25 years of protecting languages – The past and the future of the European Charter for Regional or Minority Languages

2024.01.08.

2023. november 23-24., Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Jog- és Államtudományi Kar

A Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartája 25 éve támogatja a részes államokat a kisebbségi nyelvek védelmére irányuló erőfeszítéseikben. Innovatív à la carte struktúrájával, a nyelvi vitalitás különböző elemeire összpontosító részletes szabályaival és szigorú ellenőrzési rendszerével nemcsak Európában vált sikeres védelmi mechanizmussá, hanem modellként szolgálhat más veszélyeztetett értékek (pl. természeti környezet) vagy régiók nemzetközi védelméhez is. A konferencia célja volt, hogy átfogó áttekintést adjon a Charta elmúlt 25 évéről: a rendelkezések megszövegezéséről, valamint arról a nyelvi és politikai kontextusról, amelyben a Charta megszületett, az elmúlt három évtized tapasztalatairól és eredményeiről, a Charta szakértői bizottságának összetételéről és munkamódszereiről, az Európa Tanács más rendszereivel való kapcsolatokról és a Charta védelmének jövőbeli alakulásáról. A konferenciát key note lecture vezette fel, melyet Fernand De Varennes, az ENSZ volt kisebbségügyi rapportőre tartott meg. Ezt követte három tematikus blokk: a Charta egyes rendelkezéseinek végrehajtásával kapcsolatos tapasztalatok és kihívások, majd egyes részes államok szabályozása és a Papiamentu nyelv Charta-beli elismerése iránti erőfeszítések elemzése.

A konferencia izgalmas előadásokkal gazdagította tudásunkat a Charta alkalmazásáról és kihívásairól. A szerzők szerkesztett kötetben fogják közölni a konferenciaelőadásaik alapján elkészített tanulmányaikat.

A konferencia a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság támogatásával valósult meg.