Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Az Emberi Jogok Európai Bírósága és az Európai Unió Bíróságának környezeti esetjoga közötti összefüggések
Tárgy kódja: JOKV40KXA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Környezetjogi és Versenyjogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Köböl-Benda Vivien
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

A tárgy célja a hallgatók nemzetközi és európai uniós jogi, környezetjogi ismereteinek bővítése. Ennek keretében megismerik az Európa Tanács, az Európai Unió főbb intézményeit, a nemzetközi és uniós környezetjog releváns intézményrendszerét és jogterületeit, különösen a bírói szervek működését és gyakorlatát. További cél a hallgatók korszerű szakismereteinek és jogi műveltségének bővítése, nemzetközi és uniós jogi bírói gyakorlattal kapcsolatos tudásának gazdagítása, hozzájárulva a későbbi munkakörök betöltésekor a terület releváns problémáinak  megoldására való alkalmasságuk fokozásához.

Tantárgy tartalma:

• A
    • Az Európa Tanács és az Európai Unió általános bemutatása, történelmi áttekintés
    • Az EU csatlakozási kísérletei az Emberi

Jogok Európai Egyezményéhez (EJEE), emberi jogok az EU-ban

• Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) ítélkezési gyakorlatának általános jellemzői, főbb szempontok meghatározása
    • Az Európai Unió Bíróságának (EUB) ítélkezési gyakorlata, eljárási típusok elhatárolása
    • Környezethez való jog megjelenése a két szervezet előtt, nemzetközi fejlemények, elismerési kísérletek
    • Az EJEB környezeti tárgyú ítélkezésének vizsgálata 1.
    • Az EJEB környezeti tárgyú ítélkezésének vizsgálata 2.
    • Környezeti jogi ügyek az EUB előtt 1.
    • Környezeti jogi ügyek az EUB előtt 2.
    • Duarte Agostinho és társainak ügye az EJEB előtt, annak összefüggése az EU éghajlati céljaival és szabályozásával
    • Ismétlés, összefoglalás

Számonkérési és értékelési rendszere:

Összetett: részvétel és aktivitás az órákon; max. 3 hiányzás megengedett; prezentáció és/vagy házi dolgozat

Irodalom:

A kötelező tananyag részét képezik az előadásokon elhangzottak, ezen felül ajánlott irodalom:

ndi Gyula: A környezeti szabályozás útja az európai integrációban, példákkal illusztrálva. Iustum Aequum Salutare, XIV. 2018.

ndi Gyula: Az Emberi Jogok Európai Egyezménye, a Szociális Karta és a környezeti jogok. Acta Humana Emberi Jogi Közlemények, 9. évfolyam 2. szám, 2021.

Francis Jacobs: The Role of the European Court of Justice in the Protection of the Environment. Journal of Environmental Law, vol. 18., no 2. (2006).

Janekke Gerards: Pluralism, Defence and the Margin of Appreciation Doctrine. European Law Journal, Vol. 17, No. 1. (2011).

Kanstantsin Dzehtsiarou: European Consensus and the Evolutive Interpretation of the European Convention on Human Rights. German Law Journal, Vol. 12 (2011).

Malgosia Fitzmaurice Jill Marshall: The Human Right to a Clean EnvironmentPhantom or Reality? The European Court of Human Rights and English Courts Perspective on Balancing Rights in Environmental Cases. Nordic Journal of International Law 76. (2007).

Malu Beijer: The limits of fundamental rights protection by the EU. The Scope for the Development of Positive Obligations. Cambridge, Intersentia, 2017.

Mariana T. Acevedo: The Intersection of Human Rights and Environmental Protection in the European Court of Human Rights New York University Environmental Law Journal vol. 8., no. 2. (2000).

Paul Craig Gráinne De Búrca: EU law, text, cases, and materials. Oxford, Oxford University Press, 2015.

Pieter van Dijk Fried van Hoof Arjen van Rijn Leo Zwaak (eds.): Theory and Practice of the European Convention on Human Rights. Fifth Edition Cambridge, Intersentia Ltd, 2018.

Takis Tridimas: The General Principles of EU Law. Oxford, Oxford University Press, 2006.

The Court of Justice and the Construction of Europe: Analyses and Perspectives on Sixty Years of Case-law - La Cour de Justice et la Construction de l'Europe: Analyses et Perspectives de Soixante Ans de Jurisprudence, Hague, T.M.C. Asser Press, 2013.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK