Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Human Rights in a Shifting Environment
Tárgy kódja: JOAJ488XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Alkotmányjogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Csink Lóránt
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

(Emberi jogok a változó világban)

A tantárgy célja, hogy a hallgatók betekintést nyerhessenek az emberi jogok legújabb kihívásaiba, és ennek során megismerkedhessenek globalizáció és a digitalizáció emberi jogokra gyakorolt hatásaival és dilemmáival. A tantárgy az emberi jogok elméleti alapjainak és fejlődési útjának, valamint „alkotmányjogiasodásának” és „nemzetköziesedésének” áttekintését követően a modernkor gazdasági és technológiai fejlődésének fényében a legújabb kihívások vizsgálatára összpontosít. Ennek megfelelően a tantárgy törekszik fényt deríteni az üzleti világ és az emberi jogok között fellelhető összefüggésekre, amelyhez feltárja a gazdasági globalizáció, valamint benne az integrált üzleti működés kedvező és kedvezőtlen hatását a nemzetközi elismerést nyert emberi jogok érvényesülésére. A tantárgy célja, hogy ennek keretében megkísérelje feltárni az emberi jogok lehetséges szerepét a nem állami szervezetek, így különösen a transznacionális vállalatok, valamint a vállalati láncok működését övezően, valamint ennek keretében vizsgálja meg azt is, hogy az államok hogyan teljesíthetik emberi jogi kötelezettségeiket ezen szervezetek tevékenységével összefüggésben. Ennek érdekében a tanórák során a hallgatók megismerkedhetnek a jelenleg hatályos nemzetközi normarendszerrel, ideértve az olyan nem kötelező jellegű forrásokat is, mint az üzleti világ és emberi jogokra irányadó ENSZ alapelvek (a továbbiakban: UNGP), valamint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet multinacionális vállalatokra vonatkozó irányelvei (OECD Guideline). A hallgatók a tantárgy felépítése szerint általános betekintést nyerhetnek a 2011-ben elfogadott UNGP szerkezetébe és működésébe, amelynek célja, hogy megelőzze, valamint orvoslást nyújtson az üzleti világ szereplői által elkövetett emberi jogi jogsértések miatt. A szemeszter számba veszi az üzleti világ és az emberi jogok kapcsolatát rendező nemzetközi szerződés létrehozásának kilátásait is.

A szemeszter második része a globalizációval részben összefüggő, de attól mégis különálló „digitális forradalom” által felvetett emberi jogi dilemmákat tárgyalja. A „digitális forradalom” adatszerzési, tárolás és feldolgozási eredményeinek, valamint a társadalmi viszonyokra, az üzleti kapcsolatokra, illetve az állami működésére és a rendészetre gyakorolt hatásainak számba vétele alapján vizsgálja, miként alakul át a modern rendészet bűnüldöző funkciója bűnmegelőző jellegűvé, illetve az ezzel összefüggésben megerősödő „megfigyelő állam” milyen jellegű alapjogi, emberi jogi dilemmákat vet fel. A digitalizációval összefüggésben a tantárgy során az is figyelmet kap, hogyan hat a véleménynyilvánítási és a sajtószabadságra a média jelenleg zajló „demokratizálódása”, illetve ezzel összefüggésben melyek az állami szabályozás mellett és ellen szóló érvek. Végül, de nem utolsó sorban a tantárgy a mesterséges intelligencia, valamint az ahhoz kapcsolódó technológiák állami (rendészeti, nyomozati, illetve igazgatási) felhasználásának emberi jogi vonatkozásait is áttekinti.

 

A tantárgy teljesítése révén a hallgatók

- képesek lesznek felismerni és azonosítani a modernkori emberi jogi dilemmákat

- elsajátítják a kritikai gondolkodási módszereket a jelenkor gazdasági globalizáció és a digitalizációval összefüggésben

- képesek lesznek logikusan felépített és megalapozott jogi érvelés kidolgozására olyan területeken, ahol az államok közpolitika és szabályalkotási önállósága veszélyeztetett

Tantárgy tartalma:

1. témakör:

§  Az emberi jogok állami és nemzetközi intézményrendszere

2. témakör:

yle="font-family:Wingdings; mso-fareast-font-family:Wingdings;mso-bidi-font-family:Wingdings">§  A UNGP három pillére: az államok kötelezettsége az emberi jogok érvényesítéséért (1); a vállalatok felelőssége az emberi jogok megóvásában (2); az államok és vállalatok orvoslási kötelezettsége (3).

3. témakör:

 

4. témakör:

A „robotjogászok” és az emberi jogok: mesterséges intelligencia felhasználásának legújabb területei. Jó szolga vagy veszélyforrás? – a mesterséges intelligencia emberi jogokra gyakorolt hatása. Szabályozási kilátások.

Számonkérési és értékelési rendszere:

A foglalkozásokon való megjelenés és aktív részvétel

Az ajánlott irodalmak témakörökhöz kapcsolódó ismerete

Félévi írásbeli vizsga, valamint záródolgozat teljesítése

Irodalom:

Ajánlott irodalom:

Andrew CLAPHAM, Human Rights obligation of non-state actors (OXFORD UNIVERSITY PRESS 2006);

Andrew CLAPHAM, Human Rights Obligations for Non-State-Actors: Where are We Now? in F. Lafontaine and F. Larocque (eds); available: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2641390;

John RUGGIE, Just Business: Multinational Corporation and Human Rights (Norton Global Ethics Series, 2013).

The Guiding Principles on Business and Human Rights: Implemeting the United Nations „Protect, Respect and Remedy” framework (2011), available at: http://www.business-humanrights.org/media/documents/ruggie/ruggie-guiding-principles-21-mar-2011.pdf.

David GRAY, The Fourth Amendment in an age of surveillance, (Cambridge University Press, 2017)

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

európai és nemzetközi igazgatás JMLJ-ENI mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
közszolgálati JALG-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
nemzetközi igazgatási JALJ-NI alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
nemzetközi program JNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév JÁK
szechenyi-img-alt