Tantárgy adatlapja
1. Az európai integráció előzményei és történetének kezdetei. Az európai regionális szervezetek bemutatása. Integrációs elméletek.
2. Az Európai Közösségek integrációjának fejlődése Maastrichtig. Traité cadre, traité loi, valamint az alapító szerződésekben megjelenő intézmények, szerepük, és kapcsolatuk.
Az Európai Unió létrejötte és fejlődése Maastricht-tól a Reformszerződésig (korábban Alkotmányszerződés).
3. A közösségi jog alapvető fogalmai. Hatásköri kérdések. A szubszidiaritás és az arányosság elvei. A közösségi jog elsőbbsége. A közösségi jog közvetlen alkalmazhatósága, közvetlen hatálya. A szolidaritás és az egyenlőség elve.
4. Jogforrástan. Az Európai Unió három pillére és jogforrásai
5. Döntéshozatal az Európai Unióban. Az egyes döntéshozatali eljárások, ill. az egyes intézmények szerepe a közösségi jogalkotásban.
6. Az Európai Tanács, az Európai Unió Tanácsa.
7. Az Európai Bizottság. Komitológia. Az Európai Parlament, parlamenti választások.
8. Európai Közösségek Bírósága, az Elsőfokú Bíróság és a Közszolgálat törvényszéke. A bíróság(ok) előtti eljárások típusai. Az előzetes döntéshozatali eljárás.
9. Jogorvoslatok az Európai Unió jogában.
10. Alapvető jogok védelme az Európai Unióban.
11. Egyéb közösségi intézmények, szervek (Európai Számvevőszék, Európai Központi Bank, Európai Beruházási Bank, Európai Ombudsman, Európai Adatvédelmi Biztos, Gazdasági és Szociális Bizottság, Régiók Bizottsága).
12. A Reformszerződés főbb módosító javaslatai + index aláírás.
Tananyag, ajánlott irodalom:
1. Boytha György - Papp Mónika: Az Európai Unió létrejötte, intézményrendszere és jogforrásai (3. kiegészített változat, Budapest, Szent István Társulat 2006)
2. Várnay Ernő - Papp Mónika: Az Európai Unió joga (2. átdolgozott kiadás, Complex 2005)
3. Az előadásokon készített jegyzetek