Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Az empirikus társadalomtudományi kutatás módszertana
Tárgy kódja: JDDO337XA0
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 6
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Doktori Iskola
Tárgyfelelős oktató: Dr. Habil Szilágyi István
Tárgyleírás:

Tárgy oktatója: Dr. H. Szilágyi István

Tárgy kódja, neve: JDDO337XA0 Az empirikus társadalomtudományi kutatás módszertana

Oktatás célja:

Az empirikus társadalomkutatási módszerek, illetve azoknak a jogtudományi kutatásban való alkalmazhatósága megismertetése a doktorhallgatók számára. Felkészítés a módszerek alkalmazására, az ilyen módszerrel végzett kutatások eredményeinek értékelésére és önálló kutatási terv elkészítésére.

Tartalma:

1. Cselekvés – társadalmi cselekvés – csoportos viselkedés
  2. Értékek – normák – racionális mérlegelés – érzelmek
  3. Predikció és interpretáció. Makro- és mikro-szociológiai perspektíva. Kvantitatív és kvalitatív módszerek.
  4. A kutatási terv és a kutatás folyamata
  5. A statisztika adatok használata
  6. A kérdőíves módszer I.  A minta kiválasztása.
  7. A kérdőíves módszer II. A kérdőív szerkesztése.
  8. A fókusz csoport
  9. Az interjú
  10. A részt vevő megfigyelés
  11. A kutatási módszerek kombinációja.

Kollokvium, az ötfokozatú értékelés szerint: jeles (5), jó (4), közepes (3), elégséges (2), elégtelen (1) minősítéssel történik.

Kötelező irodalom

Babbie, E. A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest, Balassi, 2003.

Fleck Z. – Gajduschek György: Empirikus kutatás a jogban. In: Jakab A. – Menyhárd A. (szerk.) A jog tudománya: Tudománytörténeti és tudományelméleti írások, gyakorlati tanácsokkal

Budapest, HVG-ORAC, 2015. 101–131

Ajánlott irodalom

Elster, J. A társadalom fogaskerekei. Budapest, Osiris 2001.

Andorka R. „A szociológia módszertana.” in Bevezetés a szociológiába. Budapest, Osiris, 2006. 97–116.

Jakab A. – Sebők M. (szerk.) Empirikus jogi kutatások: Paradigmák, módszertan, alkalmazási területek. Budapest, Osiris Kiadó, MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont, 2020.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Jog- és Államtudományi Doktori Iskola képzése JDNÁ-JOGX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Nappali magyar 8 félév JÁK
Jog- és Államtudományi Doktori Iskola képzése JDLÁ-JOGX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Levelező magyar 8 félév JÁK