Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Európai jog aktuális fejlődési tendenciái
Tárgy kódja: JDDO300XA0
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 6
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Doktori Iskola
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szabó Marcel
Tárgyleírás:

Oktató: Dr. Szabó Marcel

Tárgy kódja, neve: JDDO300XA0 Európai jog aktuális fejlődési tendenciái

Az oktatás célja:

A tárgy célja, hogy a hallgatók számára bemutassa az Európai Unió jogának legújabb fejleményeit, ideértve az Unió jogalkotását, jogalkalmazását és legfontosabb magyar vonatkozásait egyaránt. A tárgy kifejezett célja, hogy amennyire lehetséges, foglalkozzon az uniós jog olyan kérdéseivel is, mely az adott évfolyam hallgatói számára, saját kutatási témáikra tekintettel, releváns lehet. A kurzus keretében ugyancsak bemutatásra kerül a magyar Alkotmánybíróság uniós joggal kapcsolatos esetjoga is.

A tárgy tartalma:

1. A tagállami alkotmánybíróságok és az uniós jog

2. Az Európai Unió joga a magyar Alkotmánybíróság gyakorlatában

3. Nemzetközi jogi kérdések az Európai Bíróság esetjogában, különös tekintettel a Sólyom-ügyre

4. Emberi jogok az Európai Unióban: Emberi Jogok Európai Egyezménye, Alapvető Jogok Chartája

5. Külföldi beruházások jogi védelme EU tagállamok között: az Achmea-döntés utóélete

6. Magyar ügyek az Európai Bíróság előtt (előzetes döntéshozatali és kötelezettségszegési eljárások)

7. Környezetvédelmi ügyek az Európai Bíróság esetjogában

Irodalom (magyar és angol nyelven):

Bárd Petra: Is László Sólyom a European Citizen? Hungary versus Slovak Republic. Hungarian Yearbook of International Law and European Law, Vol. 1 (2013), pp. 145-162.

Blutman László: Az Európai Unió joga a gyakorlatban – a Brexit után. HVG ORAC, 2020.

Geert Van Calster – Leonie Reins: EU Environmental Law. Edward Elgar Publishing, 2017.

Gyeney Laura – Szabó Marcel: A magyar alkotmányjog az Európai Unióban. In: Csink Lóránt – Schanda Balázs – Varga Zs. András (szerk.): A magyar közjog alapintézményei, Pázmány Press, 2020, pp. 143-192.

Korom Veronika: The Impact of the Achmea Ruling on Intra-EU BIT Investment Arbitration – A Hungarian Perspectice. Hungarian Yearbook of International Law and European Law, Vol. 8 (2020), pp. 53-74.

Koen Lenaerts: Limits on Limitations: The Essence of Fundamental Rights in the EU. German Law Journal, Vol. 20 (2019), Special Issue 6, pp. 779-793.

Szabados Tamás: Az Európai Unió Bíróságának Achmea-döntése. Jogesetek Magyarázata, 2019/1. pp. 29-36.

Szabó Marcel: Minek nevezzelek? A nemzetközi szerződéses eredetű uniós jog az Alkotmánybíróság gyakorlatában. Közjogi Szemle, 2020/3. pp. 19-28.

Szabó Marcel: General Principles of Law in the Practice of International Courts and the European Court of Justice. Hungarian Yearbook of International Law and European Law, Vol. 4 (2016), pp. 135-153.

Sionaidh Douglas-Scott – Nicholas Hatzis (eds.): Research Handbook on EU Law and Human Rights. Edward Elgar Publishing, 2019.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Jog- és Államtudományi Doktori Iskola képzése JDLÁ-JOGX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Levelező magyar 8 félév JÁK
Jog- és Államtudományi Doktori Iskola képzése JDNÁ-JOGX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Nappali magyar 8 félév JÁK