Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
A jogfilozófiai gondolkodás rendszerszemléletű bemutatása. A kurzus a jogfilozófia főbb kérdéseit és elemeit tárgyalja egységes (természetjogi) jogfilozófiai szemléletben és keretben.
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
A jog, a jogtudomány és a jogi érvelés a klasszikusok nyomán. A modern jogfogalom: a jogi kényszer központivá válik. A büntetés jogfilozófiája: bűn, igazságos bűnhődés és méltóság. A legalapvetőbb emberi jogok jogfilozófiai megalapozása: a jogalanyiság elismeréséhez, az élethez és az emberi méltósághoz való jog. Emberi személy, jogalanyiság, jogképesség, a méhmagzat jogi státusa. Jogfilozófiai megfontolások az öngyilkosságban való közreműködésről. A menekültek alapvető emberi jogairól. Alapvető természetjogi intézmények: házasság és család. Gyermeki jogok és a család jogai. Jog, jogosultság, erőszak: Jhering és Kelsen koncepciói és azok kritikája. Az emberi jogok természetjogi megalapozásának kortárs problémái. Emberi méltóság helyes jogfilozófiai értelme. Természettől a természetjogig. Természetjog és jogszociológia. A „dolog természete”. A jog és az erkölcs viszonya a tomista eszmerendszerben. Jog a személyközi (polgári) viszonyokban. Hans Kelsen természetjog-kritikájának cáfolata. Herbert Hart jogelméletének értékelése. A demokratikus kormányzat és a jogalkotás természetjogi kötöttségei: felhatalmazás, érvénytelenség, ellenállás és a lelkiismereti kifogás intézménye. A szubszidiaritás elve. Jogrendszerek versenye és a jogmegkerülés a természetjog, az igazságosság és a közjó mérlegén.
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
Az értékelés kritériuma:
Az alkalmazott oktatási módszerek:
Kötelező irodalom:
- TK= Frivaldszky János: A jogfilozófia alapvető kérdései és elemei. Negyedik, javított kiadás. (Budapest: Szent István Társulat, 2019)
- JF= Jog és filozófia. Antológia a XX. századi jogi gondolkodás köréből. Szerk. Varga Csaba (Budapest: Szent István Társulat, 2001)
- TJ= Természetjog. Szöveggyűjtemény. Szerk. Frivaldszky János (Budapest: Szent István Társulat, 2006)
- Herbert Hart: A Jog fogalma (Budapest: Osiris, 1995)
Ajánlott irodalom:
A tantárgy hozzájárulása a Képzési és kimeneti követelményekben meghatározott kompetenciaelemek elsajátításához:
- tudása: T1, T2, T3, T4, T5, T7, T8, T9, T10
- képességei: K1, K2, K5, K6, K7, K8, K9, K10, K11, K12, K14, K15, K16, K17, K18
- attitűdje: A1, A2, A3, A4, A5, A6, A7, A9, A10, A11, A12, A14
- autonómiája és felelőssége: F1, F2, F3, F5, F6, F7
Tantárgy oktatója:
- Dr. Csigi Ádám
- Dr. Frivaldszky János
- Dr. Könczöl Miklós
- Dr. Lugosi Vilmos Leó
- Dr. Tattay Szilárd
- Dr. Tussay Ákos