Tantárgy adatlapja
Az oktatás felöleli az európai és a hazai büntető jogtudomány történetét, a nemzeti kodifikáció fejlődését. A büntető jogszabály tana foglalkozik a büntetőjog forrásaival, a büntetőtörvény rendszerével és szerkezetével, továbbá a büntetőjogszabály értelmezésével. A bűncselekmény tanának keretei között kerül sor a bűncselekmény jogtudomány által kidolgozott, valamint a hatályos törvény által definiált fogalmának, és a törvényi tényállás tanának ismertetésére. A hallgatók megismerkedhetnek a büntethetőségi akadályok rendszerezésével, a büntethetőséget kizáró és a büntethetőséget megszüntető okok jellemzőivel.
A bűncselekmény megvalósulási szakaszainak és a kapcsolódó jogkövetkezmények dogmatikai elemzése, a bűncselekmény elkövetőinek részletes áttekintése. A bűncselekményegység és halmazat problematikájának bemutatását követően kerül sor a büntetőjogi jogkövetkezmények tanának az ismertetésére. E körben kiemelt figyelmet kapnak a büntetési rendszer elvi kérdései, és hazai sajátosságai. Részletes bemutatásra kerülnek az egyes büntetései nemek, illetve intézkedések, a büntetés kiszabására vonatkozó előírások, valamint a büntetett előélethez fűződő hátrányok alóli mentesítéssel kapcsolatos törvényi szabályok.
Kötelező irodalom:
- Belovics Ervin - Gellér Balázs - Nagy Ferenc-Tóth Mihály: Büntetőjog I. A 2012. évi C. törvény alapján HVG ORAC Budapest 2012.
Ajánlott irodalom:
- Deres Petronella - Domokos Andrea: Büntető anyagi jog I.-II. az új Btk. alapján Patrócinium Budapest 2013