Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Az Európai Bíróság ítélkezési gyakorlatának legújabb tendenciái, különös tekintettel az uniós polgárság intézményére
Tárgy kódja: JDDO343XA0
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 6
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Doktori Iskola
Tárgyfelelős oktató: Dr. Gyeney Laura
Tárgyleírás:

Tárgy oktatója: Dr. Gyeney Laura

Tárgy kódja, neve: JDDO343XA0 Az Európai Bíróság ítélkezési gyakorlatának legújabb tendenciái, különös tekintettel az uniós polgárság intézményére

Az oktatás célja:


Az Európai Bíróság, mint az uniós jog értelmezésére kizárólagosan jogosult bírói fórum kiemelkedő szerepet játszik az integráció mélyítésében az uniós jog valamennyi területén. Ezen, sokszor kiterjesztő jogértelmezés alapjaiban határozta meg az európai integráció fejlődését már a kezdeti Van Gend en Loos döntéstől fogva. A tárgy keretében annak vizsgálatára kerül sor, hogy (i) milyen jogértelmezési módszerekkel dolgozik az Európai Bíróság, és (ii) ezek a módszerek mennyiben és milyen módon járulnak hozzá az uniós jog fejlesztéséhez az egyes területeken. A tárgy keretében külön is vizsgáljuk az uniós polgárság jogintézményét, valamint egyes, a tárgyat felvett hallgatók kutatási témájához kapcsolódó jogintézményekre vonatkozó luxemburgi bírósági gyakorlatot.

 

A tárgy tartalma:

 

1. Az Európai Bíróság jogértelmezési módszerei

2. Az Európai Bíróság jogfejlesztő tevékenységének hatása az Európai Unió hatásköreire

3. Az Európai Bíróság jogfejlesztő tevékenysége az uniós jog egyes területein I. (a hallgatók kutatási témájához igazodó területen)

4. Az Európai Bíróság jogfejlesztő tevékenysége az uniós jog egyes területein II. (a hallgatók kutatási témájához igazodó területen)

5. Az Európai Bíróság jogfejlesztő tevékenysége az uniós polgárság körében

 

Irodalom (magyar és angol nyelven):

 

Koen Lenaerts – José A. Gutiérrez-Fons: Az Európai Unió Bíróságának jogértelmezési módszerei. ORAC, 2022.

 

Blutman László: Az Európai Unió joga a gyakorlatban – a Brexit után. ORAC, 2020.

 

Gyeney Laura – Szabó Marcel: Az uniós polgárság jelene és jövője: úton az egységes európai állampolgárság felé? ORAC, 2023.

 

Dora Kostakopoulou: Research Handbook on European Union Citizenship Law and Policy. Edward Elgar Publishing, 2022.

 

Sandra Mantu – Paul Minderhoud – Elspeth Guild: EU Citizenship and Free Movement Rights: Taking Supranational Citizenship Seriously. Brill, 2020.

 

Niam Nic Shuibhne: EU Citizenship Law. OUP, 2023

 

Luke Dimitrios Spieker: EU Values before the Court of Justice: Foundations, Potential, Risks. Oxford University Press, 2023.

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Jog- és Államtudományi Doktori Iskola képzése JDNÁ-JOGX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Nappali magyar 8 félév JÁK
Jog- és Államtudományi Doktori Iskola képzése JDLÁ-JOGX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Levelező magyar 8 félév JÁK
szechenyi-img-alt