Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A szólásszabadság doktrínája amerikai kitekintéssel
Tárgy kódja: JOAJ303XCS
Óraszám: N: 2/0/0, L: 3/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Évközi jegy
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Alkotmányjogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Hajas Barnabás
Tárgyleírás:

Az oktatás célja:

 

Az oktatás célja a szólásszabadság jogi doktrínája alapvető fogalmi elemeinek megismertetése, hangsúlyos kitekintéssel az e tekintetben páratlanul gazdag amerikai hagyományra. A hallgatók a véleménynyilvánítás kérdéskörének jogi megközelítéséhez szükséges alapokat sajátítják el. (1) A tengerentúli eszmecsere a fogalmi csomópontok megragadásához nyújt segítséget, áttekintésével a tantárgy célja mindenekelőtt a magyar gyakorlat keretezése. A hallgatók elsajátítják a szólásszabadság jogának alapfogalmait és paradigmáit, megismerik meghatározó problémaköreit és a hozzájuk kapcsolódó alkotmánybírósági döntéseket. (2) A kurzus a mérvadó jogesetek elemzésével konkrét ügyek jogi megközelítésének, konceptualizálásának módszerét is erősíti. (3) A magyar doktrína magyarázatához szükséges mértékben a tananyag része az Emberi Jogok Európai Bíróságának esetjoga, illetve az amerikai fogalmi készlet megértésének erejéig az Egyesült Államok Legfelső Bíróságának néhány nevezetes döntése is. 

 

Az oktatás célja továbbá azon képesség erősítése, hogy a hallgatók a nyilvános közlések rendkívül összetett társadalmi-kulturális-jogi kérdéskörét értelmezni tudják, azonosítva a problémák jogi kezelésében releváns tényezőket. (4) A szólásszabadság kérdése mindig érzékenyen reagál a társadalmi kihívásokra, így a tantárgy kitér napjaink új jelenségeinek megvitatására és elhelyezésére a jogi doktrínában. (5) A kurzus igényt tart a hallgatók egyéni véleményformálására, serkentve a felmerülő kérdésekről való autonóm jogászi állásfoglalást. (6)

 

A tantárgy bevezeti a hallgatókat a szólásszabadság kérdéseiről folytatott amerikai diskurzusba, kiemelve egyfelől a magyar gyakorlat megértéséhez jól hasznosítható elemeket, megvilágítva másfelől a tengerentúli és hazai megközelítés közti különbségeket. E különbségek megértéséhez a kurzus hangsúlyozza a nem jogi (mindenekelőtt szociológiai, kulturális, történeti) szempontrendszerek bevonásának fontossá

gát. (7)

 

A tantárgy tartalma:

 

1.                  Bevezetés, fogalmi elhatárolások és tisztázások. A szólásszabadság és jogi doktrínája.

2.                  A szólásszabadság igazolás

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
szechenyi-img-alt