Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A kulturális javak visszaszolgáltatásáért folyó eljárások nemzetközi magánjogi sajátosságai
Tárgy kódja: JONM441XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Nemzetközi Magánjogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Vadász Vanda
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

Jogász szakterület-specifikus szakmai ismeretek bővítése. KKK 7.1:

a) tudása: T1; T2; T8; T9; T11; T12; T14; T15

b) képességei: K4; K5; K6; K8; K13; K16; K17; K22; K24; K25; K27; K28

c) attitűdje: A2; A4; A7; A8; A13; A17

d) autonómiája és felelőssége: F1; F4; F6

Tantárgy tartalma:

A tárgy keretében a hallgatók megismerik a kulturális javak visszaszolgáltatásáért folyó eljárások jellemzőit, nemzetközi magánjogi kihívásait. Ismertetésre kerülnek a kulturális javakra vonatkozó nemzetközi és belső jogi speciális szabályozások, kitérve a háttérben meghúzódó etikai, morális és gazdasági tényezőkre. Az eljárások alanyainak bemutatása kapcsán különös hangsúlyt kap az állami immunitás problematikája, melyet a kollíziós jogi jellemzők ismertetése követ. A hallgatók bepillantást nyerhetnek a restitúciós eljárások nemzetközi esetjogába – mind a hagyományos bírói, mind az alternatív úton rendezett jogvitákat illetően.

Számonkérési és értékelési rendszere:

Háromfokozatú beszámoló

Irodalom:

Vadász Vanda: A kulturális javak jogi fogalma. Polgári Jog, 2020/11-12.

Vadász, Vanda: A kulturális javak lefoglalás alóli mentessége. Jogtudományi Közlö

ny, 2020/12.

Vadász Vanda: Az eredeti tulajdonos és a jóhiszemű vevő helyzete a kulturális javak visszaszolgáltatását célzó perekben. Iustum Aequum Salutare 2020/2.

Vadász, Vanda: A kulturális javakkal kapcsolatos jogvitákra irányadó jog a magyar jogrendszerben. Külgazdaság Jogi Melléklete 2020/3-4.

Vadász Vanda: Lessons of Sevso Case - Restitution Challenges of the Illegally Exported Cultural Property. In: Marcel, Szabó; Petra, Lea Láncos; Réka, Varga (szerk.) Hungarian Yearbook of International Law and European Law 2016. The Hague, Eleven International Publishing, 2017.

Szabó Sarolta: A kulturális javakkal kapcsolatos restitúciós perek és a külföldi állammal szembeni végrehajtás: a Chabad v. Orosz Föderáció ügy tanulságai. In: Fekete, Balázs; Horváthy, Balázs; Kreisz, Brigitta (szerk.) A világ mi magunk vagyunk… : Liber Amicorum Imre Vörös. Budapest, HVG-Orac, 2014.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat