Tantárgy adatlapja
A tantárgy tartalma: A tantárgy megismerteti a hallgatókkal fogyasztói helyzetükből fakadó jogaikat, igényérvényesítési lehetőségeiket, kitérve az előírások közgazdasági és etikai indokoltságára. A fogyasztóvédelmi jog, mely a fogyasztó és a kereskedő közti megbomlott erőviszonyok kiegyensúlyozását jogi eszközökkel igyekszik elősegíteni, a közjog és magánjog határán fekszik, egyszerre több jogág jellegzetességeit viseli magán. A tárgy elsősorban a fogyasztóvédelem közjogi (gazdasági jogi) szabályaira koncentrál, nem foglalkozik részletesen a polgári jogi témájú, a fogyasztók és a kereskedők/termelők közötti közvetlen kapcsolatok szabályozásával.
A nemzetközi dokumentumok alapján bemutatjuk az alapvető fogyasztói jogokat, amelyek a biztonsághoz, a jól informáltsághoz, a választáshoz, az alapvető szükségletek kielégítéséhez, a kárpótláshoz, a képviselethez és az oktatáshoz kapcsolódnak.
Tárgyalt fontosabb jogszabályok a következők:
• a fogyasztóvédelmi törvény, mint a jogterület „alapjogszabálya”
• a fogyasztói jogokat is érintő rendelkezéseket tartalmazó törvények: fogyasztók tisztességtelen befolyásolását tiltó Ftv., a reklámtörvény, a versenytörvény, a kereskedelmi törvény, a termékfelelősségi törvény, a villamos energiáról, földgázellátásról, elektronikus hírközlésről szóló törvények, élelmiszer törvény.
• „Szatellit” rendeletek: pl. tartós fogyasztási cikkek kötelező jótállása, távollevők közötti szerződések, „time share”, árubiztonság szabályai, műszaki termékek megfelelőségének vizsgálata, használati és kezelési útmutatók, címkézési szabályok.
A tárgy oktatása során kiemelt hangsúlyt kap az európai jogi összefüggések bemutatása. A hazai intézmények közül elsősorban a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság és a Gazdasági Versenyhivatal gyakorlatát mutatjuk be.
Tananyag:
• Dr. Fazekas Judit: Fogyasztóvédelmi jog; Complex, 2007
• Előadáson elhangzottak