(Deák Intézet)
Tisztelt Témavezetőnk, köszönjük, hogy megtiszteli Intézetünket e szerep vállalásával!
Minden, szakdolgozatra vonatkozó szabályozás megtalálható a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 40. § (4) és (9) bekezdéséhez csatolt kari kiegészítő rendelkezésekben. Kérjük, akár tartalmi, akár formai kétségek esetén elsősorban a TVSZ-t vegye figyelembe.
A tudományos szerkesztésre irányadó továbbá a kari folyóirat, az IAS szerkesztési szabályzata.
1. Ki lehet témavezető?
- Az a jogász végzettséggel rendelkező szakember, aki
- az adott képzés tanrendjéből bármely tárgy előadója vagy tantárgyjegyzője volt, vagy
- tudományos fokozattal rendelkezik, vagy
- az adott szak szakfelelőse írásban engedélyezi. Ez esetben a néhány soros ajánlás a szakdolgozati témalaphoz csatolandó.
- Mi a teendő, ha tisztelt Oktatónk nem rendelkezik jogász végzettséggel? Ez esetben a szak egy jogász oktatója lesz a fő témavezető, és Ön társ-témavezetői szerepet vállalhat.
- A választott témavezető személyét – a hallgató által előre kitöltött, Ön által is aláírt szakdolgozati címbejelentő lapon – az intézetvezető hagyja jóvá.
- Szakdolgozat témájául kizárólag jogi tárgy választható, amely szorosan kapcsolódik az adott képzés tematikájához.
További információ: Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 40. §
2. A témavezető feladatai
- A szakdolgozati címbejelentő lapon aláírásával igazolja, hogy vállalja a hallgató által választott címmel kapcsolatos témavezetői feladatok ellátását, valamint azt, hogy az első konzultáció megtörtént.
- Felügyeli és értékeli a hallgató Szakdolgozati konzultáció nevű tárgyát (lsd. alább).
- Ügyel arra, hogy a hallgató a szakdolgozatát a Tanulmányi- és Vizsgaszabályzat 40. §-a, és annak 1. számú melléklete szerinti formában készítse el.
- A késznek talált szakdolgozatot futtatja az MTA KOPI plágiumszűrő alkalmazásán (lsd. alább). Az eredményt megküldi a Deák Intézetnek.
- Csakis a fenti KOPI eredmény megküldést után: A Neptunban (vagy az oktatásszervezőnek írt emailben) megadja a szakdolgozat feltöltési engedélyét.
- Megadott határidőre a szakdolgozatról bírálatot készít (értékelőlapot tölt ki).
- A záróvizsgán a Tanulmányi- és Vizsgaszabályzat 41. §- a alapján részt vehet, részvételi szándékát jeleznie kell az Intézetnek.
Határidők e félévben (2025. tavasz):
- A Szakdolgozati konzultáció c. tárgy eredményét (nem felelt meg / megfelelt / kiválóan megfelelt) a szorgalmi időszak végéig kérjük, ami idén május 17. szombat.
- Szakdolgozat leadási határideje a hallgatók számára: május 23.; késedelmi díj befizetése mellett: május 30.
- Plágiumszűrési eredmény megküldésének határideje: május 23., a hallgató részéről való késedelmes leadás esetén: május 30.
- Szakdolgozati értékelőlap megküldésének határideje: május 23., a hallgató részéről való késedelmes leadás esetén: május 30.
3. A Szakdolgozati konzultáció című tárgy teendői
- A hallgatóknak az abszolutórium megszerzéséhet az ún. Szakdolgozati konzultáció című tantárgyat is teljesíteniük kell. Erre a tárgyra a témavezető ad háromfokozatú értékelést (gyakorlati jegy: nem felelt meg, megfelelt, kiválóan megfelelt) a következő feltételekkel:
- a szakdolgozati címbejelentő lap határidőig való érvényes leadása,
- a szakdolgozat várható tartalomjegyzékének benyújtása,
- valamint a szakdolgozat összefoglalója legalább 3.000, legfeljebb 5.000 karakter terjedelemben (ez kb. két oldal)
- A tartalomjegyzéket és összefoglalót a hallgatók elektronikusan küldik a témavezetőjüknek előre megadott időpontig. A témavezető a gyakorlati jegyet beírhatja a Neptunba, vagy továbbíthatja az oktatásszervezőnek.
4. Tájékoztató a KOPI plágiumszűrő használatáról*
*Az egyetem 2025 tavaszán átáll egy új, reményeink szerint modernebb págiumszűrő szolgáltatásra; ennek megtörténtéig még itthagyjuk az alábbi tájékoztatót.
Az elkészült szakdolgozatokat ellenőrizni kell az MTA SZTAKI KOPI plágiumszűrő alkalmazás segítségével, amely szövegegyezéseket keres a rendszerbe korábban feltöltött dolgozatokkal. Az alkalmazásról a kopi.sztaki.hu honlapon található részletes információ.
A szűrés – a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat (TVSz) 1. sz. kari melléklete szerint – a témavezető feladata, aki a dolgozatot feltölti az internetes alkalmazásba. A témavezető az ellenőrzés eredményétől függően írja alá a dolgozat benyújthatóságáról szóló ún. plágiummentességi nyilatkozatot. Hallgatói részről ezért különösen fontos kötelezettség, hogy a dolgozat véglegesnek szánt változatát legkésőbb a leadási határidő előtt három héttel küldje meg a témavezetőnek. Ennek elmulasztása esetén a témavezető megtagadhatja a szűrés elvégzését, illetve a nyilatkozat aláírását, és így a dolgozatot az Intézet nem veheti át, ennek hiányában pedig a hallgató nem jelentkezhet záróvizsgára. Ugyanez lesz a következmény, ha a plágiumszűrés pozitív eredményre vezet.
A plágiumszűrés elvégzéséről szóló, előzetesen a hallgató személyi adataival feltöltött nyilatkozatot a hallgató juttatja el a témavezetőnek. Ezt a nyilatkozatot –aláírás után – a hallgató köteles beszerezni a témavezetőtől, majd köteles a szakdolgozatba beilleszteni.
A KOPI szűrés eredményét minden esetben továbbítani szükséges az oktatásszervező számára. Csak ezután adható meg a hallgató számára a szakdolgozat feltöltésére vonatkozó engedély a Neptunban.
Használati útmutató a KOPI-hoz itt érhető el.
A nagyarányú egyezések elkerülése érdekében a következőre érdemes ügyelni (TVSZ): „19. A főszövegben hosszas idézetek – azaz szó szerinti átvételek – sem szakirodalomból, sem jogszabályokból nem kívánatosak. Ha ezt a dolgozat jellege szükségessé teszi, akkor a hosszú idézetet mellékletként kell hozzáfűzni, és a főszövegben utalni kell rá. Amennyiben hosszabb idézeteket mégis a főszövegbe szükséges beiktatni, akkor az a 15. pontban meghatározott minimális terjedelembe csak annak 1/10 részéig számítható be.” Vagyis hosszas idézetek esetén hosszabb szakdolgozatot kell írni.
A TVSz előírása szerint egy témavezető egy félévben képzéstől függetlenül legfeljebb 15 hallgató szakdolgozatát vezetheti. Ezen létszámon túl javasoljuk és kérjük a témában szakértő kolléga ajánlását.