2018. február: ki volt az a tanár, akitől a legtöbbet tanult, és mit tanult tőle?

2018.02.21.
  • Ki volt az a tanár, akitől a legtöbbet tanult, és mit tanult tőle?
  • dr. Jásdi Attila
    Boytha György professzornál államvizsgáztam, polgári jogból a közraktárjegyet húztam. A professzor úr, amikor meghallotta a tétel címét, mosolyogva így szólt: „Na, mesélje el, mi sem tudjuk, mi az, még sosem láttunk ilyet a gyakorlatban." Nagyon pozitív tapasztalat volt, hogy az ország egyik legokosabb, nemzetközileg legelismertebb jogász professzora államvizsgán egy diák előtt nyugodt szívvel azt meri mondani, hogy nem tud valamit. Óriási terhet vett le a vállamról, azt gondoltam, ha ő sem tud mindent, lehet, hogy nekem sem kell. (A közraktárjegyről különben azóta sem tudok többet, szerintem még ember nem találkozott vele.)
    Zlinszky professzor szavaira is jól emlékszem, jó volt hallani az első római jog előadások egyikén, amikor azt mondta: „A jog ismerete fikció. Ekkora szabályhalmazt képtelenség megismerni."