Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A Fenntartható Fejlődési Célok, mint a nemzetközi jog soft law dokumentumának elemzése
Tárgy kódja: JOKV40EXA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Környezetjogi és Versenyjogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Köböl-Benda Vivien
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

Az oktatás célja (a KKK 7.1.1. és 8.1.1. pontjában foglalt elemekre is kitérve):

A tárgy a jogász szakterület-specifikus szakmai ismeretek kategóriába tartozik.

A következő tudás-, képesség-, attitűd-, autonómia- és felelősségelemek közül melyek átadásához, fejlesztéséhez járul hozzá:

-          Ismeri a globális és hazai társadalmi, gazdasági, politikai, jogi folyamatok alapjellemezőit.

-          Történeti összefüggéseiben is ismeri az ember, az emberi méltóság, emberi jogok, demokrácia és a hatalom korlátozásának elméleti, gyakorlati jelentőségét, valamint intézményeit.

-          Ismeri az általános, valamint a jogász szakmák etikai normáit.

-          Felismeri az etikai dilemmákat és az új morális kihívásokat.

-          Ismeri a hazai, az európai és nemzetközi jog legfontosabb tételes jogi szabályait, a meghatározó alkotmánybírósági, bírósági döntéseket.

p>

-          Ismeri a különböző jogágak főbb jogforrásait, speciális szabályozási és működési logikáit, a szakjogi terminológiákat.

-          Ismeri a speciális jogterületek sajátosságait.

-          Képes értékelő viszony kialakítására a jogra és államra vonatkozó nézetekkel, elméletekkel kapcsolatban és képes ezek jogi és társadalmi relevanciájának felismerésére.

-          Biztosan kezeli a szakjogi terminológiákat.

-          Képes a jogi elvek és értékek széles körű alkalmazására a törzsanyagon kívül is.

-          Képes a társadalmi problémák megértésére, új jelenségek feldolgozására, kritikus gondolkodásra.

-          Képes tudományos művek feldolgozására, értelmezésére, továbbgondolására és használatára. Alkalmas a tudományos megközelítés, fogalmi készletek befogadására és használatára.

-          Ismeretei alapján képes a joggal, társadalmi jelenségekkel kapcsolatos viták, értelmezésére és vélemény kialakítására.

-          Érzékeli a környezeti (jogi, intézményi, gazdasági, politikai, társadalmi) változásokat és adaptív módon viszonyul ezekhez.

-          Képes a társadalmi és jogi problémákat felismerni és hajlandó azok megoldásait keresni.

-          Képes jogi, társadalmi kérdésekben saját vélemény kifejtésére, mások véleményének elfogadására, képes az érvek logikus, világos kifejtésére, közvetítésére, a meggyőzési eszközök használatára.

-          Képes a jogrendszer, a jogi módszerek történeti és elméleti alapjainak és használatának kritikus szemléletére.

- &n

bsp;        Érzékelni képes a társadalmi, etikai, jogász szakmai dilemmákat és képes azok elemzésére, szintetizálására.

-          Érzékeny a szakmai, társadalmi problémákra.

-          Hajlandó nem jogi szempontrendszerek bevonására, alkalmazására.

-          Nyitott az új jogi területek befogadására, megoldások keresésére ismeretlen problémákra.

 

-          Tiszteli Magyarország alkotmányos rendjét, a humanizmus, emberi jogok, demokrácia, jogállam értékeit.

-          Kritikusan viszonyul azokhoz a jelenségekhez, amelyek nem egyeztethetők össze a jogállami és demokratikus értékekkel.

-          Elutasítja a humánus eljárásokat, az emberi méltóságot a demokratikus és jogállami értékeket, az emberi jogokat kétségbe vonó jelenségeket, és keresi a megoldásokat é

s eszközöket ezek kezeléséhez.

 

Tantárgy tartalma:

Az órák során különösen az alábbi témákat vesszük sorra:

1.       A soft law fogalmának meghatározása, jellemzőinek bemutatása, szerepe az emberi jogok rendszerében

2.       A környezetjog területén releváns soft law dokumentumok bemutatása I. (Stockholmi Nyilatkozat, Rio-i konferenciához kötődő dokumentumok)

3.       A környezetjog területén releváns soft law dokumentumok bemutatása II. (Millenniumi Fejlesztési Célok, Johannesburgi konferencia és a Rio+20 konferencia dokumentumai)

4.       A Fenntartható Fejlődési Célokról általában és a fenntartható fejlődés koncepciójának bemutatása

5.       1. cél (Megszüntetjük a szegénység valamennyi formáját világszerte); 2. cél (Véget vetünk az éhínségnek, élelmezésbiztonságot és javuló táplálékellátást teremtünk és előmozdítjuk a fenntartható mezőgazdaságot) és azok más nemzetközi dokumentumokkal való kapcsolatának bemutatása

6.       3. cél (Egészséges életet és jól-létet biztosítunk mindenkinek minden életkorban.); 4. cél (Esélyegyenlőséget, általános hozzáférést biztosítunk a minőségi oktatáshoz, és mindenkinek elérhetővé tesszük az élethosszig tartó tanulás lehetőségét.) és azok más nemzetközi dokumentumokkal való kapcsolatának bemutatása

7.       5. cél (Megteremtjük a nemek közti egyenlőséget és megerősítjük a nők és leányok helyzetét.); 6. cél (Biztosítjuk a fenntartható vízgazdálkodást, a vízhez és az alapvető higiéniai ellátásokhoz való hozzáférést mindenki számára) és azok más nemzetközi dokumentumokkal való kapcsolatának bemutatása

8.       7. cél (Mindenkinek hozzáférést biztosítunk a megfizethető, megbízható, fenntartható és modern energiához.), 8. cél (Ösztönözzük a tartós, befogadó, fenntartható gazdasági gyarapodást, a teljes és eredményes foglalkoztatást és a tisztességes munkát mindenki számára); és azok más nemzetközi dokumentumokkal való kapcsolatának bemutatása

9.       9. cél (Teherbíró infrastruktúrát építünk, ösztönözzük a befogadó, fenntartható iparosodást, és támogatjuk az innovációt.), 10. cél (Csökkentjük az országok közötti és az azokon belüli egyenlőtlenségeket.) és azok más nemzetközi dokumentumokkal való kapcsolatának bemutatása

10.   11. cél (A városokat és emberi településeket befogadóvá, biztonságossá, alkalmazkodóvá, állóképessé és fenntarthatóvá tesszük.), 12. cél (Biztosítjuk a fenntartható fogyasztást és termelést.); és azok más nemzetközi dokumentumokkal való kapcsolatának bemutatása

11.   13. cél (Sürgősen cselekszünk a klímaváltozá

s és hatásai leküzdése érdekében); 14. cél (A fenntartható fejlesztés érdekében megőrizzük és fenntarthatóan használjuk az óceánokat, tengereket és tengeri erőforrásokat) és azok más nemzetközi dokumentumokkal való kapcsolatának bemutatása

12.   15. cél (Védjük, helyreállítjuk, és fenntarthatóan használjuk a szárazföldi ökoszisztémákat, fenntartható erdőgazdálkodást folytatunk, leküzdjük a sivatagosodást, megállítjuk és visszafordítjuk a talajok és a biodiverzitás pusztulását.); 16. cél (A fenntartható fejlődés érdekében békés és befogadó társadalmakat alakítunk ki, mindenkinek biztosítjuk a jogorvoslatot és a törvény előtti egyenlőséget, és a kormányzás minden szintjén hatékony, elszámoltatható, befogadó intézményeket építünk ki.); 17. cél (Megerősítjük a program végrehajtása eszköztárát, felélesztjük a „Globális együttműködés a fenntartható fejlesztésért” partnerséget.) és azok más nemzetközi dokumentumokkal való kapcsolatának bemutatása

 

Számonkérési és értékelési rendszere:

Összetett: részvétel és aktivitás az órákon; max. 3 hiányzás megengedett; prezentáció és/vagy házi dolgozat

Irodalom:

Magyar nyelven

-          Ba´ndi Gyula: A fenntartható´ fejlődés jogáról. Pro Futuro. 2013/1. 14.

-          Ba´ndi Gyula: Fenntarthatóság, reziliencia, o¨nkorma´nyzatok. In: Fodor La´szlo´ – Ba´nyai Orsolya (szerk.): A telepu¨le´si o¨nkorma´nyzatok szerepe a ko¨rnyezeti politika e´s jog alaki´ta´sa´ban. Debrecen, Debreceni Egyetemi Kiado´ Debrecen University Press, 2017.

-          Ba´ndi Gyula: Ko¨rnyezetjog. Budapest, Szent Istva´n Ta´rsulat, 2014.

-          Benda Vivien: Az élhető városok és egyéb települések megteremtésének jogi kérdései Magyarországon az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok tükrében. Iustum Aequum Salutare XIV. 2018. 4.

-          Lamm, Vanda (szerk): Emberi Jogi Enciklopédia, Budapest, HVG ORAC, 2018.

-          Zlinszky Ja´nos – Balogh Dorka: Vila´gunk a´talaki´ta´sa – A fenntarthato´ fejlo?de´s 2030-ig megvalo´si´tando´ programja. Az Egyesu¨lt Nemzetek Ko¨zgyu?le´se a´ltal 2015. szeptember 25-e´n elfogadott, 70/1. sz. hata´rozat. Budapest, Pa´zma´ny Press, 2016.

 

 

 

Angol nyelven

 

-          Andrew T. Guzman; Timothy L. Meyer. International Soft Law, 2 J. Legal Analysis. 2010.

-          Edith Brown Weiss: Climate Change, Intergenerational Equity, and International Law. Vermont Journal of Environmental Law.  vol. 9, no. 3. 2008.

-          Edward B. Barbier – Joanne C. Burgess: The Sustainable Development Goals and the systems approach to sustainability. Economics: The OpenAccess, Open-Assessment E-Journal, Vol. 11., 2017/28.

-          Pierre-Marie Dupuy: Soft law and the international law of the environment. Michigan Journal of International Law. Volume 12., Issue 2.1990.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
szechenyi-img-alt