben a Tanulmányok – Szakdolgozat / Szakdolgozat jelentkezés menüponton a Szakdolgozat jelentkezés c. gombra.
  3. A kívánt témavezető nevével elnevezett téma sorának végén található + jelre kattintva érhető el a Jelentkezés gomb. Ezt megnyomva megadhatók a szakdolgozat adatai.
  4. A Fájl feltöltése gombra kattintva tölthető fel a témavezető által korábban aláírt címbejelentő lap (lsd. űrlapjaink között). Nem kérünk témavázlatot feltölteni, hiába írja esetleg ezt a feltöltési mező; csak a címbejelentő lapot kérjük feltölteni.
  5. A sárga mezőben az automatikusan beírt címet törölni kell, és helyére be kell írni a valóban bejelenteni kívánt címet!
  6. A Tovább gombra kattintva megtörténik a bejelentés.
  7. A bejelentést az intézetvezető bírálja el. Elfogadás esetén a bejelentést befogadtuk. Elutasítás esetén a hallgató indokolást kap, és új bejelentést tehet.
  8. Utolsó féléves, aktuálisan végzős hallgatóink számára a bejelentés határideje a féléves határidők között található.
  9. Korábban abszolvált hallgatóink számára: Amennyiben meg kívánja tartani a korábban bejelentett címet és témavezetőt, kérjük, egyeztesse témavezetőjével, hogy most is vállalja-e a szerepet; ebben az esetben a bejelentésnek nincs határideje az Ön számára (elég, ha ír nekünk egy emailt a szakdolgozat-leadási szándékáról; de ez értelemszerűen nem történhet később, mint a szakdolgozat leadási határideje). Ha azonban új címet és/vagy témavezetőt kíván bejelenteni, akkor annak határideje megegyezik az aktív hallgatókra érvényes határidővel.

 

3. Szakdolgozat benyújtása a Neptunon
  1. Kattintson a Neptun rendszerben a Tanulmányok – Szakdolgozat / Szakdolgozat jelentkezés menüponton a Szakdolgozat feltöltése gombra (a gomb akkor aktív, ha a feltöltéshez a rendszer és az adott dolgozat beállításai megfelelnek). Megnyomása után az ablakban meg kell adni a dolgozat végleges címét (magyar nyelvű képzéseinken magyar, angol nyelvűek esetében magyar és angol nyelven töltsék ki).
  2. A Tovább gombra egy újabb ablak nyílik meg, ahol a Fájl feltöltése gombbal saját gépünkről ki kell választani a feltöltendő (csakis .pdf) állományt. A Fájlok mentése gomb megnyomása után elkezdődik a feltöltés. A visszajelző üzenetben zöld pipa jelzi a sikeres feltöltést.
  3. A szakdolgozat csak akkor tölthető fel a Neptunba, ha azt a témavezető véglegesnek tekintette, és a feltöltést engedélyezte. Ezt a témavezető csak akkor jelölheti be a Neptunban, ha elvégezte (és az Intézetnek megküldte) a szakdolgozat plágiumszűrését. A témavezető a beállítást a Neptun rendszerben megteheti maga is, vagy megkérheti erre a képzés oktatásszervezőjét. Ha a Szakdolgozat feltöltése gomb nem aktív, a feltöltés technikailag nincs engedélyezve. Ezt haladéktalanul jelezze témavezetőjének, annak érdekében, hogy ő engedélyezze a feltöltést.
  4. A feltöltendő fájl nevének a hallgató nevét, a kar kódját és a témavezető nevét kell tartalmaznia. Példa fájlnév: Hallgató János, JÁKDI, Dr. Oktató Péter.pdf.
  5. A dolgozat leadása után a feltöltött dolgozat már nem törölhető. A feltöltött állományt a képzés oktatásszervezője ellenőrzi, formai hiba esetén törli és a hallgatót javításra szólítja fel.

 


II. Záróvizsga

Intézetünk szakirányú továbbképzésein az oklevél megszerzésének feltétele a záróvizsga sikeres letétele. A záróvizsga előfeltételei: 1) az abszolutórium megszerzése; 2) a szakdolgozat sikeres benyújtása.

 

Alapvető tudnivalók a záróvizsgáról:
  • Záróvizsgára jelentkezni 1) megszerzett abszolutórium, valamint 2) érvényesen benyújtott szakdolgozat együttes megléte esetén lehet.
  • Az Intézet záróvizsgát egy félévben egyszer hirdet: az őszi félévben általában január végén, a tavaszi félévben általában június végén.
  • Záróvizsga letehető jogviszonyon belül (az utolsó aktív félév részeként) vagy jogviszonyon kívül (az abszolutórium megszerzése utáni 5 éven belül bármelyik félévben). Az utóbbi esetben nem kell a későbbi félévben beiratkozni, a záróvizsga beiratkozástól függetlenül letehető, költsége nincs (kivéve megismételt záróvizsga esetén).
  • Az első záróvizsga-időszakra való jelentkezés jogviszonytól függetlenül ingyenes. Minden további jelentkezésért az évente meghatározott szolgáltatási díj fizetendő (lsd. Hallgatói térítési és juttatási szabályzat).
  • A záróvizsgára jelentkezés két fordulóban zajlik. A hallgató először záróvizsga-időszakra jelentkezik: ez valójában nem más, mint egy szándéknyilatkozat arról, hogy a hallgató az adott félévben szeretné letenni a záróvizsgát. A második fordulóban az időszakra jelentkezett hallgatók már a konkrétan meghirdetett időpontok közül választhatnak, a létszámlimitek erejéig. A konkrét időpontokat általában január, illetve június elején hirdeti meg az Intézet.
  • A záróvizsga az adott hallgató számára egyetlen napon zajlik. Része a szakdolgozat megvédése szóbeli felelet formájában, valamint egy-egy szóbeli felelet valamennyi záróvizsga-tárgyból. (Ez alól kivétel az angol jogi szakfordító [jogász és nem jogász] képzés, mivel ott a szóbeli védést megelőzi egy írásbeli forduló, ugyanazon a napon délelőtt.)
  • Érvényesen megszerzett záróvizsgajegy nem javítható. Elégtelen eredmény esetén a záróvizsga legközelebb a következő félévben kísérelhető meg. Bármely részvizsga sikertelensége esetén maga a záróvizsga is elégtelen eredményt ér; részjegy nem vihető át következő záróvizsga-kísérletre; minden záróvizsgán a teljes záróvizsgát újra le kell tenni.
  • A záróvizsga bizottság összetétele a záróvizsga napjának reggeléig titkos. A hallgató témavezetője nem feltétlenül tagja a bizottságnak, de kívánsága szerint jelen lehet a szakdolgozat megvédésén.
  • A záróvizsga kiszámításának módja: A 2011. évi CCIV. tv 50. § (4) értelmében a záróvizsga olyan komplex számonkérési forma, aminek teljesítése egyetlen érdemjegyet ad. Az érdemjegyet a záróvizsga-bizottság állapítja meg az ötfokozatú értékelés szabályai szerint [(1) elégtelen, (2) elégséges, (3) közepes, (4) jó, (5) jeles], oly módon, hogy az a rész-tételsorokra és a szakdolgozat védésére adott – szintén ötfokozatú – részjegyeknek a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat rendelkezései szerint kerekített átlaga legyen, kivéve, hogy bármely részjegy „elégtelen” minősítése esetén a záróvizsga érdemjegye is kötelezően elégtelen. Részeredmény következő záróvizsgára nem vihető át.

Jelen összefoglaló csupán kivonat. A záróvizsgával kapcsolatos minden pontos információ megtalálható a Tanulmányi és vizsgaszabályzat 41. §-ban.

 


III. Oklevél

Intézetünk szakirányú továbbképzései oklevelet eredményeznek, amely jogászok számára LL.M. végzettséget tanúsít,

 

Alapvető tudnivalók az oklevélről:
  • A szakirányú továbbképzések oklevéllel zárulnak, amit az Intézet a sikeres záróvizsga után legkésőbb 30 nappal magyar és angol nyelven kiállít.
  • Sikeres záróvizsga után, de még az oklevél kinyomtatása előtt oklevél-igazolást tudunk kiállítani. Ez az igazolás önmagában végzettséget nem igazol. Szükség esetén oktatásszervezőjénél érdeklődhet.
  • Az oklevél tartalmazza a továbbképzés alapjául szolgáló eredeti oklevél adatait, így annak magyar és angol nyelvű verzióját szükség esetén az Intézet bekérheti.
  • Az Egyetem az átadást követően elveszett, ellopott, megsemmisült oklevélről kérelemre a törzslap alapján oklevélmásodlatot állít ki. Ennek kiállításáért az évente meghatározott szolgáltatási díj fizetendő (lsd. Hallgatói térítési és juttatási szabályzat).
  • Az oklevélátadó ünnepséget az Intézet minden záróvizsga-időszak után, általában február és július közepén szervezi meg. Az a hallgató, aki az ünnepségen nem tud jelen lenni, átveheti az oklevelet  az ünnepség után személyesen a Deák Intézetben, vagy a Hallgatói térítési és juttatási szabályzatban meghatározott díj ellenében kérheti annak postázását.
  • Szakjogász képzéseinken szerzett oklevéllel Ön az LL.M. cím viselésére jogosult.

Az oklevéllel kapcsolatos minden pontos információ megtalálható a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 42. §-ban.

Az oklevél minősítésének meghatározása és kiszámításának módja:

A tanulmányaikat a 2023/2024-es évben, vagy azt követően megkezdett hallgatók esetében az oklevél minősítésének meghatározása ötfokozatú skálán történik [az elégtelen kizárásával: (2) elégséges, (3) közepes, (4) jó, (5) jeles]; kiszámításának módja: a záróvizsga két tizedesjegy pontosságú végeredményének és a hallgató két tizedesjegy pontosságú halmozott (kumulált) súlyozott tanulmányi átlagának a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat (továbbiakban: TVSz) rendelkezései szerint kerekített átlaga.  A TVSz  42. § (8) bekezdéséhez fűzött Kari kiegészítő rendelkezés értelmében „Kitüntetéses oklevelet kap a hallgató, ha szakdolgozata védésének érdemjegye, valamint záróvizsgája minden részjegye jeles, halmozott (kumulált) súlyozott tanulmányi átlaga pedig legalább 4,51.”

A 2023/2024-es tanévet megelőzően  megkezdett tanulmányok esetében az oklevél minősítésének meghatározása ötfokozatú skálán történik [az elégtelen kizárásával: (2) elégséges, (3) közepes, (4) jó, (5) jeles] a záróvizsga két tizedesjegy pontosságú végeredményének figyelembevételével. A TVSz  42. § (8) bekezdéséhez fűzött Kari kiegészítő rendelkezés értelmében „Kitüntetéses oklevelet kap a hallgató, ha szakdolgozata védésének érdemjegye, valamint záróvizsgája minden részjegye jeles, halmozott (kumulált) súlyozott tanulmányi átlaga pedig legalább 4,51.”