Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Innováció a jogban: LegalTech, Legal Design és a digitális kor gyakorlata
Tárgy kódja: JOIT411XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Jogi Informatikai Oktatási Csoport
Tárgyfelelős oktató: dr. Aczél-Partos Adrienn
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

Az Innováció a jogban: LegalTech, Legal Design és a digitális kor gyakorlata tantárgy célja, hogy a hallgatók mélyrehatóan megismerjék a jogi innováció alapvető elemeit, különösen a LegalTech és a legal design területeit. A tárgy hangsúlyt fektet a technológiai alapok megértésére, mint például az adatelemzés, mesterséges intelligencia és a dokumentumautomatizáció, valamint arra, hogy hogyan alkalmazhatóak ezek a jogban.

A képzési és kimeneti követelmények figyelembevételével, a tantárgy elsősorban a jogász szakterület-specifikus szakmai ismeretek területére koncentrál. Azonban, mivel a tantárgy a digitális korban a jogban alkalmazott technológiai megoldásokat és innovatív megközelítéseket vizsgálja, szorosan kapcsolódik az alapvető szakmai ismeretekhez kapcsolódó választható ismeretkörökhöz is.

Kimeneti követelmények:

A hallgatók a tantárgy elvégzésével a következő tudás-, képesség-, attitűd-, autonómia- és felelősségelemeket sajátítanak el:

Tudás: A hallgatók megismerik a LegalTech és a legal design alapjait, a digitális kor jogi kérdéseit és a jogi innováció jelentőségét. Megismerik a technológiai eszközöket, mint az adatelemzés, mesterséges intelligencia és dokumentumautomatizáció, és megértik, hogyan alkalmazhatóak ezek a jogban.

Képesség: A hallgatók képesek lesznek alkalmazni a design gondolkodást és a felhasználói kutatást a jogi problémák megoldásában. Képesek lesznek prototípusok készítésére és tesztelésére, valamint hatékonyan kezelni a jogi operációkat és interdiszciplináris együttműködést folytatni más szakemberekkel.

Attitűd: A hallgatók pozitív hozzáállást alakítanak ki a jogi innováció, a LegalTech és a legal design iránt, és felismerik az emberközpontú tervezés jelentőségét a jogban.

Autonómia és Felelősség: A hallgatók képesek lesznek önállóan és felelősségteljesen működni egy digitális jogi környezetben. Megértik, hogyan használják a technológiát etikusan és felelősen a jogi gyakorlatban, figyelembe véve az adatvédelmi és egyéb jogi szempontokat. Képesek lesznek önállóan döntéseket hozni a jogi technológiai eszközök alkalmazásáról, és felelősséget vállalni ezeknek a döntéseknek a következményeiért.

 

A tantárgy teljesítése után a hallgatók olyan képességeket és ismereteket szereznek, amelyek segítik őket abban, hogy alkalmazkodjanak a digitális kor jogi környezetéhez, és hatékonyan alkalmazzák az innovatív eszközöket és módszereket a jogi gyakorlatban. Ennek eredményeként képesek lesznek javítani a jogi szolgáltatások minőségét, hatékonyságát és hozzáférhetőségét, valamint hozzájárulni a jogi innovációhoz általában.

 

Tantárgy tartalma:

  • Bevezetés a Jogi Innovációba (1 óra): 
    • Rövid bemutatása a LegalTech és legal design koncepciókról, a jogászok szerepéről a digitális korban, és az innováció jelentőségéről a jogban.
  • Technológiai alapok a jogban (2 óra): 
    • Az adatelemzés, mesterséges intelligencia, dokumentumautomatizáció alapjainak megismerése, és annak bemutatása, hogyan alkalmazhatóak a jogban.
  • Design Gondolkodás és Felhasználói kutatás a jogban (2 óra): 
    • Az emberközpontú tervezési technikák és felhasználói kutatás kombinált megértése és alkalmazása a jogi problémák megoldásában.
  • Prototípuskészítés, Tesztelés és Innováció gyakorlati projektmunka 1 (3 óra): 
    • Hogyan lehet a tervezési ötleteket prototípusokká alakítani, és hogyan lehet ezeket a prototípusokat tesztelni a felhasználói visszajelzések begyűjtése érdekében, majd a valós jogi problémán dolgozó projekt indítása.
  • Etika és Technológia (2 óra): 
    • A technológia által felvetett jogi etikai kérdések megvi

      tatása, például az adatvédelem, a mesterséges intelligencia etikája és a digitális jogok.

  • Legal Operations Management és Interdiszciplináris együttműködés a jogban (2 óra): 
    • A jogi szolgáltatások hatékony működésének menedzselése és más szakemberekkel való együttműködés bemutatása a jogi problémák megoldása érdekében.
  • Innováció gyakorlati projektmunka 2 és Jogi technológiák és adatvédelem/ adatbiztonság (2 óra): 
    • A projekt továbbfejlesztése és a GDPR és más adatvédelmi szabályozások bemutatása, és hogyan befolyásolják a jogi gyakorlatot és a technológia alkalmazását a jogban.
  • Digitális jogi marketing és ügyfélkapcsolatok (2 óra): 
    • Bemutatva, hogy hogyan lehet a digitális eszközöket és stratégiákat hatékonyan alkalmazni a jogi szolgáltatások promóciójában és az ügyfelekkel való kommunikációban.
  • Záró óra - Projekt prezentációk és reflektálás (2 óra): 
    • A hallgatók prezentálják projektjeiket, és reflektálnak a félév tanulságaira.

     

    Számonkérési és értékelési rendszere:

    Írásbeli teszt a számonkérés formája. Prezentációt kell a félév során készítenie a hallgatónak. 2 hiányzás megengedett, amennyiben ennél több van, úgy az az aláírás megtagadását vonja maga után. Csoportokban fognak néhány alkalommal dolgozni, és ezekre a feladatokra pontokat kapnak, amelyek a teszt pontjaihoz és az elkészített PPT-hez adódnak hozzá.

     

    Irodalom:

    Kötelező:
    Az elő

    adásokon, gyakorlatokon elhangzottak.

    Gellén Klára, Jog, Innováció, versenyképesség, (Wolters Kluwer, 2017)
    Technológiai jogi Szakkönyvek Modul: A Technológiai jogi Szakkönyvek Modulba tartozó könyvek a Jogtár felületén érhetők el, a könyvekbe saját jegyzetek és könyvjelzők helyezhetők el.

     

    Ajánlott:
    Omar Hatamleh - Tilesch György: Mesterség és intelligencia - Vegyük kezünkbe sorsunkat az MI korában (Libri Könyvkiadó, 2021)
    Michael Lewrick, Patrick Link, Larry Leifer: DESIGN THINKING PLAYBOOK - Mindful Digital Transformation of Teams, Products, Services, Businesses and Ecosystems, (John Wiley & Sons Inc, 2018)
    Ida Engholm: Quick Guide to Design Thinking, Strandberg Publishing, 2021.

    Gyekiczky Tamás: Jogrendszerek a digitális társadalomban - A Digitális Társadalom és a jogrendszerek kapcsolata, (Wolters Kluwer, 2020)

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

európai és nemzetközi igazgatás JMLJ-ENI mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
közszolgálati JALG-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
nemzetközi igazgatási JALJ-NI alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
szechenyi-img-alt