NEMZETKÖZI MAGÁNJOG 2.
A tantárgy oktatója: Dr. Raffai Katalin
Tárgykód: JONM202XX0
kredit: 4
félév: 8
óratípus: előadás+gyakorlat
óraszám: N:2+1; L:12+2
előhallgatás: Nemzetközi magánjog 1.
számonkérés: írásbeli vizsga
A tantárgy tartalma:
A Nemzetközi magánjog 2. tárgy keretében áttekintést nyernek a hallgatók arról a részben nemzetközi egyezményeken, részben a hazai jogforrásokon nyugvó szabályrendszerről, amely a társaságok, és a nemzetközi gazdasági kapcsolatokban részt vevő egyéb szereplők mozgásterét határozza meg a világpiacon. Ismertetésre kerülnek a jogalanyokra, valamint az általuk folytatott különböző gazdasági tevékenységekre vonatkozó jogszabályok, nemzetközi egyezmények és egyéb jogforrások (nemzetközi gazdasági kapcsolatok joga). Sor kerül a nemzetközi kereskedelemben nagy jelentőséggel bíró ügylettípusokra, szerződésekre vonatkozó legfontosabb anyagi jogi szabályok ismertetésére is (nemzetközi adásvétel, vállalkozási szerződések, licencia ügyletek, lízing, megbízási típusú szerződések, nemzetközi fuvarozás, nemzetközi fizetési ügyletek szabályai).
Nemzetközi magánjog 2. tárgy
GYAKORLAT TELJESÍTÉSI FELTÉTELEK
2024/2025
NAPPALI TAGOZAT
- Aláírás megszerzésének a feltételei (kötelező):
- A gyakorlati órákon kötelező a részvétel. Hiányzásra max. 1 alkalommal van lehetőség.
- Órai aktivitás. Szerezhető: max.10 pont
- Kis ZH megírása. Szerezhető: max. 20 pont.
- Az aláírás megszerzésének feltétele az órai jelenlét, valamint a szorgalmi időszakban szerezhető órai aktivitáspontokból és a ZH pontszámából a hallgatónak összesen el kell érni min. 10 pontot.
- Megajánlott jegy ZH-ra bocsátás feltételei (opcionális):
- Aláírás megszerzése feltételeinek teljesítése.
- Kiselőadás tartásával elérendő min. 10 pont.
III. Tájékoztatás:
- Évközi kis ZH megírására minden csoportnál a páros/páratlan heti 4. óra keretén belül kerül sor. Teszt típusú ZH (feleletválasztós), maximum 10 percben. Szerezhető max. 20. pont. A megírt dolgozat kiértékelésének határideje négy munkanap.
- Kiselőadás tartása előre meghatározott időpontban. Szerezhető pontszám max. 20 pont:
Jelentkezési feltételek:
- kiselőadás tartására kizárólag első gyakorlaton lehet jelentkezni, később erre nincs lehetőség,
- bármikor le lehet jelentkezni, erről a hallgató a kiselőadás kitűzött időpontja előtt legalább egy héttel, emailben vagy Teamsen tájékoztatja az oktatót,
- a kiselőadások időpontját a gyakorlatvezető az első gyakorlati órán határozza meg,
- az ismertetés időpontjának megváltoztatására kivételes esetben, előre nem látott ok bekövetkezése esetén (pl. betegség, TDK vagy egyéb verseny részvétel stb.) az oktatóval történt előzetes egyeztetést követően van lehetőség.
Kiselőadás értékelési szempontok:
- Prezentáció (diasor) készítése, max. 6 dia (első dia a hallgatók és a jogeset adatait tartalmazza); a jogeset ismertetésére szánt összesen 10 perces időkeret betartása, előadásmód és a hallgatók közötti együttműködés, max.5 pont.
- Jogeset szakszerű feldolgozása, és a diasornak a Teams csoporthoz való feltöltése az előadást megelőző nap 24.00 óráig. max. 15 pont.
Jogeset feldolgozás szempontjai:
- tényállás rövid ismertetése (különös tekintettel a kollíziós tényállás sajátosságai pl. lényeges külföldi elem mibenléte, alkalmazandó jog kérdése stb.),
- a jogesetben felmerülő joghatósági típus/kapcsoló elv megnevezése,
- a vizsgált jogforrás/jogszabályhely pontos megnevezése (pl. Bécsi Vételi Egyezmény, EUB döntés esetén uniós forrás, valamely nemzetközi árufuvarozási egyezmény),
a döntés, indokolás összefoglaló ismertetése,következtetések.
A megajánlott jegy ZH megírásának időpontjáról a hallgatók Neptun üzenetben kapnak tájékoztatást. A megajánlott jegy elfogadása nem kötelező.
LEVELEZŐ TAGOZAT
- Az aláírás megszerzésének feltételei (kötelező):
- Kötelező részvétel az órarend szerinti időpontban megtartott gyakorlati órán.
NAPPALI ÉS LEVELEZŐ TAGOZAT
- Az aláírás megszerzésének feltételei az óralátogatás alól felmentett hallgatók tekintetében (külföldi ösztöndíj, kedvezményes tanrend).
- A gyakorlatvezetőt a szorgalmi időszak kezdetétől számított egy hónapon belül megkeresi a hallgató, és egyeztetnek a beadandó kisdolgozat elkészítéséről, az oktató által kijelölt témában.
- Formai követelmények a beadandó kisdolgozathoz: Times New Roman betűtípus, 12-es betűméret, szimpla sortáv, min. 15.000 - max.20.000 leütés, irodalomjegyzék (papír alapú és elektronikus), hivatkozások (lábjegyzet), docx formátum.
- A dolgozaton kérjük feltüntetni a nevet, Neptun kódot, nappali tagozaton a csoport számot, illetve tagozatot (bármelyik adat hiányában a dolgozatot nem tudjuk elfogadni).
- Beadás: elektronikusan elküldve (docx-ben) a gyakorlatvezetőnek., a megadott határidőre.
II.Korábban megszerzett aláírás elfogadása:
Azoknak a hallgatóknak, akik a 2023/2024-es tanév során lehallgatták a tárgyat, megszerezték az aláírást, és csak vizsgakötelezettségük maradt, nem kell újra teljesíteni a gyakorlatot. Az aláírást igazoló Neptun-kivonatot a gyakorlatvezetőnek kell megküldeni, a szorgalmi időszak kezdetétől számított egy hónapon belül. A Neptun-igazolás bemutatását követően a gyakorlatvezető elfogadja a már megszerzett aláírást.
A tanszék elővizsgát nem tart.
A GYAKORLATI ÓRÁK TEMATIKÁJA:
1. Jogforrások és alapfogalmak.
2. Nemzetközi szervezetek (WTO; ICSID stb.), speciális eljárások.
3. INCOTERMS 2020 – UNIDROIT Alapelvek (2016) összehasonlító elemzése.
4. Bécsi Vételi Egyezmény joggyakorlata 1.
5. Bécsi Vételi Egyezmény joggyakorlata 2.
6. A nemzetközi gazdasági forgalom egyéb szerződései, különös tekintettel a nemzetközi árufuvarozásra.
Tananyag:
BÁNRÉVY Gábor: A nemzetközi gazdasági kapcsolatok joga. (11. javított kiadás) Budapest, SzIT, 2019., és a tankönyv függelékében megjelölt jogszabályok, nemzetközi egyezmények, valamint az előadások és a gyakorlatok anyaga.
Főbb jogszabály:
Az Egyesült Nemzeteknek az áruk nemzetközi adásvételi szerződéseiről szóló Egyezménye (1980), kihirdette: 1987. évi 20. tvr.
Ajánlott irodalom:
MOLNÁR István János: Nemzetközi gazdasági kapcsolatok joga I-II. Budapest, 2017.
MÁDL Ferenc – VÉKÁS Lajos: Nemzetközi magánjog – Nemzetközi gazdasági kapcsolatok joga. Budapest, ELTE Eötvös kiadó, 2022.
VÖRÖS Imre: Nemzetközi gazdasági kapcsolatok joga. Budapest, Krim Bt., 2004.
SZABÓ Sarolta: A Bécsi Vételi Egyezmény, mint nemzetközi lingua franca. Budapest, Pázmány Press, 2014.
BONAS IURIS MARGARITAS QUAERENS: Emlékkötet a 85 éve született Bánrévy Gábor tiszteletére. [Szerkesztő: SZABÓ Sarolta] Budapest, Pázmány Press; PPKE JÁK, 2015.
A nemzetközi gazdasági kapcsolatok a XXI. században. Tanulmányok Bánrévy Gábor tiszteletére. [Szerkesztő: RAFFAI Katalin] Budapest, Pázmány Press, 2011.
2025.02.03.