Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Erőszak és bűnözés
Tárgy kódja: JOBJ40LXA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Büntető Anyagi, Eljárási és Végrehajtási Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Bolyky Orsolya
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

Az erőszakos cselekmények kriminológiai és büntetőjogi háttere, az erőszakos bűnelkövetés főbb típusainak és az ezekről szóló kutatások eredményeinek ismertetése

Tantárgy tartalma:

A speciálkollégium célja, hogy a hallgatók képet kapjanak az erőszakról mint biológiai és mint társadalmi jelenségről, az erőszakos magatartások megítélésének történetéről, az erőszak fajtáiról, valamint az erőszakos viselkedésformákhoz kapcsolódó kriminológiai elméletekről. A kurzus kitér a hetero- és autoagresszív cselekmények jogi, szociológiai és pszichológiai hátterére, a kriminológiai értelemben vett erőszakos bűncselekmények statisztikai elemzésére és az erőszakos bűncselekményekkel kapcsolatos hazai és nemzetközi kutatások eredményeinek ismertetésére.

Követelmények:

A kurzuson való aktív részvétel és szóbeli beszámoló (prezentáció tartása)

Ajánlott irodalom:

Deres Petronella: Az alkoholfogyasztás és a személy elleni erőszakos bűncselekmények kapcsolatát befolyásoló tényezők. Rendészeti Szemle, 2010/5. szám, 57–67. o.

 

Domokos Andrea: Az erőszakos bűnözés differenciálódása és a büntetőpolitika Magyarországon. Jog, állam, politika, 2011/3. szám, 137-151. o. letöltés: https://dfk-online.sze.hu/images/J%c3%81P/2011/3/domokos.pdf

Korinek László: Kriminológia, II. kötet. Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó, Budapest, 2010, 63-136. o.

Kulcsár Gabriella: Iskolai ámokfutás és médiaerőszak: dilemmák és vélemények. In: Finszter Géza, Kőhalmi László, Végh Zsuzsanna (szerk.): Egy jobb világot hátrahagyni...: Tanulmányok Korinek László professzor tiszteletére. Pécsi Tudományegyetem ÁJK, Büntetőjogi Tanszék, Pécs, 2016, 432-439. o.

Tamási Erzsébet – Bolyky Orsolya – Sárik Eszter: Az emberöléshez vezető út rizikófaktorai fiatalkorúak és fiatal felnőttek körében. In: Vókó György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok, OKRI, Budapest, 2014, 130–164. o.

Tamási Erzsébet: A családon belüli erőszak vizsgálatának története. In: Virág György (szerk.): Családi iszonyok. KJK-KERSZÖV, Budapest, 2005, 31-52. o.

 Virág György – Kulcsár Gabriella – Rosta Andrea: Erőszakos bűnözés. In: Borbíró Andrea – Gönczöl Katalin – Kerezsi Klára – Lévay Miklós: Kriminológia. Wolters Kluwer, Budapest, 2016, 553-602. o.

Beszámoló: a háromfokozatú értékelési rendszer szerint jól megfelelt (5), megfelelt (3),  nem felelt meg (1) minősítéssel történik.

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

európai és nemzetközi igazgatás JMLJ-ENI mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
közszolgálati JALG-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
nemzetközi igazgatási JALJ-NI alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
szechenyi-img-alt