Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Emberi erőforrás menedzsment
Tárgy kódja: JMKG210XX0
Óraszám: N: 2/0/0, L: 12/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Heller Farkas Közgazdaság-tudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szalai Ákos
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

A tehetséges és kompetens munkavállalók bevonzása, elköteleződésének megerősítése és egy dinamikus, bizalomteljes, innovatív vállalati kultúra és atmoszféra megteremtése nélkülözhetetlen a globálissá szélesedő üzleti versenykörnyezetben. A tárgy célja, hogy a hallgatók elsajátítsák az élenjáró szervezetek által alkalmazott EEM rendszerek kialakításának módszereit. Az órák során a legfrissebb kutatási eredményekre építve, és hazai illetve nemzetközi esettanulmányok közös feldolgozásán keresztül ismerkednek meg a résztvevők az EEM rendszerekhez kapcsolódó legfontosabb vezetői dilemmákkal. A tanórák rendszeres meghívott vendégei a hazai HR szakma kiemelkedő vezetői, akik olyan sikeres üzleti modelleket és EEM gyakorlatokat mutatnak be hallgatóinknak, amelyek képesek ötvözni az üzleti versenyképességet, a fenntarthatósággal, a munkatársi és társadalmi jól-léthez való hozzájárulással.

 

Tantárgy tartalma:

1. Üzleti modellek és stratégiai gondolkodás az EEM-ben. A Michigan és Harvard EEM modell gyakorlati alkalmazásának példái és vezetői dilemmái.

2. Különleges és újszerű employment-relationship megoldások. Kooperatív, network és önfoglalkoztatásra épülő rendszerek kialakítása.

3. Employer branding és a kiemelkedően tehetséges munkatársak bevonzásának lehetőségei. Kompetencia alapú kiválasztási és toborzási módszerek közötti választás szempontjai. Felvételi interjú és AC kritériumrendszer kialakítása és gyakorlata.

4. Sikeres onboarding rendszerek elemei és folyamata. A munkavállalói elkötelezettség dimenziói és erősítésének vezetői eszközei. Élenjáró gyakorlatok a tehetség és karriermenedzsment területén. Outplacement szolgáltatások alkalmazásának vezetői előnyei.

5. Elköteleződésre és participációra épülő munkaszervezési, munkakör és munkacsoport alakítási megoldások. Az agilis és teal szervezetek vezetésének nehézségei.

6. Innovatív ICT megoldások az EEM területén. Az EEM átalakuló szerepe a mesterséges intelligencia, automatizálás és robotika alkalmazásakor. Az online EEM megoldások és chatbotok felhasználásának lehetőségei.

7. Teljesítménymenedzsment rendszerek kialakításának szempontjai. A teljesítményértékelő interjú és a vezetői coaching gyakorlata. Fizetési felmérések és kategóriarendszerek alkalmazása.

8. On-the-job és off-the job képzés-fejlesztési megoldások előnyei és hátrányai. Online tanulási és szimulációs fejlesztési lehetőségek. A képzési megoldások megtérülésének mérési módszerei.

9. A munkavállói fejlődés, mint alapvető megtartó erő. A munkavállaló részvétel lehetőségei a döntéshozatalban. Munkaügyi kapcsolatok fejlesztése az alkalmazotti tanács (és szakszervezet) bevonásával.

10. Munkavállalói jól-lét és teljesítmény kapcsolata. Munkahelyi egészségmenedzsment programok kialakítása. Preventív szervezeti stresszmenedzsment gyakorlat.

11. Esélyegyenlőségi és diverzitás programok bevezetésének etikai és vezetői dilemmái. Megváltozott munkaképességű munkavállalók integrációja

12. A fenntarthatósági és CSR szempontok érvényesítése az EEM rendszerek kialakításakor. Az értelemteljes munka és a munkavállalói elköteleződés kapcsolata.

 

Számonkérési és értékelési rendszere:

Kollokvium

Csoportos esettanulmány megoldások prezentálása, megvitatása és értékelése, Oxfordi vitákban nyújtott teljesítmény értékelése

 

Irodalom:

Kötelező irodalom:

Karoliny Mártonné – Poór József (szerk.): Emberi erőforrás menedzsment kézikönyv. Wolters Kluwer Kft., 2017, ISBN 978 963 295 6480

J. Bratton és J. Gold (2017): Human Resource Management, 6th edition: Theory and Practice. Palgrave. London

Pató Beáta et al. (2021): A HR válasza a koronavírus-járvány által okozott kihívásokra. Vezetéstudomány, LII. Évf., pp. 2-17 Tü

Tóth-Kaszás Nikoletta et al. (2021): A humánerőforrás-fejlesztés kihívásai a digitális átállás fényében, Vezetéstudomány, LII. Évf, pp. 80-92

Ajánlott irodalom:

Bokor Attila-Szőts - Kováts Klaudia - Csillag Sára - Bácsi Katalin - Szilas Roland: Emberi Erőforrás Menedzsment, Aula Kiadó, Nemzedékek Tudása Kiadó 2014 (ISBN 9789631968347)

Wheeler, A.R. and Buckley, M.R. (2021): “The Current State of HRM with Automation, Artificial Intelligence and Machine Learning”, HR without People? (The Future of Work), Emerald Publishing Limited, Bingley, pp. 45- 67

Szilas, R. F. (2014): The serving organisation and leadership for sustainable human development. World Review of Entrepreneurship, Management and Sustainable Development pp. 28-39

Raffai-Danyi et al. (2021): A dolgozói elégedettség vizsgálata a belső CSR-tevékenység tükrében. Vezetéstudomány, LII. Évf, pp. 32-47

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Master of Business Administration (MBA) JMLG-XMBA mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK
Master of Business Administration (MBA) JMNG-XMBA mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév JÁK
szechenyi-img-alt