Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Személyiségi jogok védelme és a drónszabályozás
Tárgy kódja: JOPJ40EXA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Polgári Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Lekka Ákos
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

A hallgatók számára elérhetővé tenni a jogszerű drónhasználat komplex szabályozási hátterét és különböző jogterületeken történő megjelenését. Fontos szempont, hogy a hallgatók megismerjék a pilóta nélküli légijárművek használata és a személyiségi jogok védelme közötti kapcsolatot. A speciálkollégium gyakorlatias, érthető módon kívánja megvilágítani a jogszerű drónhasználatot, abban rejlő lehetőségeket, veszélyeket és az erre irányuló komplex szabályozást.

 

Tantárgy tartalma:

A tananyag három fő pilléren alapszik. Első pillér a személyiségi jogok hatályos szabályozása, mely körben feldolgozásra kerül a személyiségi jogok kialakulása, fogalma, tárgya alanya, érintve a személyiségi jogok és alapjogok kapcsolatát. E körben hangsúlyt kap a Ptk.-ban nevesített személyiségi jogok köre kiemelt figyelemmel magánélet és magánlakás megsértése, illetve a képmáshoz- és hangfelvételhez való jogokra, melyek a drónokkal szemben nagy relevanciát mutatnak, illetve áttekintésre kerül a személyiségvédelem polgári jogi rendszere. A kurzus második pillére a hazai légi szabályozás, mely keretében feldolgozásra kerül a légiközlekedésről szóló törvény kiegészítve a légtérhasználati szabályokkal továbbá kitekintve a nemzetközi légiközlekedést szabályozó egyezményekre. A kurzus harmadik pillérét a drónok használatának Európai uniós és hazai szintű szabályozásának részletes áttekintése képezi. E körben kerül feldolgozásra a drónok térhódítása, fogalma, a 2021. januárjában életbe lépő Európai Uniós keretszabályozás, kitérve időbeli és személyi hatályára, valamint a kategorizált egyes drón műveletekre. Nem utolsó sorban a tárgy foglalkozik a jogszabálynak megfelelő használattal, és a drónokkal kapcsolatos kártérítési felelősség, illetve a felmerülő adatvédelmi kérdések körével, a drónok okozta személyiségsérelemmel, illetve büntetőjog által biztosított új, kifejezetten drónokkal kapcsolatos személyiségi jogokat érintő büntető tényállásokkal.

 

Számonkérési és értékelési rendszere:

A jelenléti feltételt (max. 3 hiányzás) teljesítő hallgatók kapnak aláírást, a beszámoló történhet írásban (házi dolgozat) vagy szóban (kiselőadás), az oktatóval történő előzetes megbeszélés szerint.

 

Irodalom:

Sipos Attila: Nemzetközi légijog

 

Főbb jogszabályok:

Magyarország Alaptörvénye

a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (vonatkozó részei)

a légiközlekedésről szóló 1995. ÉVI XCVIIL törvény és vonatkozó ágazati jogszabályok

a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény

A Bizottság (EU) 2019/947 (2019. május 24.) végrehajtási rendelete a pilóta nélküli légi járművekkel végzett műveletekre vonatkozó szabályokról és eljárásokról

A Bizottság (EU) 2019/945 (2019. március 12.) felhatalmazáson alapuló rendelete a pilóta nélküli légijármű-rendszerekről és a pilóta nélküli légijármű-rendszerek harmadi országbeli üzembentartóiról

További a téma okán jelentős jogszabályok, szakcikkek, egyezmények

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

európai és nemzetközi igazgatás JMLJ-ENI mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
közszolgálati JALG-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
nemzetközi igazgatási JALJ-NI alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
szechenyi-img-alt