,,...a jogász a leginkább sokrétű hivatások közé tartozik."

2020.12.02.

,,...a jogász a leginkább sokrétű hivatások közé tartozik." - említi meg dékán úr a műszaki és természettudományos képzésekkel összehasonlításra kerülő jogász képzést érintő kérdéssel kapcsolatban. (HVG Diploma 2021)

Novemberben jelent meg a HVG Diploma 2021 és a Figyelő Felsőoktatási Rangsor 2021 c. száma, amelynek elemzéseiben természetesen Karunk is megjelent és előkelő helyeken lett feltüntetve.

A jogi karokat érintő változásokról az állami finanszírozású helyeken, a jogász szak népszerűségéről, a 8 kar létjogosultságáról kérdezte a Dr. Szabó Istvánt a HVG. A Karunk dékánjával készült interjút ide kattintva lehet elolvasni.

,,Bármelyik (hazai kar - a szerk.) megszűnése veszteség lenne a hazai jogászképzés számára, hiszen mindegyik komoly szakmai műhely. (...)

A Magyar Katolikus Egyház azonban a Pázmányt
nem valamiféle regionális feladatellátási céllal alapította, hanem országos illetékességgel a katolikus felsőoktatás szolgálatára. Mi elsősorban ebben látjuk a saját létjogosultságunkat."

(Részlet a HVG Dimploma 2021 c. kiadványából)

Karunk igazságügyi igazgatás képzése az első,
míg jogász képzése az előkelő második helyet érte el

az ország jogi karai között mind a HVG, mind a Figyelő rangsorában.

A HVG esetében második helyen állunk a hallgatói kiválóság tekintetében összesítésben és két szakunkra lebontva is, amelyet

• az elsőhelyes jelentkezők száma,
  • a pontátlag,
  • a nyelvvizsgák és
  • a középiskolai versenyek alapján értékeltek.

Az országban nálunk tanít a legtöbb tudományos fokozattal
rendelkező oktató
. (HVG és Figyelő)

A Figyelő összesített rangsorában a HVG hallgatói kiválóságának szempontjain túl az összesítésben meghatározó volt még:

• a felvettek száma
  • az önköltséges helyek felvételi ponthatára (ez Karunkon volt a legmagasabb)
  • a 400-nál magasabb pontszámmal felvettek
  • legalább egy jeles emelt szintű tárggyal bejutottak
  • tudományos fokozattal rendelkező oktatók és tanárok aránya
  • kutatói státuszban foglalkoztatott oktatók aránya az oktatói állományhoz képest
  • végzettekkel kapcsolatos adatok