Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Hit és vallás a szólásszabadság tükrében
Tárgy kódja: JOAJ472XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Alkotmányjogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Papp János Tamás
Tárgyleírás:

Leírás:

 

A speciális kollégium célja, hogy ismertesse a vallás és a szólásszabadság alapvető jellemzőit, kapcsolódó területeit és ütközőpontjait, feltárva a két terület között feszülő ellentmondásokat és problémákat, megvizsgálva az azokra adható jogi válaszokat. A különböző részterületekhez kapcsolódó hazai szabályozás beható ismertetése mellett különös hangsúlyt kap az európai és az amerikai jogterületek vizsgálata, valamint az Európai Emberi Jogi Bíróság gazdag joggyakorlatának bemutatása. Az órán az érdekesebb eseteket a hallgatók közösen dolgozzák fel, fejlesztve ezzel érvelési és előadói képességeiket.

 

Az értékelés szempontjai: az órán elhangzottak ismerete; az órákon való aktív, produktív részvétel és rendszeres jelenlét (két hiányzás engedélyezett).

 

Tantárgyi tematika: 

 

  1. A követelményrendszer és a félév

    tematikájának ismertetése.

  2. Bevezetés, a téma és a hozzá kapcsolódó kérdések elhelyezése a jogrendszerben, alapfogalmak.
  3. Állam és egyház: Az állam és az egyház viszonyának modelljei, állami egyházjog, vallásgyakorlás sajátos élethelyzetekben (oktatás, büntetés-végrehajtás, munkajog stb.)
  4. Egyház és a szólásszabadság: Vallás- és lelkiismereti szabadság fogalma alapjai, szólásszabadság fogalma és alapjai, médiaszabályozás, reklámok, erkölcsvédelem
  5. A vallás- és a szólásszabadság korlátai: alkotmányos korlátok, törvényességi garanciák, a szólásszabadság határai, az egyházi autonómia határai
  6. A vallás védelme I.: A vallás(os)ok védelmének elvi alapjai, blaszfémia, blaszfémia-szabályozások Európában
  7. A vallás védelme II.: Gyűlöletbeszéd, uszítás, holokauszttagadás, tudományos kutatás szabadsága
  8. Vallási jelképek I.: Az állam által használt jelképek
  9. Vallási jelképek II.: Magánszemélyek által használt vallási jelképek állam általi vagy más korlátozása
  10. >Vallás és szólásszabadság a 21. században I.: A vallás és a hit megjelenése a médiában, rajzfilmek, karikatúrák, szcientológia, a közszolgálati média feladatai.

  11. Vallás és szólásszabadság a 21. században II.: Internetes vallásgyűlölet, zaklatás, közösségi oldalak, anonimitás.
  12. Értékelés, a félév lezárása, az esetleges pótolandó beszámolók megejtése

 

Ajánlott irodalom: 

 

Koltay András: Vallások, állam, szólásszabadság (megjelenés alatt).

Schanda Balázs: Állami Egyházjog. Szent István Társulat, Budapest, 2012.

Schanda Balázs – Balogh Zsolt: Alkotmányjog – Alapjogok. Második, átdolgozott kiadás. Pázmány Press 2014. 147-175. 177-216.

Koltay András: Szólásszabadság alapvonalai. Századvég, Budapest, 2009. 487-606.

Koltay András (szerk.): A gyűlöletbeszéd korlátozása Magyarországon. Wolters Kluwer, Budapest, 2013. 17-28., 133-136., 158-161.

Koltay András: Európa és a feszület jele: A Lautsi and others v. Italy ügy alapvető kérdéseiről. In: Tattay Levente, Pogácsás Anett, Molnár Sarolta (szerk.): Pro Vita et Scientia: Ünnepi kötet Jobbágyi Gábor 65. születésnapja alkalmából. Budapest, Szent István Társulat, 2012. pp. 127-153.

Schanda Balázs: Lelkiismereti és vallásszabadság. In: Jakab András (szerk.): Az Alkotmány kommentárja. Századvég, Budapest, 2009. 2194-2219.

Török Bernát: Védhetjük-e a vallás(os)okat a blaszfémiától? In: Koltay András – Török Bernát (szerk.): Sajtószabadság és médiajog a 21. század elején. Wolters Kluwer, Budapest, 2014. 187-213.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
szechenyi-img-alt