TB és Szoc. jog

 

A tantárgy oktatója: Dr. Kártyás Gábor

kredit:
4
félév:
9
óratípus:
előadás
óraszám:
N:2, L:12
előhallgatás:
számonkérés:
kollokvium

 

A tantárgy tartalma:

A tantárgy keretében a hallgatók két jogterület alapjaival ismerkedhetnek meg. A társadalombiztosítás rendszerének és ellátásainak áttekintése során kitérünk az uniós koordináció kérdéseire is. A szociális jog tárgykörén belül a szociális ellátásokat, a családtámogatás, a rehabilitációs ellátások és az álláskeresési ellátások intézményeit foglaljuk össze.

Tananyag:

Az előadáson elhangzottak.

Kártyás Gábor: Társadalombiztosítási és szociális jog jegyzet (2024)

 

Vizsgakövetelmény:

A hallgatók a félév végén írásbeli vizsgát tesznek, amelynek során két jogesetet kell megoldaniuk. A feladatokban azt kell meghatározniuk, hogy a leírt tényállás alapján ki és milyen feltételekkel vehet igénybe különböző állami ellátásokat. A feladatok megoldásához a hallgató használhatja a Tansegédletet, és – bár ez nem szükséges, mert a jegyzetből minden vizsgafeladat megoldható – más írásos forrást is (pl. az előadások ppt anyagát, vagy az előadásokon készített jegyzetet).

A vizsga megoldásához nem arra lesz szükség, hogy a hallgató fejből ismerje az egyes ellátások szabályait. Ehelyett arra a készségre kell építenie, hogy miután a felkészüléssel megszerzett egy átfogó áttekintést a tananyagról, a tényállás ismeretében képes meghatározni, hogy melyik ellátórendszeren belül, milyen típusú ellátások jöhetnek szóba, és azok részletszabályait meg tudja találni az írásos anyagban. A feladat része a válasz szabatos, tömör megfogalmazása is. A vizsga szigorú időkerethez (30 perc) kötött. Ennyi idő alatt természetesen csak akkor tudja a hallgató mindkét vizsgafeladatot megválaszolni, ha alaposan felkészült a vizsgára. Ez azonban nem a részletszabályok memorizálását jelenti, hanem elsősorban az alkalmazandó joganyag rendszerének ismeretét.

A Tansegédlet végén mintafeladatok olvashatók, amelyekből látható, milyen feladatok várhatóak a vizsgán. Külön közöljük a mintafeladatok megoldását is, így a felkészülés során a hallgató ellenőrizheti is, hogy hogyan sikerült megoldania ezeket a példákat.

 

     Tematika

   

   Diák:  1. , 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.