Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Az európai bíróság polgári eljárásjogot érintő esetjoga
Tárgy kódja: JOPE419__0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Polgári Eljárásjogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Harsági Viktória
Tárgyleírás:

AZ EURÓPAI BÍRÓSÁG POLGÁRI ELJÁRÁSJOGOT ÉRINTŐ ESETJOGA c. alternatív tárgy A képzés célja: A szeminárium célja, hogy az Európai Bíróság gyakorlata tükrében bemutassa az Európai Unió keretében szabályozott polgári eljárásjogi jogintézményeket, valamint az ezekkel kapcsolatos esetleges értelmezési nehézségeket. A tantárgy előadói: Dr. Harsági Viktória, egyetemi docens és dr. Horváth E. Írisz, PhD-hallgató Tantárgyi tematika: 1. Az Európai Bíróság és előzetes döntéshozatali eljárásának bemutatása. Az Európai Bíróság gyakorlata és jogfejlesztő tevékenysége az európai igazságügyi együttműködés területén. Az előzetes döntéshozatali eljárás kezdeményezése Magyarországon - a Pp. szabályozása 2. A Brüsszeli Egyezmény, valamint a Brüsszel-I. rendelet [a Tanács 44/2001/EK rendelete (2000. december 22.) a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról (a továbbiakban: Brüsszel-I. rendelet)] hatályát érintő döntések I. 3. A Brüsszel-I. rendelet hatálya II. 4. Joghatóság I. (Brüsszeli Egyezmény, Brüsszel-I. rendelet) 5. Joghatóság II. 6. Joghatóság III. 7. Perfüggőség (Brüsszeli Egyezmény, Brüsszel-I. rendelet) 8. A külföldi határozatok elismerése (Brüsszeli Egyezmény, Brüsszel-I. rendelet) 9. A külföldi határozatok végrehajtása (Brüsszeli Egyezmény, Brüsszel-I. rendelet) 10. Joghatóság, valamint a határozatok elismerése és végrehajtása a házassági ügyekben és a szülői felelősségre vonatkozó eljárásokban [a Tanács 2201/2003/EK rendelete (2003. november 27.) a házassági ügyekben és a szülői felelősségre vonatkozó eljárásokban a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról (Brüsszel-IIa. rendelet)] 11. A bírósági és bíróságon kívüli iratok kézbesítése [a Tanács 1348/2000/EK rendelete (2000. május 29.) a tagállamokban a polgári és kereskedelmi ügyekben a bírósági és bíróságon kívüli iratok kézbesítéséről] 12. Összefoglalás Az év végi index aláírás feltétele az órákon való rendszeres megjelenés. A minősítés történhet „nem felelt meg”, „megfelelt” illetve „kiválóan megfelelt” minősítéssel. Ajánlott irodalom: KENGYEL Miklós – HARSÁGI Viktória: Európai polgári eljárásjog. Budapest: Osiris, 2006. KENGYEL Miklós – HARSÁGI Viktória (Hrsg.): Der Einfluss des Europäischen Zivilverfahrensrechts auf die nationalen Rechtsordnungen. Baden-Baden: Nomos Verlag, [megjelenés alatt, várható megjelenése: 2008 ősze] KENGYEL Miklós – SIMON Károly László (eds.): Tanulmányok az európai polgári eljárásjog köréből. Tanulmánykötet. Pécs: Dialóg Campus Kiadó, 2005. OSZTOVITS András (szerk.): Európai polgári eljárásjog – Jogszabálygyűjtemény. Budapest: HVG-Orac, 2004. WOPERA Zsuzsa: Polgári eljárásjogi szabályok az Európai Unió jogában - Kommentár a polgári ügyekben való igazságügyi együttműködés keretében elfogadott közösségi normákhoz. Budapest: Complex Kiadó, 2006. BRÁVÁCZ Ottóné – SZŐCS Tibor: Jogviták határok nélkül. Budapest: HVG-ORAC, 2003. NAGY Csongor István: Az Európai Unió nemzetközi magánjoga – Határon átnyúló polgári jogviták az EU-ban. Budapest: HVG-Orac, 2006. KROPHOLLER, Jan: Europäisches Zivilprozessrecht. Frankfurt am Main: Verlag Recht und Wirtschaft, 2005. GEBAUER, Martin – WIEDMANN, Thomas (Hrsg.): Zivilrecht unter europäischem Einfluss. Die richtlinienkonforme Auslegung des BGB und anderer Gesetze – Erläuterung der wichtigsten EG-Verordnungen. Stuttgart: Boorberg, 2005. GEIMER, Reinhold – SCHÜTZE, Rolf: Europäisches Zivilverfahrensrecht. München: Verlag C. H. Beck, 2004. NAGEL, Heinrich – GOTTWALD, Peter: Internationales Zivilprozessrecht. Münster-Köln: Aschendorff Rechtsverlag – Verlag Dr. Otto Schmidt, 2007. RAUSCHER, Thomas: Europäisches Zivilprozessrecht. München: Sellier European Law Publishers, 2006. SCHACK, Haimo: Internationales Zivilverfahrensrecht. München: Verlag C. H. Beck, 2002. SCHLOSSER, Peter: EU - Zivilprozessrecht. München: Verlag C. H. Beck, 2003. Az Európai Bíróság honlapja: http://curia.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

európai és nemzetközi igazgatás JMLJ-ENI mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK