Tantárgy adatlapja
Oktatás célja:
Az adott tárgy gyakorlati tudást ad át egy meghatározott jogi munkakörnyezetben arra vonatkozóan, hogy modern technológia alkalmazásával miként lehet kontrollált módon gépi asszisztenciát bevonni a mindennapi jogi munkafolyamatba.
A dokumentumok a fizikai vagy digitális térben megjelenő bizonyosságokat jelentik, amelyek rögzítik a jognyilatkozatokat és képesek joghatás kiváltására, és amelyet nagy mennyiségben, rövid idő alatt, számottevő hatékonysággal lehet feldolgozni valamely technológiai eszköz igénybevételével. A tárgy elvégzését követően a hallgatók képesek lesznek arra, hogy ehhez önállóan meg tudják határozni a mindenkori jogi munkafolyamathoz szükséges technológiai igényt, érteni fogják annak logikai folyamatait és működését, céljukat és a kívánatos eredményt meg fogják tudni határozni, és ki fogják tudni mutatni a munkafolyamat hatékonyságának növekedését.
A félév során áttekintésre kerülnek a dokumentum és szöveg elemző gépi tanulási technológiák, a dokumentum kezelő rendszerek és dokumentum automatizáló platformok (contract lifecycle management), bemutatásra kerül a DLT technológia használata a jogban (smart contract), és a szöveg és tartalom generáló alkalmazások használhatósága, kontrollja és irányíthatósága (NLP – LLM- chatGPT).
Tantárgy tartalma:
1.: Legaltech példák a joggyakorlatban, fogalmak
Ügyvédi irodai működés
Nagyvállalalati környezet
Közigazgatás
Bíróságok
2-3.: Dokumentum automatizáció
Tag-elés
No code, low code rendszerek
Minta alapján előállított dokumentumok
Szerkesztés gépi tanulással
Szabadszavas szerkesztés
Minta kereskedelem
Szerződés tárgyalása, jóváhagyása egy platformon belül
Verziókövetés
Folyamat szabályozás
Jóváhagyási szintek
Szerződés aláírása
Határidők kezelése
Szerződés archiválása
4-5.: Dokumentum, mint adat feldolgozása
Adatszoba összeállítása
Dokumentumok osztályozása gépi módszerrel
Dokumentumok szövegének mintázata
Mintázatok szűrése
Dokumentumok annotációja
Anali
tika
Jelentés készítés
6.: DLT a jogi területen
Kód mint jog?
Smart contract keletkezése, működése, joghatása
Vita rendezés és jogvita
7-8.: Dokumentum és ügykezelés
Ügyvédi adminisztrációs kötelezettségek
Nyilvántartási kötelezettségek
Bejelentési kötelezettségek
Pénzmosással összefüggő kötelezettségek
Ügyviteli szempontok
Határidő kezelése
Kollaboratív támogatás
Ügyfélkommunikáció (belső + külső)
Postakönyv
Arciválási kötelezettségek
9. óra: Kormányzati alkalmazások, földhivatal
="MsoNormal" style="font-family:Calibri;line-height:115%;margin-bottom:13px;margin-left:0px;text-align:justify;"> Bírósági felületek, iratbeadás, betekintés, kapcsolattartás
10-11.: Nyelvi modellek (LLM, chatGPT)
Felhasználási lehetőségek, korlátok
Irányítás és kontroll
ChatGPT prompting
12.: Hallgatói csoportba szervezve bemutató tartása egy szabadon választott jogi terület technológiai eszközökkel támogatott működésének bemutatása és az erről szóló anyag leadása (PPT). A bemutató célja az, hogy számot adjon a megszerzett tudásról, milyen eszközt milyen területein, milyen hatékonysággal lehet használni, miként lehet azt bevezetni, mik a kockázatai a változásnak, mik az eredményei a fejlesztésnek.
Számonkérési és értékelési rendszere:
Szóbeli beszámoló a számonkérés formája, melynek során prezentációt kell a félév során készítenie a hallgatónak, amit be kell mutatniuk hallgatói csoportba szervezve. 2 hiányzás megengedett, amennyiben ennél több van, úgy az az aláírás megtagadását vonja maga után.
Irodalom:
Az előadáson elhangzottak, és a bemutatott diák a kötelező tananyag részét képezik.
an style="font-size:11pt;">Ajánlott Irodalom: Ződi Zsolt: Jogi technológiák. Budapest: Ludovika, 2022. Lucy Bassli: The Simple Guide to Legal Innovation; https://www.americanbar.org/products/inv/book/393955952/ Sophia Adams Bhatti et al. (eds): The LegalTech Book; https://onlinelibrary.wiley.com/doi/book/10.1002/9781119708063