Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: European Human Rigths Law
Tárgy kódja: JOEU494XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Európajogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Gyeney Laura
Tárgyleírás:

Az emberi jogok európai védelme

Oktatás célja:

A hallgatók elsajátítják az alapvető jogok európai védelmét célzó főbb nemzetközi (Európa Tanács) ill. szupranacionális ( Európai Unió) jogintézményeket és azok eszköztárát.

A hallgatók képesek lesznek az európai alapjogi matéria összehasonlító szemléletű alkalmazására, amely a különböző nemzetközi  és szupranacionális emberi jogi védelmi rendszerek eltérő megközelítésénék jobb megértését szolgálja.

A hallgatók képesek lesznek az Európa Tanács égisze alatt született főbb emberi jogi eszközök analízisére - különös tekintettel az Emberi Jogok Európai Egyezményére ( EJEE), ahogy azt az Emberi Jogok Európai Bírósága ( EJEB) értelmezi, ill. az Európai Unió Alapjogi Kartájára (CFREU), mint az Európai Unió Bírósága ítélekzési gyakorlatának fő hivatkozási forrására.

A hallgatók jogi problémamegoldó készségeket sajátítanak el, beleértve a probléma felismerését, beazonosítását, ill. az EJEB és az EUB joggyakorlatában a releváns precedensek felkutatását.

Tantárgy tartalma:

A kurzus bevezeti a hallgatókat az európai alapjogi ismeretekbe elsősorban összehasonlító perspektivából,  feltárva azok természét és céljait a jelenkori nemzetköziesítési, integrációs és demokratizációs folyamatokkal összefüggésben. Külön hangsúlyt fektet a jogi felülvizsgálat szerepére az emberi jogok védelmének folyamatatában,  így a két európai bíróság, az EJEB és az EUB joggyakorlatára, és az Európa Tanács ill. az Európai Unió emberi jogi védelmi rendszereinek összefüggéseire

Számon

kérési és értékelési rendszere:

Vizsga (esszé)

Irodalom:

Kötelező:

-                     Olivier De Schutter, ‘International Human Rights Law: Cases, Materials, Commentary’ (Cambridge University Press, 2014)

-                     Paul Craig, Gráinne De Búrca (eds), ‘EU Law: Text, Cases, and Materials’ (Oxford : Oxford University Press, 2015);

-       

              David Harris, Michael O'Boyle, Edward Bates, Carla Buckley (eds), ‘Harris, O'Boyle, and Warbrick Law of the European Convention on Human Rights’ (Oxford University Press, 2014)

Ajánlott:

-                     Marton Varju, ‘European Union Human Rights Law: The Dynamics of Interpretation and Context (Edward Elgar Publishing, 2014)

-                     Kanstantsin Dzehtsiarou, Theodore Konstadinides, Tobias Lock, Noreen O'Meara, ‘Human Rights Law in Europe

: The Influence, Overlaps and Contradictions of the EU and the ECHR (Routledge, 2014)

Nina-Louisa Arold Lorenz, Xavier Groussot, Gunnar Thor Petursson, ‘The European Human Rights Culture - A Paradox of Human Rights Protection in Europe? (Martinus Nijhoff Publishers, 2013)

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
szechenyi-img-alt