Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Az egészséges környezethez való jog nemzetközi jogi megjelenése
Tárgy kódja: JOKV40GXA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Környezetjogi és Versenyjogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Köböl-Benda Vivien
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

A tárgy a jogász szakterület-specifikus szakmai ismeretek kategóriába tartozik.

A tárgy által fejlesztendő kompetenciák a képzési és kimeneti követelmények szerint:

- tudás: T6, T7, T8, T11, T13, T14

- képesség: K1, K4, K5, K6, K7, K10, K11, K12, K13, K14, K15

- attitűd: A4, A5, A6, A7, A8, A9

- autonómia és felelősség:

Tantárgy tartalma:

1.       Morális bevezetés I. – a katolikus egyház és más egyházak környezetről alkotott nézetei

n>Morális bevezetés II. – más erkölcsi alapú megközelítések (pl.: emberiség közös érdekének megjelenése, inter-, intragenerációs méltányosság)

3.       Környezethez való jog generációs besorolásának vizsgálata, ebből fakadó problémák ismertetése, kapcsolata más emberi jogokkal (pl.: élethez való jog, egészséghez való jog, megfelelő életszínvonalhoz való jog, fejlődéshez való jog, őslakos népek jogai, vízhez való jog stb.)

4.       A környezethez való jog nemzetközi jogi megjelenése– ENSZ kötelező emberi jogi dokumentumai 1.

5.       A környezethez való jog nemzetközi jogi megjelenése– ENSZ kötelező emberi jogi dokumentumai 2.

6.       A környezethez való jog nemzetközi jogi megjelenése– az ENSZ égisze alatt született környezeti és egyéb releváns soft law dokumentumok

n style="mso-ascii-font-family: Calibri;mso-fareast-font-family:Calibri;mso-hansi-font-family:Calibri; mso-bidi-font-family:Calibri;mso-fareast-language:HU">7.       A környezethez való jog nemzetközi jogi megjelenése– releváns regionális emberi jogi dokumentumok vizsgálata – Európa

8.       A környezethez való jog nemzetközi jogi megjelenése – releváns regionális emberi jogi dokumentumok vizsgálata – 1981-es Afrikai (Banjul) Charta; Emberi Jogok Amerikaközi Egyezménye és az 1988-as San Salvador Jegyzőkönyv, ítélkezési gyakorlat; Emberi Jogok Arab Chartája

9.       A környezethez való jog nemzetközi jogi megjelenése -  környezeti tárgyú globális egyezmények, különös tekintettel a jog eljárási oldalát érintő Aarhus-i Egyezményre

10.   A környezethez való jog és a nemzetközi jog más forrásai közötti összefüggés vizsgálata pl.: sic utere tuo elv, mint nemzetközi szokásjog vagy a környezeti hattásvizsgálat elve, mint a nemzetközi jog általános elve

an>kitekintés a környezethez való jog nemzeti szintű alkotmányos megjelenésére, különös tekintettel a magyar Alkotmánybíróság gyakorlatára

Számonkérési és értékelési rendszere:

Összetett: részvétel és aktivitás az órákon; max. 3 hiányzás megengedett; prezentáció és/vagy házi dolgozat

Irodalom:

A kötelező tananyag részét képezik az előadásokon elhangzottak, ezen felül ajánlott irodalom:

Alexandre Kiss – Dinah Shelton: International environmental law. Transnational Publishers, Inc, 1991.

Bándi Gyula: A környezethez való jog értelmezése a fenntartható fejlődési stratégia és az Alaptörvény fényében. Acta Humana – Emberi Jogi Közlemények.

Bándi Gyula: A Teremtés védelme és az emberi jogok. Acta Humana  - Emberi jogi közlemények. – Kereszténység és emberi jogok II. 8. évfolyam, 4. szám, 2020.

Edith Brown Weiss: In Fairness To Future Generations and Sustainable Development. American University International Law Review. Volume 8. Issue 1. Article 2. Washington. (1992).

Environment and the European Convention on Human Rights. Factsheet – Environment and the ECHR. February 2021.

Jan Darpö: Can nature get it right? A Study on Rights of Nature in the European Context.  Brussels, European Union, 2021.

Michele Carducci - Silvia Bagni - Vincenzo Lorubbio - Elisabetta Musaro -Massimiliano Montini -  Alessandra Barreca - Costanza Di Francesco Maesa - Mumta Ito - Lindsey Spinks - Paul Powlesland: Towards an EU Charter of the Fundamental Rights of Nature. 2019.

Phillipe Sands: Principles of International Environmental Law. Cambridge, Cambridge University Press, 2003.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

európai és nemzetközi igazgatás JMLJ-ENI mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK